Podlewaj wodę wszędzie!

Dobre zaopatrzenie w wodę jest niezbędne do rozwoju i utrzymania zdrowego systemu korzeniowego rośliny, pędów, liści, kwiatów i owoców. Idealnie będzie to zapewnione przez stałe opady deszczu, ale o tej porze roku może ich brakować.

Różne rośliny mają różne potrzeby pod względem wymaganej ilości wody, a wiele zależy również od rodzaju i struktury gleby. Podlewaj za dużo, a gleba stanie się podmokła, powodując obumieranie korzeni. Podlewaj za mało, a rośliny więdną i umrą.

Oto kilka pomocnych wskazówek:

– Wszystko, co nowo posadzone, będzie wymagało dobrego wstępnego podlewania, a następnie częstego podlewania, gdy korzenie się zakorzenią.

– Podlewaj wieczorem po zachodzie słońca. Mniej wilgoci zostanie utracone w wyniku parowania, a rośliny będą miały czas do następnego ranka na wchłonięcie wody, zanim ponownie wzejdzie słońce.

– Wychwytywanie i oszczędzanie wody deszczowej w beczce lub zbiorniku na wodę. Jeśli korzystasz z licznika, pomoże to obniżyć rachunek.

– Sadzonki mają niską odporność na suszę, więc podlewaj regularnie.

 

Woda deszczowa może zawierać wirusy zbyt silne, aby sadzonki mogły sobie z nimi poradzić, więc używaj wody z kranu w konewce z delikatną różą.

– Trawa jest bardzo odporna na wodę i nawet jeśli latem trawnik zbrązowieje, po deszczu zregeneruje się. Więc jeśli zielony trawnik nie jest dla ciebie ważny, zostaw go, dopóki nie nadejdzie deszcz.

– Zawsze dokładnie podlewaj, aby dotarło do korzeni, a nie tylko wyparowało na powierzchni.

– Warzywa w workach do uprawy będą wymagały częstego podlewania. Automatyczny system, taki jak Big Drippa, zapewni, że nigdy nie zostanie to zapomniane.

– Podlewaj młode lub delikatne rośliny za pomocą sprayu lub konewki z zamontowaną różą.

– Rośliny w pojemnikach będą potrzebowały więcej wody niż te posadzone bezpośrednio w ogrodzie.

– Jeśli panuje susza, unikaj kopania lub innego naruszania gleby wokół roślin, ponieważ spowoduje to utratę wody, którą jeszcze trzyma.

Czytaj  Przewodnik po małych ogrodach: tarasy, balkony i parapety

– Zwilż ścieżki w szklarni, aby obniżyć temperaturę w upalne dni.

– Poproś przyjaciół lub sąsiadów, aby zaopiekowali się twoimi roślinami podczas wyjazdu na wakacje i zgrupuj wszystkie doniczki, aby im pomóc. Ewentualnie zainwestuj w automatyczny system nawadniania.