Uprawa słodkich ziemniaków

Co sprawia, że ​​rośliny słodkich ziemniaków Suttons są tak wyjątkowe?

Proces uprawy na roślinach Suttons Sweet Potato

W ciągu ostatniego roku zespół Suttons UK Nursery był zajęty rozwijaniem naszych technik rozmnażania i uprawy, aby zapewnić, że te wyjątkowe rośliny będą nadal dostarczać mnóstwo smacznych bulw.

Mając to na uwadze, firma Suttons Seeds opracowała ulepszoną technikę rozmnażania, która jest obecnie stosowana w Sweet
Sadzonki ziemniaka ‘Beauregard’ w celu produkcji większej ilości bulw, wcześniej i dłużej!

Jak uprawiane są rośliny?

Tradycyjnie rośliny słodkich ziemniaków są hodowane z „zrazów” – w tym miejscu bulwy są cięte na duże części i częściowo zanurzane w wodzie i pozostawiane do wypuszczenia liści, które są następnie oddzielane i pozostawione do ukorzenienia.

Suttons Seeds opracowało teraz nową technikę rozmnażania, która polega na uprawie roślin z „sadzonek”.

Co to są sadzonki?

Sadzonki są pobierane z młodych pędów dojrzałych roślin słodkiego ziemniaka za pomocą ostrego noża. Są one następnie ukorzenione w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności, aby wytworzyć dobrze ukorzenione rośliny, które po posadzeniu będą się rozrastać.

Po co rosnąć z sadzonek, a nie ze zrazów?

Dużą zaletą uprawy słodkich ziemniaków z ukorzenionej sadzonki Suttons jest to, że młoda roślina może zacząć rosnąć znacznie wcześniej z większym wigorem, dzięki czemu zbiory są znacznie wcześniejsze i można uzyskać większe plony.

Korzyści z uprawy z sadzonek:

 • Wcześniej produkcja bulw
 • Wcześniejsze żniwa
 • Dłuższe zbiory
 • Większa wydajność
 • Odporność na choroby
 • Dobrze rośnie na zewnątrz
 • Można uprawiać w doniczkach

Zdrowe, energiczne, odporne i produkujące do 70% więcej owoców!

Opieka nad roślinami słodkich ziemniaków

Wiemy, jak bardzo będziesz podekscytowany, gdy dostaniesz do domu nową sadzonkę słodkich ziemniaków Suttons (lub rośliny!), ale poświęć kilka chwil na przeczytanie załączonych informacji, aby mieć pewność, że wydobędziesz z roślin to, co najlepsze.
Nic nie smakuje tak dobrze, jak świeże warzywa zebrane prosto z ogrodu, a pyszne warzywa wyprodukowane z Suttons Plants z pewnością zachwycą Ciebie, Twoich przyjaciół i rodzinę i sprawią, że będziesz miał ochotę ugotować burzę w kuchni!

Czytaj  Pomidory, które zwalczają zarazę

W przeciwieństwie do niektórych, wszystkie rośliny Suttons są uprawiane w naszej szkółce w Wielkiej Brytanii i przechodzą rygorystyczne kontrole naszych ekspertów od warzyw, aby mieć pewność, że otrzymujesz wyłącznie rośliny najwyższej jakości.

W domu

Po otrzymaniu nowej rośliny ważne jest, aby dać jej czas na dostosowanie się do nowego środowiska. Sprawdź, czy kompost jest wilgotny iw razie potrzeby pozostaw roślinę do namoczenia w ok. 5 mm wodzie przez 5-10 minut lub do momentu, gdy górna część kompostu będzie wilgotna.

Postaw roślinę w ciepłym, jasnym, przewiewnym miejscu, takim jak parapet lub ogród zimowy i pozwól rosnąć, upewniając się, że kompost jest wilgotny.

Sadzenie i sadzenie słodkich ziemniaków 

Uprawiaj rośliny na parapecie w pomieszczeniu (lub w ciepłej szklarni), aż rozwiną się korzenie, które wypełnią doniczkę i utrzymają kompost razem.

W miarę wzrostu i rozwoju roślina będzie wymagała przeniesienia do większej doniczki, aby korzenie miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Gdy twoja roślina osiągnie około 30 cm wysokości, możesz przenieść ją do ostatecznego miejsca wzrostu. Słodkie ziemniaki najlepiej nadają się do uprawy w szklarniach lub tunelach (zalecane dla regionów północnych), ale będą się dobrze rozwijać na zewnątrz w ciepłe lata dalej na południe. Najlepiej dodać trochę środków ochrony roślin i sadzić pod kloszem lub runem oraz przez czarną plastikową ściółkę ułożoną na ziemi, aby stłumić chwasty i zatrzymać ciepło słoneczne.

Słodki ziemniak jest gotowy do sadzenia w szklarni lub na zewnątrz od końca maja do czerwca (kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków), najlepiej będzie owocował, gdy będzie przechowywany w temperaturze 10-30°C.

Posadź rośliny słodkich ziemniaków w odległości 30 cm od siebie. Wolą lekką glebę piaszczystą, ponieważ ważny jest dobry drenaż; można je jednak sadzić w redlinach o wysokości 15–30 cm, jeśli gleba nie jest naturalnie przepuszczalna. Alternatywnie możesz sadzić w pojemnikach na patio, o ile znajdują się w słonecznym, osłoniętym miejscu. Jeśli rośliny mają być uprawiane w pojemnikach, użyj głębokiej doniczki o średnicy nie mniejszej niż 30 cm (12″) dla jednej rośliny lub średnicy 45 cm (18″)
dla 3 roślin.

Czytaj  Krótki przewodnik po ogrodnictwie w pojemnikach

Potrzebna jest bardzo niewielka pielęgnacja poza karmieniem i podlewaniem. Uważaj na szkodniki i usuwaj chore liście. Dojrzewanie bulw zajmuje 4-5 miesięcy.

Jedzenie i podlewanie

Można spodziewać się energicznego wzrostu i należy uważać, aby zapobiec wysychaniu roślin poprzez umiarkowane regularne podlewanie, zwiększając częstotliwość od sierpnia, kiedy należy rozpocząć karmienie roślin odżywką o wysokiej zawartości potasu.

Żniwa

Możesz zbierać bulwy od końca września, jednak lepiej je zostawić, aż liście zaczną żółknąć i obumrzeć. Pamiętaj, aby podnieść przed pierwszymi przymrozkami. Po wyjęciu bulw należy je „zagotować”, aby zeszły skórki i umożliwić dalszy rozwój słodkiego smaku.

Umieść bulwy na tacach i trzymaj je w ciepłym miejscu o temperaturze 25-30°C i wysokiej wilgotności, ponieważ pomoże to zapobiec utracie wagi podczas peklowania. Pozwól bulwom peklować przez 7-10 dni, a następnie przechowuj bulwy w temperaturze 10-12°C przez okres do sześciu miesięcy.

Gotowanie ze słodkimi ziemniakami:

Słodkie ziemniaki są pyszne i stanowią doskonały niskokaloryczny zamiennik zwykłych ziemniaków. Można je również stosować w słodkich potrawach. Dlaczego by ich nie spróbować:

 • Zmiksowane
 • W zupach
 • Pieczone
 • W Sałatkach Ziemniaczanych
 • Chipsy lub łódeczki ziemniaczane
 • W ciastach
 • Smażone
 • Z curry

Możliwości są absolutnie nieograniczone!

Wskazówka: Słodkie ziemniaki dobrze rosną w pobliżu roślin okopowych, takich jak buraki, pasternak i rzepa.