Styczniowy kwiat urodzinowy – Goździk

Goździki to kwiaty narodzin w styczniu. Kwiat symbolizujący miłość i romans.

Kwiaty były wręczane jako prezenty urodzinowe od czasów rzymskich. Wiktoriańczycy rozwinęli to dalej dzięki nieśmiałemu językowi kwiatów, a dziś mamy uznany kwiat urodzinowy na każdy miesiąc. Rodzaj kwiatowego zodiaku.

Goździki były obecne na renesansowych obrazach przedstawiających zaręczyny i nadal pojawiają się na weselach. Dziurki na guziki, bukieciki i bukiety z goździków to tradycyjny widok.

Właściwa nazwa goździka to Dianthus. W języku greckim Dios oznacza Boga, a anthus oznacza kwiat. A więc „kwiat Boga” lub „święty kwiat”. Chrześcijańska legenda mówi, że goździki wyrosły z ziemi, na której spadły łzy Maryi Dziewicy, opłakującej jej ukrzyżowanego syna. Pozostają popularnym wyborem na bukiety na Dzień Matki.

Goździk Chabaud Giant Mix

Goździki dość łatwo wyrastają z nasion. Tutaj w Suttons polecamy Carnation Chabaud Giant Mix. Wysoka, półtrwała bylina o pięknie frędzlowych kwiatach. Zasiej od stycznia do marca, a będziesz cieszyć się podwójnymi kwiatami od lipca do początku października.

Carnation Chabaud Giant Mix to bardzo aromatyczne kwiaty o cudownym goździkowym zapachu. Jadalnych płatków można używać do dodawania koloru sałatkom i innym potrawom. Używane jako kwiaty cięte będą trwać dłużej niż większość kwiatów, pamiętaj tylko o regularnej wymianie wody.

Innym rodzajem Goździka jest Dianthus Sweet William. Ulubieniec ogrodu wiejskiego Sweet William znów ma słodki zapach. Rośliny te są dość krótkotrwałe, ale z 16 wartościowymi roślinami wtykowymi, które kosztują zaledwie 9,99 GBP, nie są drogie. Dostępne są również pakiety nasion. Dlaczego więc nie dołączyć paczki z nasionami do kartek urodzinowych, które wysyłasz w tym miesiącu?

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich styczniowych dzieci!

Czytaj  Zbieranie i przechowywanie warzyw