Dziurawiec zwyczajny Balsam leczniczy

Dziurawiec zwyczajny był ceniony ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne w gojeniu ran. Przyjemny w wykonaniu i skuteczny w użyciu na skaleczeniach i zadrapaniach dzieci, pokochają obserwowanie, jak najjaśniejszy żółty olej magicznie ciemnieje do wspaniałego szkarłatu, gdy zostanie pozostawiony na kilka tygodni na słonecznym parapecie.

Składniki do przygotowania oleju:

  • 30-50g wierzchołki kwiatowe dziurawca
  • 500ml oleju słonecznikowego (tyle, aby pokryć kwiaty)

Przygotowanie balsamu:

  • 1 łyżeczka wosku pszczelego
  • 50 ml olejku z dziurawca zwyczajnego

Metoda
Lekko obtłuc wierzchołki kwiatostanów, posmaruj olejem, a następnie pozostaw do zaparzenia na nasłonecznionym parapecie. Światło słoneczne jest niezbędne do tego procesu, więc od czasu do czasu obracaj słoik, aby zmaksymalizować efekt i nadać olejowi jasny szkarłatny kolor. Jeśli nie stało się to po miesiącu, po prostu bądź trochę bardziej cierpliwy i pozwól słońcu zrobić swoje.

Odcedź jaskrawoczerwony olej i wyrzuć kwiaty. Olejek można stosować tak jak jest lub zrobić jeszcze jeden krok, aby zamienić go w balsam:

Bardzo delikatnie rozpuść wosk pszczeli na patelni w 50 ml zaparzonego oleju. Powinno to zająć tylko 1-2 minuty, a następnie wlać prosto do słoika z szerokim otworem. W miarę stygnięcia zmieni się w balsam.

Jak używać
Zastosuj do dotkniętego obszaru 2-3 razy dziennie, ale . . .
Uwaga: nie wystawiać leczonej skóry na działanie promieni słonecznych i natychmiast zmyć w przypadku wystąpienia podrażnienia. W chłodnym miejscu olejek wytrzyma 6-12 miesięcy, a balsam nawet rok.

Kup nasiona St Johns Wort Infusion tutaj

Czytaj  Moduł Przewodnik po uprawie truskawek