Porady dotyczące ulepszania gleby

Ulepszanie gleby polega na zastąpieniu składników odżywczych zużywanych przez rośliny w okresie wegetacji i dodaniu materii organicznej w celu poprawy struktury. Od dobrze przegniłego obornika i worków ze specjalistycznym kompostem po pleśń liściową i pył kamienny, oto niektóre z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie gleby w ogrodzie na nadchodzący rok.

Kiedy karmić glebę

Jesień to tradycyjny czas na myślenie o uzupełnianiu gleby, a dodawanie kompostu jest najczęstszym sposobem osiągnięcia tego celu. Staraj się rozrzucić około połowy taczki wysokiej jakości produktu na metr kwadratowy, a następnie zakasać rękawy i wkopać go w ziemię. Zimą robaki będą żerować na kompoście, wciągając go głębiej w ziemię i wprowadzając do gleby dla ciebie.

Kompost działa poprzez zachęcanie cząstek gleby do zlepiania się, tworząc tak zwane „agregaty glebowe”. Pomaga to glebie rozwinąć dobrą strukturę, co oznacza, że ​​lepiej odprowadza wodę, zatrzymuje więcej wody bez nasiąkania wodą i jest mniej podatna na erozję powodowaną przez żywioły. Składniki odżywcze w kompoście są również rozprowadzane po glebie, czyniąc ją bardziej żyzną.

Kompost na bazie obornika

Zastosowanie grubej ściółki z dobrze przegniłego obornika pomoże poprawić glebę. Zdjęcie: Shutterstock

Jakiekolwiek odchody przeżuwaczy są dobrym nawozem, ale różnią się składem odżywczym, więc sprawdź, czy kupujesz to, czego potrzebuje twoja gleba. Świetnym rozwiązaniem jest również obornik z kurczaka o wysokim stężeniu azotu – kup go w postaci peletek i rozprowadź go cienko zgodnie z instrukcjami producenta.

Jeśli lubisz używać obornika, upewnij się, że jest dobrze zgniły. Potrzeba co najmniej trzech do czterech miesięcy, aby obornik był bezpieczny, ale kompostowanie go przez co najmniej sześć miesięcy jest lepsze. Proces kompostowania jest niezbędny do rozbicia materiału i zabicia patogenów, które mogą powodować choroby.

Świeże odchody zawierają również amoniak, który oprócz nieprzyjemnego zapachu może „spalić” rośliny. Stosowanie obornika w ogrodzie, zanim zdąży się rozłożyć, zachęca muchy i nie jest zbyt dobre dla roślin, ponieważ powoduje, że stają się one długonogie i nadmiernie ulistnione kosztem produktywności.

Czytaj  Jak uprawiać ziemniaki

Kompost niezwierzęcy

Stwórz własną stertę kompostu, aby zapewnić obfite dostawy wysokiej jakości. Zdjęcie: Modułowe drewniane pojemniki na kompost firmy Suttons

Kompost przybiera różne formy, w tym kompost z grzybów, pleśni z liści i własnego kompostu kuchennego. Jeśli kupujesz go do zastosowań luzem, a nie do sadzenia nasion lub uzupełniania pojemników, dobrze jest dowiedzieć się, czy lokalna rada może go dostarczyć z komunalnej usługi kompostowania odpadów zielonych.

Kompostowe „hałdy” kompostu często nagrzewają się znacznie bardziej niż kompost domowy, więc jest bardziej prawdopodobne, że zabiją wszelkie paskudne robale niż własny, chłodniejszy kosz ogrodowy. Jednak czasami może zawierać plastik i gałązki. Sprawdź kompost przefiltrowany do 20 mm, który jest zgodny z brytyjskim programem certyfikacji kompostu.

Nawóz zielony

Zasiej „Winter Mix” między sierpniem a październikiem, aby dodać składniki odżywcze do gleby Zdjęcie: Nasiona zielonego nawozu „Winter Mix” firmy Suttons

Termin „nawóz zielony” odnosi się do szybko rosnących roślin wysianych w miesiącach jesienno-zimowych, które ścina się, gdy są jeszcze zielone, a wiosną wkopuje się je w ziemię. Ta klasa polepszaczy gleby odżywia glebę, chroni ją przed erozją podczas ulewnych deszczy i pomaga kontrolować chwasty.

Liście gorczycy i żyto wychwytują składniki odżywcze z gleby poprzez swoje systemy korzeniowe, które są następnie uwalniane do gleby, gdy plony są wykopywane i rozkładają się. Jest niezwykle łatwa w uprawie – wystarczy przekopać glebę, aby poluzować wierzchołek, rozrzucić nasiona i ponownie zgrabić. Upewnij się, że jest dobrze nawodniona. Możesz wykorzystać każdą wolną przestrzeń na co najmniej 6 tygodni, najlepiej jesienią, po zbiorze warzyw.

Ostrzeżenie: Nie pozwól tym roślinom wysiać nasion, zanim je odetniesz i wkopiesz w glebę, bo będziesz miał piekący ból głowy.

Rośliny strączkowe (koniczyna, groch i fasola) również świetnie nadają się na zielony nawóz. Rośliny te mają guzki na swoich korzeniach, w których znajdują się bakterie, które włączają azot atmosferyczny (a także fosforany i potas) do białek. Bakteria „zbiera” składniki odżywcze i przekazuje je roślinom w zamian za cukry.

Czytaj  Charlies James Wong Trial

Uprawy, takie jak bób i fasola wielokwiatowa (ale nie fasola szparagowa, która w Wielkiej Brytanii nie wytwarza brodawek) można ścinać pod koniec zbiorów, a ich korzenie wykopywać w celu uwolnienia azotu przez zimę. Ponadto kwitnące rośliny strączkowe, takie jak łubin, groszek pachnący i miotła, również dobrze wytwarzają brodawki i mogą wzbogacać glebę.

Kamienny pył

Pył skalny składa się w 100% ze świeżo rozdrobnionych, starożytnych, bogatych w minerały skał wulkanicznych. Zdjęcie: Shutterstock

Wykonane z pokruszonej skały wulkanicznej, która jest szczególnie bogata w minerały, kiedy dodasz do gleby worek pyłu skalnego, naturalny proces wietrzenia uwalnia minerały i pierwiastki śladowe przez cały sezon wegetacyjny. Stosowanie tej techniki nawożenia jest nie tylko skuteczne, ale także pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi, ponieważ wapń i magnez zawarte w pyle przekształcają węgiel atmosferyczny w węglany i wiążą je w glebie.

Jesień to czas na przywrócenie składników odżywczych, które twoje letnie rośliny wchłonęły z gleby podczas wzrostu i dojrzewania. Stanowi część rocznego cyklu ogrodniczego, jest dobra w ogrodnictwie i pomaga upewnić się, że gleba jest w doskonałym stanie, gotowym do zapewnienia wiosennym zasiewom najlepszego startu.

Główny obraz: kompost wrzosowy z Suttons