Uprawiaj własne warzywa w prosty sposób!

W tym miejscu opiszemy wszystkie korzyści płynące z uprawy własnych produktów, a także kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zacząć i zobaczyć wyniki.

Lepiej wyhodować z nasion czy roślin?

To naprawdę zależy od tego, ile czasu, cierpliwości i pieniędzy musisz zainwestować w uprawę własnych warzyw. Uprawa z nasion jest zdecydowanie najbardziej ekonomiczna, jednak produkcja warzyw trwa dłużej niż w przypadku roślin.

Mówi się, że uprawa z nasion jest również najbardziej satysfakcjonująca, będziesz musiał dbać i pielęgnować swoje sadzonki, dopóki nie dojrzeją. Niezależnie od tego, czy wysiewasz do tacek z nasionami i propagatorów, czy też bezpośrednio do gruntu, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż wspaniały pokaz kolorów i zapachów lub ogromny zbiór smacznych owoców i warzyw, które sam wyhodowałeś.

Jaki jest najlepszy sposób uprawy nasion?

W szklarni/ oranżerii lub na parapecie

Zwykle znane jako nasiona półtwarde, rosnące w szklarni lub na parapecie, a następnie przesadzane do doniczek i sadzone na zewnątrz w późniejszym etapie, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, to świetny sposób na hodowlę roślin w środowisku o kontrolowanej temperaturze . Dostępnych jest wiele łatwych w użyciu produktów do rozmnażania nasion w pomieszczeniach.

Bezpośrednio w ziemię

Wysiew bezpośrednio do gruntu, w którym mają rosnąć – szybki, łatwy i bardzo tani sposób na wypełnienie ogrodu żywymi kolorami i smacznymi warzywami.

Gdzie jest najlepsze miejsce do uprawy warzyw?

Możesz być zaskoczony, ale naprawdę nie potrzebujesz dużego ogrodu, aby zacząć uprawiać własne warzywa; każda przestrzeń się nada, o ile jest to nasłoneczniona otwarta przestrzeń.

Większe przestrzenie

Jeśli masz ogród lub działkę, dużą lub małą, możesz zrobić dedykowaną grządkę warzywną. Alternatywnie możesz uprawiać w mieszanym grządce z kwiatami, w doniczkach na patio, w zewnętrznych skrzynkach okiennych, a nawet parapet kuchenny zapewni Ci piękny plon ziół, pomidorów i papryki.

Mniejsze przestrzenie

Jeśli brakuje Ci miejsca, użyj dużych garnków i pojemników. Pomidory uprawiane w wiszących koszach, fasolka wielokwiatowa wyhodowana w „wigwamach” z bambusowych pędów, a nawet dynie i bakłażany można teraz uprawiać w doniczkach!

Podwyższone grządki stanowią również atrakcyjną i praktyczną alternatywę dla uprawy w ziemi ogrodowej, ponieważ można wybrać ustawienie, np. Słoneczne miejsce na tarasie. Pomogą one również zapewnić wcześniejsze i dłuższe zbiory warzyw.

Jakie warzywa mogę uprawiać w moim ogrodzie?

Istnieje szeroka gama warzyw, które są szybkie i łatwe w uprawie. Niezależnie od tego, czy masz doniczki na tarasie, skrzynkę okienną czy dedykowaną działkę warzywną, oto kilka najłatwiejszych i najbardziej satysfakcjonujących odmian warzyw na początek.

Zobacz tutaj

 

Papet

Okno

Taras

Ogród

Pomidory

Słodkie i schludne

Setki i tysiące

Lizzano

Majsterkowicz

Papryka

Czerwonoskóry

Mohawk

Cyganka

Peach Habanero

Fasola

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Krasnoludek Szybki

Krasnoludzkie safari

Groszek

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Tom Paluch

Sałatki

Szybka sałatka z sałaty Cos

Szybka pikantna sałatka

Szybka Sałatka

Sałatka orientalna

Marchew

Nie dotyczy

Amsterdamskie marchewki

Wczesne Nantes

Szybki Idealny

Buraki

Nie dotyczy

Akcja F1

Boltardy

Tęczowa mieszanka

Jak najlepiej zacząć nasiona?

Oto kilka prostych sposobów na rozpoczęcie uprawy własnych nasion pakowanych, mat nasiennych, taśm nasiennych lub zestawów nasion!

