Wykorzystaj to, co najlepsze z rozchodnika Atlantis

Uwielbiamy tę roślinę i byliśmy zachwyceni, gdy sędziowie RHS pokazali, że im też się podoba, nazywając ją Rośliną Roku 2019 na Chelsea Flower Show.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej fascynującej roślinie, jej pochodzeniu i tym, jak najlepiej wykorzystać ją w swoim ogrodzie.

Historia

Oryginalna odmiana Sedum Takesimense została znaleziona na wulkanicznej wyspie niedaleko Korei, gdzie przystosowała się do dobrze osuszonych gleb. Od wielu lat uprawiana jest w szkółkach, gdzie jest sprzedawana jako roślina ogrodowa lub wykorzystywana na zielone dachy.

Dave Mackenzie jest specjalistą od rozchodników i autorem książek na temat zielonych dachów i ogrodów wertykalnych. Kilka lat temu, podczas codziennego sprawdzania swojej szkółki nad brzegiem jeziora Michigan, Dave zauważył, że jedna z jego roślin Sedum Takesimense rozwinęła się z uderzająco różnorodnymi liśćmi. Od razu był podekscytowany jego potencjałem i przez następne 6 lat testował jego wigor i spójność, aż był gotowy do udostępnienia go publiczności. Dave pokazał roślinę Peterowi Van Rijssenowi, który podróżuje po świecie w poszukiwaniu nowych i ekscytujących roślin, a on z kolei pokazał ją Gavinowi Shawowi, jednemu z „łowców roślin” Suttons. Wszyscy w naszych biurach pokochali tę roślinę, kiedy zobaczyliśmy zdjęcia, a jeszcze bardziej, kiedy zaczęliśmy ją uprawiać w naszej szkółce w Devon.

Kwiaty i Liście

Większość rozchodników siedzi cicho w tle, a następnie zaskakuje cię wybuchem przyjaznych pszczołom i motylom kwiatów. Ale kiedy wybieraliśmy rośliny do zabrania do Chelsea w celu oceny, naprawdę zmagaliśmy się z tym, czy po prostu pochwalić się listowiem, czy też wziąć roślinę w fazie kwitnienia, ponieważ listowie jest AŻ TAK uderzające.

Początkowo wyłaniające się jako czysta śmietanka, rozety liści rozwijają się w ząbkowane zielone liście z efektownymi kremowymi brzegami, rozszerzając się, tworząc poduszkę o średnicy do 50 cm. Roślina od lipca do września pokrywa się pianką żółtych kwiatów, a na końcu liście przybierają piękny jesienny rumieniec.

Czytaj  Patio Veg Collection

Tolerancja na suszę

Rozchodniki są bardziej odporne na suszę niż wiele innych roślin z 3 powodów:

  1. Magazynują wodę w swoich mięsistych liściach i łodygach, z której mogą skorzystać, gdy brakuje wody
  2. Mają woskową powłokę na liściach, która ogranicza parowanie wody.
  3. Mają unikalny mechanizm (Kwaśny Metabolizm Grubosza), który umożliwia im otwieranie porów na liściach, aby transpirować w nocy, kiedy jest chłodniej, a nie w upalne dni

Powiedziawszy to, jak wszystkie rośliny, nadal potrzebują trochę wody. Upewnij się, że twoje rośliny nie wyschną całkowicie podczas okresów suszy, szczególnie gdy twoja roślina po raz pierwszy się zakłada.

Pielęgnacja i sadzenie

Chociaż ten rozchodnik powinien kwitnąć w pełnym słońcu brytyjskiego lata, jego różnorodność sprawia, że ​​niemalże świeci w cieniu – umieszczając rośliny w półcieniu, ty i twoje rośliny uzyskacie to, co najlepsze z obu światów.

Po posadzeniu w doniczce, Sedum Atlantis stanowi efektowną dekorację stołu na zewnątrz i równie dobrze sprawdzi się w wiszącym koszu, na rabatce lub w skalniaku. Chociaż w Wielkiej Brytanii jest w pełni odporny, nie lubi mokrych stóp, więc upewnij się, że ma odpowiedni drenaż, szczególnie w miesiącach zimowych.

W zależności od warunków, Twoja roślina może stracić liście na zimę, ale nie martw się! Pod warunkiem, że nie jest podmokły, powinien odrodzić się do życia, aby ponownie zachwycić Cię następnej wiosny.

Powodzenia – mamy nadzieję, że kochasz swoją rozchodnik Atlantis tak samo jak my! Sprawdź nasze opcje zakupu tutaj i zdobądź Sedum Atlantis do swojego ogrodu, wiszącego kosza lub dekoracji stołu.