Wschód spotyka się z Zachodem w złotej historii słonecznika Susie Hall

Sutton Seeds ma długi związek ze słonecznikami i ich wspaniałymi kwiatami , roślina, która zapewnia wszechstronny, zdrowy olej; podstawowe pożywienie używane na całym świecie.

Dziki słonecznik (Helianthus Anuus) pochodzi z Ameryki Północnej, po raz pierwszy uprawiany przez Indian w dzisiejszej Arizonie i Nowym Meksyku około 3000 lat pne. Roślina została udomowiona w jednogłową roślinę z różnymi kolorami nasion, w tym czarnymi, białymi, czerwonymi i czarno-białymi paskami.

Archeolodzy uważają, że możliwe jest, że słonecznik mógł być używany w domu przed kukurydzą. Ziarno mielono lub ucierano na mąkę na placki, papkę lub chleb, a także wyciskano w celu uwolnienia oleju i używano do wypieku chleba. Oczywiście, tak jak teraz, ziarno było pęknięte i zjedzone jako przekąska – i to zdrowa!

Słonecznik tworzy fioletowy barwnik do tekstyliów, malowania ciała i innych dekoracji. Zastosowania lecznicze obejmowały od antidotum na ukąszenia węży po maści na skórę i włosy. Wspaniale mocne, grube łodygi można było suszyć i wykorzystywać jako materiał budowlany.

W pewnym momencie około 1500 hiszpańskich odkrywców sprowadziło roślinę do Europy, gdzie rozpowszechniła się w całej dzisiejszej Europie Zachodniej, głównie jako roślina ozdobna. W 1716 r. przyznano angielski patent na wyciskanie oleju z nasion słonecznika, a w 1769 r. pojawiła się wzmianka o uprawie słonecznika do produkcji oleju.

Wkraczają Rosjanie – duże uznanie przypisuje się Piotrowi Wielkiemu za uprawę ropy naftowej. Do 1830 roku na rosyjskich stepach prowadzono na skalę komercyjną produkcję oleju słonecznikowego.

Popularność wzrosła z bardzo praktycznego powodu. Większość produktów oleistych była zakazana przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną podczas Wielkiego Postu. Jednak olej słonecznikowy nie znalazł się na liście zakazanych produktów spożywczych i natychmiast zyskał popularność.

Na początku XIX wieku rosyjscy rolnicy uprawiali dwa miliony akrów słonecznika. Następnie pod koniec XIX wieku rosyjskie nasiona słonecznika wróciły do ​​​​USA, a firmy nasienne reklamowały w katalogach nasiona słonecznika „Mamut rosyjski”. Międzynarodowe Stowarzyszenie Oleju Słonecznikowego (ISA) podaje, że Rosja i Ukraina nadal są największymi światowymi producentami oleju słonecznikowego.

Czytaj  Grow For Flavour Seeds

Firma Suttons została założona w 1806 roku i od tego czasu dostarcza narodowi nasiona kwiatów. Niewątpliwie w złotej historii słonecznika nasiona są ulubieńcami ogrodów, a Suttons oferuje asortyment od słonecznika olbrzymiego do słonecznika wielogłowego i odmian nisko rosnących. Każdy ogród jest zaszczycony ich obecnością i są doskonałym miejscem do rozpoczęcia prac ogrodniczych przez dziecko. Klasyczny słonecznik może osiągnąć do dwóch metrów wysokości.

Żyrafa Słoneczniki

W każdym ogrodzie powinno być przynajmniej jedno, zaglądające przez płot sąsiada!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii i możliwościach słonecznika, zapoznaj się z tym powiązanym artykułem na temat prawdziwych lamp słonecznikowych!

Referencje:

Albert A. Schneiter, wyd. Technologia i produkcja słonecznika (Amerykańskie Towarzystwo Agronomiczne nr 34, 1997) 1-19

Międzynarodowe stowarzyszenie słoneczników, I.S.A. 2019. Międzynarodowe Stowarzyszenie Słonecznika. [Online]. [21 lipca 2019]. Dostępne z: https://www.isasunflower.org/

Podziel się swoją ogrodniczą podróżą na naszych stronach w mediach społecznościowych, a także bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi ofertami i konkursami.

Facebook

Twitter

Instagram

Sprawdź nasze inne najnowsze blogi!

  • Pomidory, które zwalczają zarazę
  • Jak budować warstwy kolorów i zapachów w swoim ogrodzie
  • Wygraj nowe nasiona warzyw Suttons
  • Jak uprawiać śliwki i śliwki
  • Wzbogać swoje życie dzięki nowemu Chilli „Longhorn”