Twój przewodnik po sezonie ziemniaczanym

Wiedza o tym, jakie sadzeniaki wybrać i kiedy je sadzić, ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zbieranie ogromnych plonów rodzimych brukwi. Ten przewodnik wyjaśnia, jak i kiedy sadzić wszystkie ulubione odmiany ziemniaków, od pierwszych wczesnych ziemniaków do późnych sezonów, wraz z kilkoma najważniejszymi wskazówkami, które pomogą Ci uzyskać najlepsze plony.

Dlaczego warto uprawiać ziemniaki?

Ziemniaki są podstawowym pożywieniem dla dwóch trzecich światowej populacji i wiodącą uprawą niezbożową. W samej Wielkiej Brytanii produkujemy rocznie ponad 6 milionów ton ziemniaków, angażując ponad 3400 komercyjnych hodowców. Są też bardzo zdrowe. W rzeczywistości, jako źródło węglowodanów, są one znacznie bardziej pożywne niż większość alternatyw. Oto kilka faktów żywieniowych:

    Gotowane ziemniaki mają drugie najwyższe stężenie kwasu foliowego po chlebie. Pieczony w skórce średniej wielkości spud zawiera ponad 30% zalecanego dziennego spożycia.

    Ziemniaki nie zawierają cholesterolu.

    Ziemniaki dostarczają około 15% brytyjskiego spożycia witaminy C. Ryż i makaron niczego nie dostarczają.

    Ziemniaki to 72-75% wody, 16-20% węglowodanów, 2-2,5% białka, 0,15% kwasów tłuszczowych, 1-1,8% błonnika pokarmowego.

    Ziemniaki są na szczycie bananów zawartość potasu: średni banan zawiera około 450 mg, podczas gdy średni pieczony ziemniak lub 20 frytek zawiera 750 mg. ~ 253 ~ Jeden średni ziemniak dostarcza średnio 30 mg witaminy C, prawie tyle samo, co szklanka soku pomidorowego i 1,5 mg żelazo, które jest mniej więcej w takiej samej ilości jak w jajku.

Jednym z powodów, dla których ziemniaki są tak popularną uprawą na całym świecie, jest to, że są tak łatwe w uprawie. Jako hodowca domowy z przyjemnością dowiesz się, że będą kwitły w ziemi, na podwyższeniu lub w pojemnikach – ludzie uprawiają nawet ziemniaki w starych oponach samochodowych. Jako tanie i bardzo smaczne źródło węglowodanów, witamin i minerałów, skromny spud jest trudny do pobicia.

Które ziemniaki mam posadzić?

Uprawiając własne ziemniaki, możesz spróbować smakowitych odmian, takich jak „Casablanca” Zdjęcie: Ekologiczne sadzeniaki „Casablanca” z Suttons

W Wielkiej Brytanii uprawiamy cztery główne odmiany ziemniaków: pierwsze i drugie wczesne; uprawa główna; i ziemniaki późnego sezonu lub drugiego zbioru. Jak sugerują nazwy, każdy ma nieco inny sezon wegetacyjny. Pierwsze wczesne odmiany można sadzić już od lutego, natomiast drugie siewniki wysiewa się do gruntu dopiero w okolicach lipca.

Decyzja, który rodzaj wybrać, zależy od rodzaju ziemniaków, które lubisz jeść i warunków pogodowych panujących w miejscu, w którym mieszkasz. Jeśli lubisz młode ziemniaki, wybierz pierwsze i drugie wczesne. Miłośnicy obfitego pieczonego ziemniaka powinni wybrać odmiany roślin głównych, a jeśli przez całą zimę chcesz zajadać się gorącymi, maślanymi brukselkami, będziesz chciał wysiać drugie plony w gruncie między czerwcem a końcem lipca.

To powiedziawszy, jeśli mieszkasz w jednej z cieplejszych i bardziej wilgotnych części kraju, wczesne odmiany prawdopodobnie będą dla ciebie najlepsze. Zaraza jest wrogiem ziemniaka – rozwija się, gdy temperatura w nocy wzrasta powyżej 10°C i gdy cieplejsza pogoda łączy się z dużą wilgotnością. Zaraza może uderzyć w dowolnym momencie i może zdziesiątkować plony w ciągu kilku dni. Im wcześniej włożysz ziemniaki do gruntu i zbierzesz, tym większa szansa, że ​​tego unikniesz.

Jakie są pierwsze wczesne ziemniaki?

„Rocket” to bardzo wczesny, dający duże plony nowy ziemniakZdjęcie: sadzeniak „Rocket” z Suttons

Pierwsze wczesne sadzeniaki, takie jak „Home Guard” i „Maris Bard”, są powszechnie nazywane „nowymi” ziemniakami i dają plony w czerwcu i lipcu. Powinieneś dokonać rezerwacji, aby wysadzić swoje sadzeniaki do gruntu między lutym a kwietniem, w zależności od pogody i terminu zbiorów.

Po zaledwie 9-13 tygodniach uprawy pierwsze wczesne ziemniaki produkują smaczne bulwy o białym, woskowatym miąższu. Są to zazwyczaj mniejsze ziemniaki i należy je gotować, gotować na parze lub smażyć prosto z ziemi – miąższ zachowuje w ten sposób więcej naturalnych cukrów, dzięki czemu smakuje jeszcze słodko i pyszniej.

