Trzy z najlepszych bylin do pojemników

Wybór bylin do pojemników to świetny sposób na długoterminową strukturę patio, tarasu, tarasu lub balkonu. Poprosiliśmy naszego głównego ogrodnika, Gavina, o trzy najlepsze sugestie. Oto polecane przez niego byliny do pojemników na patio ze względu na długowieczność, kolor, odporność i długi okres kwitnienia…

Odporna fuksja

Fuksja „Tom Thumb” to wytrzymała odmiana, która może pozostać na tarasie przez cały rok. Zdjęcie: Floramedia

Jak na twardą, łatwą do opanowania fuksję, która produkuje mnóstwo kwiatów przez wiele miesięcy, Fuchsia 'Tom Thumb’ jest trudna do pobicia. Przyjazny pszczołom zapylacz, ta kompaktowa odmiana ma około stopy wysokości i ma piękny symetryczny kształt, który naprawdę wyróżnia atrakcyjną doniczkę z terakoty. Obsypana rozkosznie pachnącymi fioletowymi i różowymi kwiatami od czerwca do końca września, jest również łatwa w pielęgnacji i może być pozostawiona na zewnątrz w ogrodzie przez cały rok.

Aby dbać o fuksję, pamiętaj o jej regularnym karmieniu, zwłaszcza wiosną i ponownie w okresie kwitnienia. Najlepsza jest karma bogata w potas. Konieczne jest również regularne podlewanie – podczas okresów suszy utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą. Deadhead przez całe lato i mocno przycinaj roślinę od późnej zimy do wczesnej wiosny.

Gerbery

Gerbera „Sweet Dreams” kwitnie od czerwca do października Zdjęcie: Gerbera „Sweet Dreams” (odporna) z Suttons

Dzięki nawet 100 kwiatom na roślinę, gerbery oferują mnóstwo żywych kolorów, którymi można się cieszyć rok po roku. Pochodzące z Republiki Południowej Afryki gerbery są często nazywane stokrotkami Transwalu i chociaż początkowo były roślinami mrozoodpornymi, obecnie istnieje wiele odpornych odmian do wyboru. Jasnoróżowa Gerbera „Sweet Dreams” to doskonała opcja do pojemników na patio.

Jeśli wolisz, gerbery możesz zacząć od nasion na parapecie, w propagatorze lub w szklarni. Posadź je w maju lub czerwcu, kiedy będziesz mieć pewność, że minie ryzyko mrozu. Wypróbuj mieszankę kwiatów ciętych z nasionami Gerbery, aby uzyskać jasną ekspozycję w pojemniku, która zapewnia również stały dopływ pięknych kwiatów ciętych do Twojego domu.

Czytaj  Infografika: Ile marchewek dla Rudolfa?

Unikaj nadmiernego podlewania gerber – lubią wilgotną glebę, ale nie docenią podlewania. Raz w tygodniu postaw doniczki na tacy z wodą i pozwól im wchłonąć wilgoć przez korzenie – po prostu uzupełniaj według potrzeb przez cały tydzień. Nawozić odżywką o wysokiej zawartości potażu i usuwać natychmiast wszystkie przekwitłe kwiaty, usuwając całą łodygę.

Penstemon

Penstemon „Electric Blue” kwitnie od czerwca do września Zdjęcie: Darby Nursery Stock Ltd

Z ich wysokimi, przypominającymi naparstnicę kwiatami, penstemony świetnie wyglądają w małych grupach doniczek na patio. Kwitnące przez całe lato, ich ładne rurkowate kwiaty są przyjazne dla pszczół, a ich atrakcyjne liście są półzimozielone, co zapewnia pewną ciągłość koloru w miesiącach zimowych. Odporny we wszystkich częściach kraju, z wyjątkiem najzimniejszych, nasz główny ogrodnik szczególnie uwielbia Penstemona „Electric Blue”, który wnosi żywą, jasnoniebieską iskrę do Twojego tarasu.

Penstemony lubią dobrze przepuszczalną glebę, więc upewnij się, że wybrałeś półprzepuszczalną doniczkę, aby korzenie były wilgotne, ale nie nadmiernie podlewane. Dodanie ściółki do podstawy roślin może pomóc w zatrzymywaniu wody przy suchej pogodzie. Rosnące do 45 cm wysokości penstemony preferują schronienie w ścianie lub ogrodzeniu, jeśli pogoda może być wietrzna, i powinny być regularnie przycinane, aby kwitły od czerwca do września.

Jeśli mieszkasz w zimnej części kraju, twoje kwiaty mogą nie wytrzymać zimy. Weź sadzonki, aby przywieźć je pod przykrywką, gotowe na następny rok.

Jeśli Twoja zewnętrzna część wypoczynkowa przydałaby się odświeżenie, zapoznaj się z naszą pełną gamą roślin na patio w poszukiwaniu inspiracji. Aby uzyskać porady dotyczące uprawy wszystkich ulubionych kwiatów, owoców i warzyw, przejdź do naszych poradników dotyczących uprawy, w których na pewno znajdziesz to, czego szukasz.

Główny obraz: Gerbera Plants – Patio od Suttons

Czytaj  Jak uprawiać zioła