Zapakowane nasiona

  • Wypełnij tacę na nasiona dobrej jakości kompostem, pozostawiając około 1 cm szczeliny na górze pojemnika.
  • Rozsyp nasiona równomiernie, delikatnie dociskając je do powierzchni. Większe nasiona przykryć lekką warstwą kompostu. Następnie delikatnie podlej nasiona i trzymaj je w ciepłym, wolnym od przeciągów miejscu w pomieszczeniu (więcej informacji znajduje się z tyłu opakowania).
  • Rzeczy takie jak liście sałaty, buraki, marchew, pasternak itp. można wysiewać bezpośrednio gdzie mają rosnąć.
Czytaj  HortAid – 20 Gardening Competition

Taśmy z nasionami

  • Najprostszy sposób na uprawę nasion warzyw. Za pomocą kija lub rękojeści narzędzia wykonaj „wiertło” lub rowek w glebie ogrodowej, a następnie po prostu ułóż taśmę wzdłuż rowka i przykryj ziemią. Dobrze podlewaj ziemię. Nie jest wymagane przerzedzanie sadzonek podczas ich wzrostu, ponieważ nasiona są wstępnie wysiewane w taśmę, co prowadzi do zdrowszych, silniejszych roślin, ponieważ nie ma zakłóceń w korzeniach. Pełne informacje znajdują się z tyłu pakietów.

Dowiedz się, jak używać taśmy nasiennej, oglądając ten szybki i łatwy film od Roba Smitha z Suttons.

Niektóre nasiona mogą wymagać wysiewu w pomieszczeniu lub pod osłonami (z wyłączeniem taśm nasiennych). Szczegółowe informacje dotyczące wysiewu znajdują się na poszczególnych opakowaniach.

Kiedy należy przesadzać moje sadzonki?

Kiedy sadzonki są wystarczająco duże, przenieś je do większych doniczek (8 cm (3″) to zwykle najlepszy rozmiar do tego zadania) lub na tace z kompostem, aby umożliwić im łatwiejszy wzrost i rozwój. Zrób to, delikatnie trzymając górne liście i ostrożnie wyjmij sadzonki z ich oryginalnego pojemnika do uprawy (jeśli używasz zestawu do nasion, usuń osad i sadzonkę razem).

Użyj ołówka (lub nawet rączki łyżeczki), aby zrobić dziurę w doniczkach lub pojemnikach. Umieść młode rośliny w przygotowanych dołkach, uważając, aby nie uszkodzić korzeni.

Delikatnie ubij kompost wokół korzeni i łodygi, aby pierwsze liście pozostały tuż nad powierzchnią. Delikatnie podlewaj je w ciepłym miejscu w pomieszczeniu i chroń przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych przez pierwsze 3-4 dni.

Jak sadzisz nasiona na zewnątrz?

Istnieją 3 proste metody zasiania nasion. Przedstawione poniżej, wybierz ten, z którym czujesz się najlepiej i który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Którąkolwiek metodę siewu wybierzesz, podlewaj rozsadnik konewką z piękną różą. Zapobiegnie to efektowi prania, który mógłby zakłócić nasiona.

Metoda rozgłaszania

Rozrzuć nasiona po powierzchni gleby ruchem okrężnym, aby pokryć dostępną przestrzeń. Można je zgarnąć na powierzchnię lub lekko przykryć kompostem i delikatnie docisnąć.

Siej w rzędach

Ta metoda jest przydatna w przypadku drobnych nasion, takich jak marchew. Siać cienko we wcześniej zaznaczonym „wiertle” (płytki rowek). Sadzonki mogą wymagać późniejszego przerzedzenia, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na wzrost warzyw. Większe nasiona, takie jak buraki, są łatwiejsze w obróbce i można je sadzić pojedynczo razem z „siewnikiem” – zmniejsza to potrzebę późniejszego przerzedzania.

Taśmy z nasionami

Najprostszy sposób na wyhodowanie nasion. We wcześniej zaznaczonym „wiertle” po prostu ułóż taśmę wzdłuż rowka i przykryj kompostem. Nie jest wymagane przerzedzanie, co prowadzi do zdrowszych, silniejszych roślin, ponieważ nie ma zaburzeń w korzeniach.

Wydobądź jak najwięcej z działki warzywnej

Jeśli masz to szczęście, że korzystasz z ogrodu lub działki i chcesz jak najlepiej wykorzystać to, zalecamy coroczne przesuwanie każdej sekcji lub rodziny warzyw na swojej działce – nazywa się to „płodozmianem”. Pomoże to zmniejszyć liczbę szkodników i chorób, utrzymać żyzność gleby i składniki odżywcze oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na nawozy.