Posadź pierwsze wczesne ziemniaki na głębokość 10 cm z co najmniej 25-30 cm między każdym ziemniakiem, pozostawiając 45 cm między rzędami, aby zapewnić roślinom wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i rozwoju. Dziewięć do 12 tygodni później zauważysz, że kwiaty zaczynają kwitnąć. Oznacza to, że bulwy zawiązały się i można rozpocząć zbiór. Wykop kilka roślin, aby sprawdzić postępy, a następnie zbieraj, kiedy masz ochotę na gorące, młode ziemniaki z masłem na lunch lub kolację.

Co to są drugie wczesne ziemniaki?

Zdobywca nagrody RHS Award of Garden Merit, „Pink Fir Apple” najlepiej gotuje się w skórce Zdjęcie: Ziemniak „Pink Fir Apple” z Suttons

Drugie wczesne sadzeniaki, takie jak „Vivaldi” i „Pink Fir Apple”, są również klasyfikowane jako „nowe” ziemniaki i dojrzewają tylko o kilka tygodni dłużej niż pierwsze wczesne. Sadź drugie wcześnie między marcem a kwietniem i staraj się zebrać 14-16 tygodni później, od czerwca do września. Drugie wczesne mogą być używane jako młode ziemniaki, gotowane, gotowane na parze, puree lub smażone.

Drugie wczesne sadzeniaki należy sadzić na głębokości 10 cm z co najmniej 30 cm odstępem między każdym ziemniakiem. Między każdym rzędem musi pozostać co najmniej 45 cm odstępu, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca na wzrost i rozwój.

Co to są ziemniaki sałatkowe?

„Charlotte” to jedna z najpopularniejszych sałatek ziemniaczanych Zdjęcie: Ziemniak „Charlotte” z Suttons

Ziemniaki typu sałatkowego to zazwyczaj drugie wczesne ziemniaki. Sadzi się je między marcem a początkiem maja na głębokość 10 cm w odstępach 30 cm między każdym ziemniakiem. Pomiędzy każdym rzędem musi być co najmniej 45 cm odstępu, aby rośliny ziemniaka miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu.

Najważniejszym składnikiem sałatki ziemniaczanej są domowe, świeżo ugotowane na parze ziemniaki sałatkowe. Wypróbuj woskowe odmiany, takie jak Jazzy lub Nicola, i pamiętaj, że im krótszy czas między zbiorem a jedzeniem, tym słodszy miąższ. Jeśli chodzi o ziemniaki sałatkowe, uprawa własnej polega na przewadze smakowej nad alternatywami kupowanymi w sklepie.

Co to są ziemniaki uprawne?

„Desiree” to wszechstronna czerwona roślina główna, która jest wszechstronna. Zdjęcie: Ziemniak „Desiree” (uprawa główna) z Suttons

Ziemniaki upraw głównych rosną dłużej niż pierwsze wczesne i drugie wczesne ziemniaki. Sadzone między marcem a początkiem maja mocne odmiany rośliny głównej, takie jak King Edward, dojrzewają przez 16-22 tygodni i są gotowe do zbioru między końcem sierpnia a październikiem. Jeśli z przyjemnością czekasz na duże plony pysznych, domowych ziemniaków, rośliny główne są dla Ciebie.

Ziemniaki uprawowe produkują bulwy, które są niezwykle uniwersalne. Smakują wyśmienicie w postaci puree, gotowanej, gotowanej na parze, pieczonej i pieczonej, a także świetnie nadają się do robienia frytek.

Posadź ziemniaki upraw głównych na głębokość 10 cm z 40 cm odstępami między każdym ziemniakiem, pozostawiając co najmniej 70 do 75 cm między każdym rzędem, aby zapewnić im dużo miejsca do wzrostu. Otwarte kwiaty (jeśli występują) wskazują, kiedy pojawiają się pierwsze bulwy. Powinno to nastąpić około 14 tygodni po posadzeniu. Następnie ziemniaki należy odstawić na 4 do 8 tygodni, aby skórka stwardniała i lepiej się przechowywały.

Czym są późne ziemniaki?

„Nicola” to popularny żółty ziemniak o gładkiej skórce i wspaniałym smakuZdjęcie: sadzeniaki „Nicola” (późny sezon) z Suttons

Późne sadzeniaki, takie jak Maris Peer i Nicola, są powszechnie znane jako ziemniaki drugiego zbioru i są uprawiane na zimę. Jeśli zdecydujesz się uprawiać te późne ziemniaki, będziesz mógł się nimi cieszyć od października aż do Bożego Narodzenia!

Ziemniaki z późnego sezonu są uprawiane z bulw, które były przechowywane w pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze, utrzymując je w stanie uśpienia, aż będą gotowe do sadzenia między czerwcem a końcem lipca. Posadź te sadzeniaki, gdy tylko się pojawią, aby mogły skorzystać z ciepłej letniej gleby, w której będą szybko rosły.

Postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami dotyczącymi sadzenia, co ziemniaki do upraw głównych, a będziesz gotowy do zbiorów w październiku. Masz ochotę na świeżo zebrane, maślane młode ziemniaki z zimną szynką lub indykiem w świątecznym bufecie? Po prostu zostaw trochę swoich późnych zbiorów w ziemi aż do wielkiego dnia.

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy Ci wielu wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze ziemniaki dla Twoich potrzeb. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat uprawy własnych ziemniaków, odwiedź nasz przewodnik dotyczący uprawy ziemniaków, w którym znajdziesz wszelką pomoc i porady potrzebne do uprawy zdumiewających plonów.

Główne obrazy: Ziemniak „Ratte” od Suttons

Czytaj  Rozjaśnij swój ogród dzięki naszym ofertom wielkanocnym