Święto pierwiosnków

~ 152 ~ Czy wiesz, że 19 kwietnia to Dzień Pierwiosnka? Kiedyś w całym kraju uznawany za dzień żałoby po popularnej postaci politycznej i świętowania nadejścia wiosny, data ta zniknęła z publicznej świadomości. Tutaj wspominamy tę dawno zapomnianą wiosenną tradycję i poświęcamy trochę czasu na świętowanie pierwiosnków, jednego z naszych ulubionych wiosennych kwiatów.

Historia Dnia Pierwiosnka

Dziewiętnastego kwietnia 1881 roku zmarł ulubiony premier królowej Wiktorii, Benjamin Disraeli. Królowa Wiktoria wysłała wieniec z żółtych pierwiosnków z adnotacją, że są to „jego ulubione kwiaty”. Naturalnie przyjęto, że miała na myśli pierwiosnek będący ulubionym kwiatem Disraeli, ale później uznano, że w rzeczywistości miała na myśli swojego ukochanego księcia Alberta.

Niemniej Primrose Day został ustanowiony, aby uczcić wiosnę i upamiętnić życie jednego z wielkich wiktoriańskich przywódców Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat 19 kwietnia ludzie składali wieńce z pierwiosnków na pomniku Disraelego na Tinker’s Hill w dolinie Hughenden niedaleko High Wycombe w Buckinghamshire.

O pierwiosnku

Dzikie pierwiosnki często rosną naturalnie w zacienionych lasach. Zdjęcie: Marinodenisenko/Shutterstock

Nazwa wiesiołek pochodzi od łacińskiego słowa prima rosa, oznaczającego „pierwszą różę”. Należy do rodziny pierwiosnkowatych, której odmian jest około 1000. Wiesiołek, który zdobi brzegi, pobocza, żywopłoty i lasy w całym kraju, to nic nieznacząca nazwa dla uroczej małej rośliny o miękkich żółtych kwiatach wyrastających na owłosionych łodygach z twardych, skórzastych liści.

Pierwiosnki kwitną już w grudniu w południowych i południowo-zachodnich hrabstwach i mogą kwitnąć do końca maja. Jako wczesny kwiat są ważnym źródłem nektaru dla wiosennych motyli, a ponieważ oznaczają przejście z zimy w wiosnę, mają również znaczenie w folklorze.

W tradycji irlandzkiej pierwiosnki są zarówno symbolami wiecznej miłości, jak i dekorowanymi drzwiami, mają zapobiegać przedostawaniu się faerie. Tymczasem w angielskim folklorze kwiat był często używany jako wieniec pogrzebowy dla młodych kobiet, które zmarły wiosną, a jego blady kolor oznaczał czystość.

Czytaj  Not Wild About the Wind: Wskazówki dotyczące ochrony przed wiatrem

Dzisiaj pierwiosnki dają wskazówkę co do wieku lasów. W rzeczywistości, według Woodland Trust, jeśli zauważysz ich skupiska podczas spaceru po lokalnym lesie, jest to niezawodny znak, że włóczysz się po starożytnym lesie, co jest rzadkim i szczególnym przywilejem.

Kwiat hrabstwa Devon

„Rambo Appleblossom” ma bardzo bladoróżowe kwiaty z ciemnoróżowym i limonkowym środkiem Zdjęcie: Pierwiosnek „Rambo Appleblossom” z Suttons

Pierwiosnek ma nie tylko swój dzień, ale także własne hrabstwo! W 2002 roku brytyjska organizacja charytatywna Plantlife, zajmująca się ochroną przyrody, poprowadziła ogólnokrajową kampanię mającą na celu zidentyfikowanie i wyznaczenie rodzimego dzikiego kwiatu w każdym hrabstwie. Mieszkańcy Devon głosowali i wybrali wiesiołka, więc ma to szczególne znaczenie dla nas wszystkich tutaj w Suttons. Mając siedzibę w Paignton w hrabstwie Devon, mamy to szczęście, że piękny pierwiosnek jest naszym lokalnym kwiatem.

Gotowy do uprawy pierwiosnków

Pierwiosnek „Everlast” powraca rok po roku, by zwiastować nadejście wiosny Zdjęcie: Pierwiosnek „Everlast” z Suttons

Jeśli jeszcze nie masz pierwiosnków w swoim ogrodzie, być może nadszedł czas, aby to przemyśleć. Preferując chłodne, półcieniste obszary, rośliny te są idealne na zalesione brzegi, brzegi oraz do uprawy pod żywopłotami, na rabatach lub w pojemnikach. Posadź swoje pierwiosnki w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie, a będą zachwycać rok po roku, łatwo się zasieją i naturalizują.

Masz ochotę na inne podejście do tej najbardziej tradycyjnej rośliny ogrodowej? Istnieje bogactwo odcieni i stylów do wyboru, z których wszystkie pomagają wprowadzić tę cudowną plamę koloru do Twojego wiosennego ogrodu, która mówi nam, że lato w końcu się zbliża.

„I cała Anglia, jak mówią, co roku kwitnie w Dzień Pierwiosnka.”Henry Cuyler Bunner – poeta

Główny obraz: Primula „Provence Mix” od Suttons