Zrób miejsce dla natury w swoim ogrodzie

Ogrody są ważnym źródłem dla dzikiej przyrody i wielu programów. w tym Springwatch BBC, zachęcają widzów do robienia przestrzeni – niezależnie od tego, czy jest mała, czy duża – dla natury w swoich ogrodach.

Najlepsze pomysły na ogrody dzikiej przyrody to:

  • pozostawianie długich trawników lub rzadsze koszenie
  • wycinanie dziur po jeżach w granicach ogrodu
  • wysiew rodzimych nasion dzikich kwiatów, aby zachęcić pszczoły i owady
  • pozostawiając kępy pokrzyw
  • tworzenie stawów lub pozostawianie naczyń z wodą
  • robienie stosów liści i bali
  • instalowanie budek lęgowych i hoteli dla owadów z materiałów naturalnych

Najlepsze dla pszczół

Gatunki pszczół są specjalistami i każdy z nich rozwija się na innych roślinach, aby uniknąć konkurencji. Staraj się wyhodować w swoim ogrodzie lub na zewnątrz dobrą różnorodność przyjaznych pszczołom, bogatych w pyłki kwiatów, o różnych kształtach kwiatów i okresach kwitnienia. Polne kwiaty (takie jak dzwonki i naparstnica) i chwasty trawnikowe (takie jak koniczyna) są szczególnie korzystne, a mlecze dostarczają niezbędnego pyłku na początku sezonu.

Niektóre drzewa i krzewy obficie kwitną zimą i wczesną wiosną, a dzika wiśnia, wierzba i leszczyna dostarczają pszczołom niezbędnego pożywienia na początku roku.

Ponowne zdziczenie

Ponowne zdziczenie ogrodu w niewielkim stopniu – czy to przez sadzenie gatunków kwiatów bogatych w nektar, czy po prostu pozostawienie miski ze słodką wodą dla jeży – może pomóc powstrzymać spadek populacji dzikich zwierząt w Wielkiej Brytanii.

Prostym sposobem na rozpoczęcie jest przygotowanie terenu i wysianie nasion dzikich kwiatów, które można wysiewać między marcem a majem oraz od połowy sierpnia do września. Suttons oferuje wspaniałą gamę nowych i ekskluzywnych mieszanek do wyboru, w tym: Honey Bee Mix, Birds & Bees Mix, Butterfly Mix, Woodland Garden Mix i Winter Bird Feeding Mix.

Każdy ogród, w którym znajdzie się miejsce dla przyrody, pomoże w tworzeniu żywotnych korytarzy dla dzikiej przyrody, które umożliwią owadom, ptakom i ssakom dalszą podróż w poszukiwaniu pożywienia i schronienia. Aby zobaczyć, jakie dzikie zwierzęta zadomowiły się w Twoim ogrodzie, zapoznaj się z naszymi wspaniałymi zestawami do filmowania w plenerze!

Czytaj  Idąc po złoto – Złote Pióra Polemonium!