Planując swoją działkę, musisz najpierw zdecydować, jakie warzywa chcesz uprawiać (i jeść), biorąc pod uwagę ilość dostępnego miejsca. Jeśli to możliwe, należy dążyć do całorocznej produkcji warzyw bez niedoborów i nadmiarów. Wybrany obszar należy podzielić na trzy równe części.

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy grochu

Zobacz ten przykładowy 3-letni plan płodozmianu

Rok 1

Nawożone obornikiem lub kompostem

Nawozy i Wapno*

Nawozy

Sekcja 1 działki
Sekcja 2 Działki – Kapustne
Sekcja 3 działki – Korzenie

Groszek
Kapusta
Ziemniaki

fasolki
Kiełki
Marchew

Cebule
Kalafiory
Buraki

Pory
Jarmuż
Pasternak

Sałaty
brokuły
Szwedzi

Pomidory
Łóżko siewne dla zielonych roślin

szpinak

Szpinak Burak

Seler

Uprawy spadkowe
Uprawy spadkowe
Uprawy spadkowe

Marchew
Cebule
szpinak

Buraki

Sałaty

Kapusta

Rok 2

Nawozy i Wapno*

Nawozy

Nawożone obornikiem lub kompostem

Sekcja 1 działki
Sekcja 2 Działki – Korzenie
Sekcja 3 działki

Kapusta
Ziemniaki
Groszek

Kiełki
Marchew
fasolki

Kalafiory
Buraki
Cebule

Jarmuż
Pasternak
Pory

brokuły
Szwedzi
Sałaty

Łóżko siewne dla zielonych roślin

Pomidory

szpinak

Szpinak Burak

Seler

Uprawy spadkowe
Uprawy spadkowe
Uprawy spadkowe

Cebule
szpinak
Marchew

Sałaty
Buraki

Kapusta

Rok 3

Nawozy

Nawożone obornikiem lub kompostem

Nawozy i Wapno*

Sekcja 1 działki – Korzenie
Sekcja 2 działki
Sekcja 3 Działki – Kapustne

Ziemniaki
Groszek
Kapusta

Marchew
fasolki
Kiełki

Buraki
Cebule
Kalafiory

Pasternak
Pory
Jarmuż

Szwedzi
Sałaty
brokuły

Pomidory
Łóżko siewne dla zielonych roślin

szpinak

Szpinak Burak

Seler

Uprawy spadkowe
Uprawy spadkowe
Uprawy spadkowe

szpinak
Marchew
Cebule

Sałaty
Buraki

Kapusty

Często zadawane pytania

Czy istnieje zły sposób na zasianie nasion? Wszystkie nasiona są różne. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jak głęboko muszę zasiać ziarno? To zależy od nasienia. Niektóre muszą być zasiane na powierzchni, ponieważ potrzebują światła do kiełkowania. Inni potrzebują ciemności. Jako „praktyczną zasadę” przykrywaj nasiona kompostem na głębokość równą wysokości nasion, ale znowu najlepiej postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jak bardzo muszę przestrzegać terminów siewu? Czasy siewu podane na opakowaniach są jedynie wskazówką, ale siej zbyt wcześnie, a nasiona mogą nie wykiełkować, a zbyt późno rośliny mogą nie mieć wystarczająco długiego sezonu wegetacyjnego, aby wyprodukować te smaczne warzywa.

Czy istnieje różnica między jakością nasion? Bardzo dobrze – zawsze kupuj nasiona od renomowanej firmy nasiennej, ponieważ powinni przeprowadzić testy jakości nasion, aby zapewnić dobre kiełkowanie i przetestować odmianę, aby upewnić się, że produkuje roślinę pokazaną na opakowaniu.

Czy są jakieś odmiany nie możecie sadzić razem? Nie, ale niektóre rośliny lepiej rosną razem niż inne – są one czasami nazywane „roślinami towarzyszącymi” i mogą być używane do odstraszania szkodników. np. cebula wyhodowana z kapustą pomaga odstraszyć muchę kapuścianą.

Jak powstrzymać gąsienice / ślimaki zjadające moje warzywa? Dostępne są chemiczne środki kontroli – poszukaj u lokalnego sprzedawcy produktów ogrodniczych Kontrole fizyczne – np. użycie specjalnego runa ogrodowego do powstrzymania moli/motyli przed składaniem jaj na uprawach lub chodzenie w nocy z pochodnią i ręczne zbieranie ślimaków i ślimaków! Kontrola biologiczna – teraz dostępna dla obu problemów Suttons zaleca Nemasys Biological Pest Zakres kontrolny produktów.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące różnych odmian roślin, zapoznaj się z resztą naszych wnikliwych poradników dotyczących uprawy w centrum.

Dowiedz się więcej tutaj