June Gap

Czerwiec jest miesiącem przejściowym między wiosną a latem i niesie ze sobą lukę czerwcową. Miesiąc długich dni, ciepłych nocy i miejmy nadzieję mnóstwo wspaniałego słońca. Z tych powodów jest to miesiąc najczęściej wybierany na śluby. Nie jest to jednak miesiąc najbardziej lubiany przez ogrodników i pszczelarzy. Czemu? Z powodu luki czerwcowej.

W kwietniu i maju nie tylko wiosenne kwiaty, ale także drzewa i żywopłoty ociekają pyłkiem i nektarem. Wiosna to czas mocnych kolorów w naszych ogrodach, a także okres uczt dla pszczół.

Jednak w czerwcu wiosenne kwiaty zwiędły, a pierwsze letnie kwiaty wciąż się pojawiają. To naturalny okres zawieszenia, kiedy nasze ogrody są nadal piękne, z różnymi odcieniami zieleni, ale bardzo mało kwiatów wytwarzających nektar. Nawet trawa spiskuje przeciwko pszczołom, gdy rośnie. Pozostaw to na długo, a zaleje każdy nektar produkujący dzikie kwiaty, a jednak je ścinasz, a ty też ścinasz dzikie kwiaty!
Jeśli więc chcesz, aby Twój ogród był atrakcyjny i pomocny dla dzikich zwierząt, w tym pszczół, oto kilka sugestii dotyczących roślin wytwarzających nektar, które pomogą wypełnić czerwcową lukę. Pszczoły nie tylko będą za nie wdzięczne, ale dodadzą kolorytu ogrodowi i rozbiją całą tę cudowną zieleń!

czerwcowe kwiaty

Pojedyncze otwarte róże – takie jak Dog Rose

Naparstnice – nie muszą być różowe. Dzikie naparstnice są różowe, ale do ogrodu można wybierać spośród wielu kolorów, od białego do niebieskiego. Split Foxglove Pam jest szczególnie atrakcyjny – nie tylko dla pszczół!

Odporne pelargonie – występują w wielu kolorach i chociaż stanowią doskonałą okrywę gruntową, będą również dobrze kwitły w doniczkach.

Ox-eye Daisies – efektowny biały dziki kwiat. Również potencjalny bandyta, który będzie wymagał kontroli, jeśli nie chcesz, żeby się wszędzie rozprzestrzeniał.

Różne kwitnące zioła – w tym ogórecznik, rozmaryn, tymianek i szczypiorek. Jasnoniebieskie kiwające się główki ogórecznika działają jak magnes na pszczoły.

Czytaj  In Memory

Dobrą wiadomością jest to, że przerwa czerwcowa trwa tylko około dwóch tygodni, po czym rozkwitną letnie kwiaty.