Schemat kolorów fioletowych kwiatów

~ 152 ~ Podobnie jak wielu zapalonych ogrodników, jestem zapalonym słuchaczem tury pytań do ogrodników BBC Radio 4. O dziwo, program rozwija się od 1947 roku i uważa się, że przez lata udzielono odpowiedzi na ponad 30 000 pytań. Nic dziwnego, że wielu bardzo doświadczonych ogrodników wciąż mówi o sobie, że są amatorami – tak wiele można się nauczyć!

Czasami sytuacja się odwraca i panel tury pytań robi sobie przerwę, zadając pytanie publiczności. W niedawnej piątkowej popołudniowej audycji postawiono pytanie, jaki według widzów będzie kolor kwiatów w 2015 roku. „Fioletowy” pomyślałem słuchając i byłem zdumiony, gdy ogłoszono, że 82% widzów wybrało również fioletowe kwiaty jako kolor roku.

Określany przez Oxford Dictionary jako bogaty, głęboki odcień, gdzieś pomiędzy szkarłatem a fioletem, purpura od dawna kojarzona jest z królewskością i pobożnością. W 1953 roku blaszane zaproszenia na koronację Elżbiety II były w kolorze fioletowym, podobnie jak szaty biskupie. W świecie przyrody wiele roślin i owoców jest fioletowych, w tym bakłażany, bzy, winogrona i oczywiście piękne jesienne liście miedzianych buków. Głębia fioletu zmienia się, obejmując fiolety i ładne pastelowe bzy.

Tak więc, jeśli rok 2015 jest rokiem fioletowego kwiatu, co Suttons może zrobić, aby pomóc nam wszystkim osiągnąć „modne” ogrody? Absolutną koniecznością jest urocza nowa Tibouchina Baby, dostępna jako roślina doniczkowa lub jako 3 super wtyczki i zilustrowana na górze tego bloga. Ta kompaktowa piękność zapewni żywe fioletowe kwiaty późnym latem i wczesną jesienią.

Jeden fioletowy kwiat nie tworzy schematu kolorów. Inni mocni kandydaci to:

Dierama Blackbird

Mieszanka wróżek Candytuft

Cobaea Scandens

Proso Ozdobne Fioletowy Baron

Petunia Piruet Fioletowy

Fioletowa Fala Petunii

Scabious Pin Cushion Mix

Angelica Gigas

Osteospurmum Tresco Fioletowy

Dahlia Le Baron

Czytaj  Deadheading Flowers – konieczne czy nie?

Alliums – różne fioletowe odmiany

Ale po co zatrzymywać się na fioletowym kwiatku? Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego plaster warzywny miałby zostać pominięty. Silni kandydaci do motywu fioletowego to:

Brokułowy Letni Fiolet

Fioletowy Glob Karczocha

Asparagus Pacific Purple

Bakłażan Ofelia

Kalafiorowe Trio Mieszane

Marchewkowe Fioletowe Słońce

Ogrodnicy nie są szczególnie wyczuleni na modę, ale nawet jeśli myśl o posiadaniu „modnego” ogrodu napełnia cię przerażeniem, być może przydałaby ci się odrobina fioletu, która dodałaby jej bogactwa i ożywienia. Może?