June Gap

Czerwiec jest miesiącem przejściowym między wiosną a latem i niesie ze sobą lukę czerwcową. Miesiąc długich dni, ciepłych nocy i miejmy nadzieję mnóstwo wspaniałego słońca. Z tych powodów jest to miesiąc najczęściej wybierany na śluby. Nie jest to jednak miesiąc najbardziej lubiany przez ogrodników i pszczelarzy. Czemu? Z powodu luki czerwcowej.

W kwietniu i maju nie tylko wiosenne kwiaty, ale także drzewa i żywopłoty ociekają pyłkiem i nektarem. Wiosna to czas mocnych kolorów w naszych ogrodach, a także okres uczt dla pszczół.

Jednak w czerwcu wiosenne kwiaty zwiędły, a pierwsze letnie kwiaty wciąż się pojawiają. To naturalny okres zawieszenia, kiedy nasze ogrody są nadal piękne, z różnymi odcieniami zieleni, ale bardzo mało kwiatów wytwarzających nektar. Nawet trawa spiskuje przeciwko pszczołom, gdy rośnie. Pozostaw to na długo, a zaleje każdy nektar produkujący dzikie kwiaty, a jednak je ścinasz, a ty też ścinasz dzikie kwiaty!
Jeśli więc chcesz, aby Twój ogród był atrakcyjny i pomocny dla dzikich zwierząt, w tym pszczół, oto kilka sugestii dotyczących roślin wytwarzających nektar, które pomogą wypełnić czerwcową lukę. Pszczoły nie tylko będą za nie wdzięczne, ale dodadzą kolorytu ogrodowi i rozbiją całą tę cudowną zieleń!

czerwcowe kwiaty

Pojedyncze otwarte róże – takie jak Dog Rose

Naparstnice – nie muszą być różowe. Dzikie naparstnice są różowe, ale do ogrodu można wybierać spośród wielu kolorów, od białego do niebieskiego. Split Foxglove Pam jest szczególnie atrakcyjny – nie tylko dla pszczół!

Odporne pelargonie – występują w wielu kolorach i chociaż stanowią doskonałą okrywę gruntową, będą również dobrze kwitły w doniczkach.

Ox-eye Daisies – efektowny biały dziki kwiat. Również potencjalny bandyta, który będzie wymagał kontroli, jeśli nie chcesz, żeby się wszędzie rozprzestrzeniał.

Różne kwitnące zioła – w tym ogórecznik, rozmaryn, tymianek i szczypiorek. Jasnoniebieskie kiwające się główki ogórecznika działają jak magnes na pszczoły.

Czytaj  Rośliny do odsłoniętych ogrodów przybrzeżnych

Dobrą wiadomością jest to, że przerwa czerwcowa trwa tylko około dwóch tygodni, po czym rozkwitną letnie kwiaty.