Szał mszyc

Wygląda na to, że mój ogród został w tym roku zaatakowany przez hordy mszyc. Chyba nigdy nie widziałem tak wielu! Termin „mszyca” obejmuje mączliki, mączliki i innych krewnych, a niektóre są nawet różowawo-czerwone. Te stworzenia o miękkim ciele rozmnażają się szybko z jedną mszycą, tworząc wiele pokoleń w ciągu jednego sezonu. I wszyscy wydają się mieszkać w moim ogrodzie!

Mszyce lubią miękkie młode przyrosty na drzewach, krzewach, bylinach, pnączach, owocach, jednorocznych i warzywach. Innymi słowy – zjedzą większość rzeczy. Robią to poprzez wysysanie soku, który następnie osłabia roślinę i może spowodować jej śmierć.

Chociaż większość mszyc jest widoczna gołym okiem, będziesz wiedział, że są w pobliżu, gdy zauważysz zdeformowane i zniekształcone liście. Roznoszą również choroby wirusowe i wydzielają lepką substancję na łodygach i liściach zwaną spadzią, która z kolei może być skolonizowana przez czarnego grzyba zwanego czarną pleśnią.

Silne i energiczne rośliny najlepiej radzą sobie z mszycami, więc upewnienie się, że rośliny rosną w odpowiedniej glebie iw odpowiedniej formie oraz że są karmione i podlewane zgodnie z wymaganiami ich rodzaju, z pewnością pomoże. Jednak mszyce skolonizują każdą roślinę wykazującą miękki, nowy wzrost.

Środki owadobójcze, takie jak Bio Kill, są skuteczne w zwalczaniu mszyc. Podobnie jak w przypadku wszystkich insektycydów, konieczne jest dokładne przestrzeganie instrukcji i przechowywanie ich w miejscu niedostępnym dla małych, dwu- i czteronożnych członków rodziny. Proszę nie spryskiwać Bio Kill ani żadnym innym środkiem owadobójczym na kwitnące rośliny, ponieważ może to zaszkodzić pożytecznym owadom zapylającym.

Kontrole organiczne obejmują spryskiwanie wodą z mydłem lub roztworem alkoholu. Prawdopodobnie najbardziej satysfakcjonującą metodą jest lekkie spryskanie wodą, a następnie delikatne pocieranie liści i łodyg między palcami. Sugeruję noszenie rękawiczek, ponieważ zgniecione mszyce nadałyby twoim dłoniom zielony wygląd kosmitów.

Sadzenie towarzyszące z pewnością pomoże, ponieważ nasturcje są prawdopodobnie najczęściej używane. Francuskie nagietki są jednak szczególnie przydatne w zwalczaniu mszyc, ponieważ przyciągają bzygowate, które z kolei żerują na mszycach.

Czytaj  ‘Walka na froncie domowym’ – 75. rocznica kopania po zwycięstwo

Niektóre rodzaje owadów pomogą ci w walce z mszycami, podczas gdy inne nie będą pomocne. Niektóre mrówki hodują mszyce, przechowując jaja w swoich gniazdach przez zimę, a następnie przenosząc młode mszyce na rośliny wiosną. Mrówki następnie żywią się lepką spadzią i będą zwalczać drapieżne owady, takie jak bzygowce, aby chronić swoje źródło pożywienia. Bardzo mądry, ale niezbyt pomocny.

Więc jeśli mszyce i mrówki są tymi złymi, to kto jest dobrymi? Zdecydowanie biedronki, uwielbiają chrupać mszyce. Larwy biedronki można kupić i dostarczyć do domu – jest to łatwiejsze rozwiązanie niż włóczenie się po okolicy w poszukiwaniu biedronek do umieszczenia na roślinach. Skorki, pasożytnicze osy (tak, osy mogą być dobrymi facetami) i bzygi też są dobrymi facetami, a siatkowce z pewnością pomogą ci, gdy jedna larwa siatkonogi jest w stanie zjeść aż 100 mszyc w ciągu zaledwie 1 godziny.

Zapraszanie ptaków do ogrodu to nie tylko przyjemność ich oglądania, ale również sikorki i zięby pomogą w zwalczaniu mszyc.

Tak więc, jeśli tak jak ja chcesz dzielić swój ogród z dziką fauną i florą, to zamiast nadmiernie stresować się mszycami, być może najlepszym rozwiązaniem jest zachęcenie dobrych ludzi do zamieszkania, a następnie pozostawienie ich, aby mieć wszystko pod kontrolą.~ 153~