Uprawa winogron

Na paragonie ~ 653 ~

Natychmiast wyjmij roślinę z opakowania. Sprawdź, czy kompost jest wystarczająco wilgotny iw razie potrzeby podlej.

Sadzenie

Podczas uprawy winogron winorośle należy sadzić w osłoniętym, nasłonecznionym miejscu, najlepiej od strony południowej lub zachodniej. Rośliny są odporne, ale należy unikać sadzenia w kieszeniach mrozowych. Winorośl rośnie na większości gleb, które powinny być przepuszczalne i niezbyt żyzne, co sprzyjałoby wzrostowi kosztem produkcji kwiatów. Podczas sadzenia zastosuj ogólny nawóz, taki jak Growmore lub mączka z krwi, ryb i kości. Rośliny powinny być uprawiane na kratce lub systemie drutów rozmieszczonych co 30 cm (1 ′). Dolny drut powinien znajdować się 45 cm (18 cali) nad poziomem gleby, aby chronić owoce w przyszłych latach. Jeśli ma być uprawiana więcej niż jedna roślina, należy zachować odległość 1,5 m od siebie.

Pielęgnacja roślin

Winorośl powinna być ograniczona do jednego lub dwóch głównych pędów. Pędy boczne powstałe z tych pędów będą dawać owoce. W razie potrzeby przywiąż rośliny do drutów podtrzymujących lub ramy. W pierwszym roku uprawy winogron odetnij wszystkie pędy boczne, gdy rosną do pięciu liści, a podrzędne do jednego liścia i usuń wszystkie kwiaty. W listopadzie lub grudniu przycinamy pędy lidera, usuwając połowę nowych przyrostów z poprzednich sezonów i wszystkie boczne pędy z powrotem do jednego pąka.

Drugiego lata uprawy winogron wybierz przyrosty boczne o długości 30 cm (12 cali), usuwając wszelkie niechciane przyrosty boczne i trenuj wzrost w lewo i w prawo, uszczypnij nowe przyrosty, tak jak w poprzednim roku. Przycinanie głównego lidera zimą zmniejsza przyrosty z poprzednich sezonów o połowę.

Kiedy rośliny są w spoczynku, w kolejnych latach przycinamy lidera o połowę wzrostu z poprzednich lat, aż do uzyskania pożądanej wysokości. Pędy boczne i boczne przycięte do jednego pąka w stosunku do wzrostu z poprzednich sezonów. Pęd wiodący można następnie przywiązać do podpory i traktować jako boczny, przycinając do jednego pąka wzrostu z ostatnich sezonów. Latem, gdy pędy boczne rosną, pojawiają się małe kwiatki, a gdy zakwitną, uszczypnij pęd dwa liście za kiścią winogron. W ciągu pierwszych kilku lat pozwól, aby na każdym boku rozwinęła się jedna kiść owoców, a na dojrzałych roślinach 2 lub 3 kiście. Spowoduje to zatrzymanie wzrostu roślin, a roślina zużyje energię na pęcznienie owoców. Gdy pąki kwiatowe zaczną się otwierać aż do zbiorów, należy co dwa tygodnie stosować płynny nawóz o wysokiej zawartości potasu. Jeśli zestaw owoców jest ciężki, kiście winogron będą wymagały przerzedzenia. Odbywa się to, gdy winogrona są wielkości grochu, używając nożyczek o długich ostrzach, unikając dotykania młodych delikatnych owoców. Powinno to być przeprowadzane kilka razy w ciągu 7-10 dni, tak aby pozostałe owoce były oddalone od siebie o 1 cm.

Czytaj  Jak uprawiać żonkile

Winogrona powinny być zbierane, gdy są w pełni dojrzałe, prawdopodobnie będzie to na początku października. Smak, a nie kolor owoców jest najlepszym wskaźnikiem dojrzałości. Ptaki będą jeść winogrona, gdy zaczną dojrzewać, a jedyną ochroną jest siatka. Przycinaj każdej zimy, a wczesną wiosną zastosuj ogólny nawóz i 5 cm (2 cale) ściółkę studzienki ~ 153 ~

Zobacz nasze sadzonki winorośli na sprzedaż.