Szafran – Przyprawa Bogata w Smak, Aromat & Historia!

Szafran to naprawdę niezwykła przyprawa z bardzo ciekawą i długą historią. Jego historię można prześledzić aż do najwcześniejszych chińskich dynastii i starożytnych Greków! Ta niezwykła przyprawa jest równie bogata w historię, co egzotyczna.

Zanim porozmawiamy o szafranie, musimy wspomnieć o tym, jak niesamowity jest szafranowy kwiat krokusa. Wytwarza fioletowe kwiaty, delikatnie zdobione drobnymi fioletowymi pociągnięciami pędzla na płatkach. Trójzębne znamię wystaje ze środka i ma uderzająco szkarłatny kolor, który kontrastuje z resztą rośliny. Naprawdę wyróżniają się wśród innych kwiatów.

Szafran i jego zastosowania

Kwiat jest bardzo zniewalającą odmianą, wspaniałym dodatkiem do Twojego ogrodu i stojaka na przyprawy! Przyprawa była bardzo poszukiwana przez starożytnych Greków ze względu na jej aromat, kolor i korzyści zdrowotne. Już w 400 rpne Hipokrates pisał o tym, jak niesamowity był szafran. Pisał nawet, że jest to „lekarstwo” na kaszel, przeziębienie, bóle brzucha, bezsenność i problemy z sercem!

Szafran był używany od wieków, nie tylko do jedzenia! Jeden gram może zabarwić około 40 litrów wody, tworząc charakterystyczny żółty odcień, używany przez buddyjskich mnichów od wielu lat. W rzeczywistości jest to nadal sposób, w jaki farbują swoje Kāṣāya.

Wartość szafranów ~ 653 ~

Bogaty, żółty kolor szafranu przypomina złoto i może niektórych zaskoczyć, że generalnie kosztuje więcej niż złoto! Zazwyczaj kosztuje 8-10 funtów za gram, a to dlatego, że wymaga ludzkiego dotyku. Proces zbioru szafranu wymaga delikatnego usunięcia znamienia ze środka. Każdy kwiat produkuje tylko 3 z nich, więc potrzeba dużo kwiatów, aby wyprodukować gram, stąd wartość.

Dodatkowo delikatność kwiatu sprawia, że ​​ten proces trzeba wykonać ręcznie! Przyprawa zawsze była droga, nawet starożytni Grecy twierdzili, że przyprawa była bardzo droga i podróżowali bardzo daleko, aby kupić swój szafran. Obecnie większość światowego szafranu jest eksportowana z Iranu.

Czytaj  Rośliny z gołym korzeniem

Zarysowaliśmy tylko powierzchnię historii kwiatu, ale na tym się nie kończy. Twoja kolej, aby przyczynić się do historii, uprawiając swój własny szafran. Nasze cebulki krokusów szafranowych na sprzedaż będą nie tylko wspaniale wyglądać w Twoim ogrodzie, ale także będą wytwarzać bogate znamiona, które możesz zebrać i wykorzystać w dowolnym naczyniu.

Podsumowując, te piękne i delikatnie wyglądające kwiaty będą pięknie prezentować się na wystawach kwiatowych i będą początkiem rozmowy. Podobnie kadrowanie jest łatwe. Po prostu pozwól szafranowi rosnąć razem z fioletowymi kwiatami i zbieraj w razie potrzeby, gdy będzie gotowy do użycia w kuchni.

Kup nasz asortyment