Suttons at Chelsea

Największym wydarzeniem w kalendarzu ogrodniczym jest bez wątpienia pokaz kwiatów RHS Chelsea Flower Show. Odbywający się w dniach 23-27 maja na terenie Royal Hospital Chelsea w Londynie, jest świętem wszystkiego, co związane z ogrodnictwem.

Na tegorocznym pokazie Chelsea Flower firma Suttons jest bardzo podekscytowana zgłoszeniem dwóch ekskluzywnych roślin do konkursu RHS Chelsea Flower Show 2017 Plant of the Year. Dwarf Mulberry Bush Morus rotunbiloba Charlotte Russe „Matsunaga” i Edelweiss Leontopodium alpinum Blossom of Snow „Berghman” są nowością i wyłącznie w Suttons, które zostały wprowadzone w tym roku.

Obie rośliny będą wystawione w Wielkim Pawilonie przez cały tydzień pokazu, więc jeśli wybierasz się do Chelsea, koniecznie zajrzyj.

Wszystkie rośliny są oceniane przez weekend, a zwycięzca zostanie ogłoszony w poniedziałek 23 maja. Więc uważaj, bo nigdy nic nie wiadomo, jeden z nich może zdobyć koronę.

Więc co jest takiego specjalnego w tych dwóch odmianach?

Mulberry Bush Morus rotundiloba Charlotte Russe ‘Matsunaga’

Krzewy morwy są na ogół rośliną trudną w uprawie. Osiągając wysokość około 8 metrów, produkując owoce tylko przez okres 3 tygodni i zajmując do ośmiu lub dziewięciu lat, nie czyni z niej idealnej rośliny sadowniczej do uprawy w ogrodzie.

Tak więc, 40 lat temu znakomity japoński hodowca, pan Matsunaga, miał wizję stworzenia wyjątkowego krzewu morwy, takiego, który miałby zwarty pokrój, dawałby owoce przez dłuższy okres iw krótszym okresie – w zasadzie wszystkie istniejące morwy nie były .

W ciągu następnych 30 lat żmudne wysiłki pana Matsunagi polegające na zapylaniu krzyżowym i hybrydyzacji różnych odmian morwy przyniosły owoce i 10 lat temu narodził się ten wyjątkowy i przełomowy krzew morwy.

Dorastając do wysokości zaledwie 1,5 metra, daleko od 8 metrów, do których dorasta normalna morwa, sprawia, że ​​nadaje się do prawie każdego ogrodu.

Czytaj  Jak uprawiać ranunculus

Doskonała do uprawy w doniczce na tarasie, nie tylko będzie produkować smaczne bezpestkowe owoce przez całe lato, od czerwca do września, ale również będzie dobrze wyglądać.

Ten w pełni odporny krzew owocuje na nowym i starym drewnie, więc zbiory rozpoczną się wcześniej, w ciągu pierwszego roku, w przeciwieństwie do zwykłych 8 lub 9 lat, które zajmują większość innych, co oznacza, że ​​możesz zbierać bujne owoce bez pestek w brak czasu.

Jednakże, ponieważ owoce morwy nie są łatwo dostępne w sklepach, wiele osób może nie wiedzieć, jak pyszne są morwy. Smak podobny do skrzyżowania truskawki i maliny, z nutą jeżyny. Robią wspaniałe dżemy, sorbety, placki, babeczki, a nawet Gin Mulberry!

Wprowadzony na rynek na początku tego roku i dostępny wyłącznie w Suttons, Dwarf Mulberry Bush Morus rotundiloba Charlotte Russe „Matsunaga” wyprzedał się w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Jednakże już teraz możesz zamówić Mulberry Bush w przedsprzedaży na stronie www.suttons.co.uk, ponieważ we wrześniu 2017 r. zostanie wysłana druga wersja.

Krzaczek morwy karłowatej Morus rotundiloba Charlotte Russe „Matsunaga” jest częścią wystawy Stowarzyszenia Zawodów Ogrodniczych w Wielkim Pawilonie na Stoisku GPE169

Krzak morwy karłowatej Morus rotundiloba Charlotte Russe „Matsunaga” znajdziesz również w Ogrodzie Smaków Chrisa Evansa na stoisku 290

Edelweiss Leontopodium alpinum Blossom of Snow 'Berghman’

Edelweiss to popularna alpejska roślina uwieczniona w piosence z filmu The Sound of Music.

Z nazwą, która z niemieckiego tłumaczy się jako szlachetna i biała, od dawna jest symbolem odwagi i poświęcenia.

Ogólnie rzecz biorąc, szarotka alpejska, rosnąca na dużych wysokościach w Alpach, nie jest rośliną, która w naturalny sposób nadaje się do normalnego, nowoczesnego ogrodu. Tak więc 10 lat temu kwiaciarz Herman Berghman rozpoczął program hodowlany, aby stworzyć odmianę, której szukali jego klienci – duże kwiatostany i łodygi wystarczająco długie, by zmieściły się w wazonie. Idealne kwiaty cięte.

Czytaj  Pięć najlepszych roślin wieloletnich

Rezultatem jest wyjątkowy, trafnie nazwany Blossom of Snow z masą śnieżnobiałych kwiatów wytwarzanych jednocześnie.

Nowa i większa forma niż odmiana dzika, kwiaty są bardziej efektowne, a dzięki długim prostym łodygom doskonale nadają się do cięcia. Czysto białe kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą dramatyczną kompozycję kwiatową, w której można najlepiej podziwiać misterne szczegóły kwiatów.

Wytrzymała do -30°C, odporna na suszę po zadomowieniu i niewiarygodnie łatwa w uprawie Edelweiss Blossom of Snow zachwyci rabaty, skalniaki lub efektowny punkt centralny w doniczce na patio.

Tak więc, jeśli podoba Ci się pomysł uprawy własnej szarotki alpejskiej, ale nie mieszkasz w Alpach – nie ma problemu. Nowa i dostępna wyłącznie w Wielkiej Brytanii odmiana Suttons, ta odmiana jest idealna do ogrodu w Wielkiej Brytanii.

Edelweiss Leontopodium alpinum Blossom of Snow „Berghman” jest częścią wystawy Harperley Hall Farm Nurseries w Wielkim Pawilonie na stoisku GPD186

 

Aktualizacja:

Z przyjemnością ogłaszamy, że Dwarf Mulberry ‘Charlotte Russe’ Matsunaga została uznana za Roślinę Roku RHS Chelsea Flower Show 2017

Dyrektor zarządzający David Robinson z wielokrotnie nagradzanym Dwarf Mulberry Bush Charlotte Russe