Sekretna historia żonkili

Żonkile zawsze kojarzone z wiosną są mile widzianym znakiem, że nadchodzą cieplejsze dni. Inspiracja dla artystów na przestrzeni wieków i uwikłana w mity i symbolikę, te jasne i radosne trąbki mają o wiele więcej niż na pierwszy rzut oka. Oto kilka fascynujących i niezwykłych faktów na temat jednego z naszych najpopularniejszych wiosennych kwiatów.

Co symbolizują żonkile?

Żonkile są jednymi z pierwszych kwiatów, które pojawiają się wraz z nadejściem wiosny, nic więc dziwnego, że są kwiatami narodzin w marcu, a także symbolem odrodzenia i nowych początków. Ale żonkile przez lata reprezentowały także wiele innych pomysłów. Na przykład Wiktorianie uważali je za kwiat szacunku i przyjaźni.

Kwiaciarnie, tradycyjnie wręczane w dziesiątą rocznicę ślubu, często dodają żonkile do tych uroczystych bukietów jako symbol wiary, radości i szczęścia. Jednak w dawnych czasach prezentowanie komuś pojedynczego żonkila było postrzegane jako pech, podczas gdy obserwacja rozkwitu, gdy jego głowa opadała, była uważana za zwiastującą śmierć!

Jednak żonkile pozostają przede wszystkim kojarzone z nadzieją. Na początku 2020 roku były inspiracją dla żonkilowej grafiki Davida Hockneya. Narysowany na iPadzie podczas pierwszej blokady COVID-19, utwór nosił tytuł: „Pamiętaj, że nie mogą odwołać wiosny”.

Żonkile jako lekarstwo

Te podwójne brzoskwiniowo-białe kwiaty to nowa i ulepszona wersja bardzo lubianego obrazu „Replete”: Daffodil „Replete Improved” firmy Suttons

Pochodzące z basenu Morza Śródziemnego żonkile zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii przez rzymskich żołnierzy, którzy używali ich do łagodzenia bólu i gojenia ran. Wiemy teraz, że jest mało prawdopodobne, aby to pomogło, ponieważ wszystkie części żonkila są toksyczne i nie powinny być spożywane. Długotrwałe narażenie na sok może powodować zapalenie skóry.

To powiedziawszy, żonkile zawierają galantaminę, która, jak stwierdzono, spowalnia postęp objawów demencji. W niektórych częściach Wielkiej Brytanii, takich jak Góry Czarne w Walii, żonkile są uprawiane specjalnie w celu wytworzenia leku na chorobę Alzheimera. To bardzo dobrze, że żonkil jest narodowym kwiatem Walii i jest dumnie noszony 1 marca z okazji Dnia Świętego Dawida.

Czytaj  Suttons Autumn Favourites

Żonkile w poezji

Klasyczne żółte żonkile rosną w całej Wielkiej Brytanii, na polach, nad jeziorami i pod drzewami Zdjęcie: Żonkil „King Alfred” z Suttons

Wszyscy znamy wiersz „Wędrowałem samotnie jak chmura”, w którym William Wordsworth, spacerując po Krainie Jezior ze swoją siostrą Dorothy, opisuje swoje uczucia, gdy zobaczył, jak „mnóstwo złotych żonkili” rośnie na skraju jeziora. Mniej znanym faktem jest to, że wiersz został również zainspirowany wpisem do dziennika jego siostry, a dwie środkowe linijki ostatniej zwrotki zostały napisane przez żonę Wordswortha, Mary Hutchinson.

Kornwalijski przemysł żonkilowy

„Rosemoor Gold” świeci jasno i ma piękny zapach. Zdjęcie: Żarówki żonkila „Rosemoor Gold” firmy Suttons

Pęczki żonkili są sprzedawane w Wielkiej Brytanii od setek lat, ale komercyjna uprawa tych kwiatów naprawdę nabrała rozpędu pod koniec XIX wieku, dzięki uprzejmości kornwalijskiego rolnika zajmującego się ziemniakami, Williama Trevellicka. Żonkile wokół jego farmy na wyspach Scilly zakwitły znacznie wcześniej niż na kontynencie, więc skorzystał z cotygodniowego frachtowca i (wówczas stosunkowo nowego) połączenia kolejowego z Penzance do Londynu, aby dostać świeżo ścięte kwiaty do Londynu w ciągu 48 godzin od owocobranie.

Właściciel ziemski na wyspie, Thomas Dorrien-Smith, oparł się na pomyśle Trevellicka, zachęcając swoich dzierżawców do budowy domów do wypychania cebulek i skrzyń transportowych na kwiaty, a także sprowadził różne odmiany, aby wydłużyć sezon kwitnienia. To z kolei zainspirowało rolników z kontynentu do sadzenia cebul, a największy na świecie hodowca żonkili, Varfell Farm, nadal działa w Penzance w Kornwalii.

Żonkil czy narcyz – co to jest?

Wszystkie żonkile, narcyzy i żonkile należą do rodzaju „Narcissus”

Ustalenie różnicy między „żonkilem” a „narcyzem” wydaje się powodować zamieszanie (dorzuć „żonkila” do miksu, jeśli chcesz zwiększyć drapanie się po głowie). Aby to wyjaśnić, żonkile i żonkile to popularne nazwy cebulek kwitnących wiosną, które należą do rodzaju „Narcissus” (botaniczna łacińska nazwa tej grupy roślin).

Czytaj  Jak powstrzymać cebule przed pośpiechami

Dzikie żonkile (Narcissus pseudonarcissus) są czasami nazywane liliami wielkopostnymi, ponieważ zwykle kwitną i zamierają między Środą Popielcową a Niedzielą Wielkanocną. Istnieje ponad 50 gatunków narcyzów oraz tysiące mieszańców i odmian. Występują w szerokiej gamie kolorów, kształtów i zapachów, co możesz zobaczyć, przeglądając naszą pełną ofertę cebul żonkili i narcyzów”.

Żonkile w mitologii greckiej

Główki żonkila „Hawera” mają eleganckie nachylenieZdjęcie: cebulki żonkila „Hawera” firmy Suttons

Imię „Narcyz” pochodzi z greckiego mitu o myśliwym, który odrzucił wszelkie romantyczne zaloty, a potem zakochał się we własnym odbiciu w kałuży wody. Nie mogąc się oderwać, zmarł, aw miejscu jego ciała wyrósł kwiat narcyza. Mówi się, że sposób, w jaki główki żonkili pochylają się w kierunku ziemi, naśladuje Narcyza opuszczającego głowę, by spojrzeć na swoje odbicie. Ta historia jest również źródłem terminu „narcyzm”, który opisuje kogoś, kto jest samolubny, zbyt pewny siebie i ma obsesję na punkcie swojego wyglądu.

Od mitologii do medycyny, żonkile mają bogatą historię i są cudownie zróżnicowane. Jeśli zainspirowałeś się do własnej uprawy, zapoznaj się z naszymi najlepszymi poradami ekspertów na temat uprawy żonkili, aby dowiedzieć się, jak, gdzie i kiedy sadzić.

Główny obraz: Daffodil „Sunshine Mix” od Suttons