Sztuka szczepienia

Łatwo byłoby pomyśleć, że sztuka szczepienia jednej rośliny na podkładce innej jest stosunkowo nowa, ale w rzeczywistości istnieją dowody na to, że była stosowana w ogrodnictwie jako daleko wstecz, aż do 300 pne. ~ 153 ~

Choć powszechnie stosowana w innych częściach świata, sztuka szczepienia powoli docierała do Anglii. W 1592 roku Leonard Mascall napisał książkę promującą korzyści i ganiącą Anglię za to, że pod względem „grafyingu” pozostaje tak daleko w tyle za resztą świata. Szczepienie, w różnych formach, stało się od tego czasu ustaloną i szeroko praktykowaną formą rozmnażania.

W 1895 Arthur W. Sutton wygłosił wykład na temat ziemniaków dla Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego i załączył wyniki niektórych eksperymentów, które przeprowadził z blisko spokrewnionymi ziemniakami i pomidorami.

Na szczęście wykład został opublikowany w formie książeczki, której kopię przechowujemy w naszym obszernym archiwum firmowym.

 

22 marca 1895 Artur zasadził po jednej bulwie ziemniaka w każdej serii doniczek.

„Kiedy wzrost osiągnął wysokość od 4 do 5 cali, łodyga ziemniaka została odcięta pół cala nad poziomem gleby, a 8 maja wprowadzono szczep pomidora.

W rezultacie korzenie ziemniaka utrzymywane we wzroście przez liście pomidora dały plon ziemniaków w doniczce, a liście pomidora nad ziemią dały plon pomidorów.”

 

Chociaż eksperyment zakończył się sukcesem, ta roślina ziemniaczano-pomidorowa nigdy nie została dodana do gamy produktów Suttons, ponieważ miała jedną bardzo oczywistą wadę – ziemniaki nie mogły być zbierane bez zniszczenia pomidora!

Już wtedy plon ziemniaków był zbyt mały, aby uczynić z tego coś więcej niż zabawną nowość iz pewnością nie interesował poważnego ogrodnika, który chciał uprawiać żywność na stół.

Odkładając na bok tę nowatorską formę szczepienia, dobrze udowodniono, że szczepione warzywa (jeśli są robione rozsądnie) mogą być niezwykle produktywne, dostarczając do 75% cięższych plonów niż standardowe rośliny. Podkładka jest starannie dobrana pod kątem silnego wigoru i właściwości owocowania. Zraz (górna roślina) będzie super smaczną, wysokiej jakości odmianą, która wytwarza obfitość niesamowitych owoców.

Czytaj  Instrukcje dotyczące uprawy warzyw na tarasie

Szczepienia Suttons są wykonywane przez fachowców w naszej szkółce w Wielkiej Brytanii. Podkładka nadaje jej wigor, dając wcześniejsze i większe plony bez szkody dla smaku i jakości owoców, a także naturalnie zapewnia większą odporność na szkodniki i choroby przenoszone przez glebę.

Szczepienie Suttons stało się naprawdę sprytne, ponieważ zaszczepiliśmy 2 kompatybilne odmiany, wybrane ze względu na ich jakość, na jednej super mocnej podkładce. Jednym z przykładów tych wspaniałych „bliźniaczych” roślin jest nasz nowy i ekskluzywny pomidor Indigo Rose/White Cherry. W zeszłym roku wprowadziliśmy Indigo Rose, pierwszego na świecie smacznego czarnego pomidora. W tym roku podnieśliśmy stawkę, szczepiąc ją razem z kremowo-białą odmianą wiśni, aby wyprodukować pierwszą czarno-białą sadzonkę pomidora!

 

Kolejnym nowym i ekskluzywnym przykładem sprytnego szczepienia jest papryka Suttons Traffic Light. Ponownie, 1 roślina, ale 2 supersłodkie odmiany, z których 1 jest czerwona, a druga pomarańczowa, podczas gdy obie zaczynają się na zielono.

Rośliny szczepione Suttons są łatwe w uprawie w szklarni lub słonecznym miejscu na zewnątrz i mogą być również uprawiane w dużych pojemnikach.

Odwiedź proces szczepienia Suttons, aby uzyskać więcej szczegółów