Sadzenie i pielęgnacja roślin żywopłotowych z gołym korzeniem

Sadzenie roślin żywopłotowych z odkrytymi korzeniami może być zniechęcającym zadaniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z żywopłotami. Ale nie martw się, oto kilka wskazówek od Hedges Direct dotyczących sadzenia i pielęgnacji nowego żywopłotu.

Sadzenie

Po pierwsze, ważne jest przygotowanie miejsca uprawy. Nawet najmniejsza roślina musi mieć wolną przestrzeń przygotowaną do nowego ustawienia. Uformowanie rowu, który jest wolny od chwastów, nieco szerszy i głębszy niż korzenie, ma dobry drenaż i zawiera glebę łatwą do obróbki, stworzy idealne miejsce do pracy przed przybyciem roślin żywopłotowych. Zalecamy głębokość około pół stopy dla mniejszych roślin i głębokość stopy dla większych roślin.

Zasadzenie gołych korzeni wkrótce po ich przybyciu jest zalecane, ponieważ pozwala to na ukrycie odsłoniętych systemów korzeniowych w glebie, aby mogły rozpocząć swoją podróż w kierunku ukorzenienia się. Zapewnia to również, że korzenie nie wyschną.

Nagie korzenie można sadzić przez całą zimę, od listopada do kwietnia, o ile gleba jest wolna od nadmiernej wody deszczowej i mrozu, ponieważ spowoduje to, że gleba stanie się ciężka i zbita, co ograniczy zdolność korzeni do wzrostu.

Jako jesteśmy w Wielkiej Brytanii, warunki pogodowe nie zawsze sprzyjają pojawieniu się roślin żywopłotowych, ale można je przechować w garażu lub szopie przez kilka dni. Wystarczy namoczyć je w wodzie na kilka godzin, a następnie odcedzić przed odstawieniem.

Jeśli chodzi o sadzenie, umieść odsłonięte korzenie z wystarczającą przestrzenią między nimi, aby korzenie mogły się rozprzestrzenić, i zasyp wykop wraz z usuniętą otaczającą ziemią, aby stworzyć miejsce wzrostu (lub wysokiej jakości wierzchnią warstwę gleby). Upewnij się, że gleba jest mocno dociśnięta wokół rośliny, pchając ją rękoma lub piętą stopy. W zależności od grubości żywopłotu, który chcesz uzyskać, możesz sadzić w jednym lub w dwóch rzędach, od 3 do 7 roślin na metr, w zależności od ich wielkości.

Czytaj  Suttons Seeds Management Buy Out (MBO)

Każda roślina żywopłotowa powinna być odpowiednio nawodniona podczas sadzenia, sugerujemy 2-4 litry na roślinę, w zależności od jej wielkości. Kontynuuj moczenie roślin, mniej więcej dwa razy w tygodniu, podlewając je bezpośrednio do gleby, a nie do liści.

Opieka poporodowa

Rośliny żywopłotowe konkurują o składniki odżywcze w glebie, więc dodanie nawozów jest korzystne dla szybszego i skuteczniejszego rozwoju. Podczas sadzenia z gołymi korzeniami spodziewany jest niewielki odsetek niepowodzeń wynoszący około 5%, ale dodanie nawozów pomoże to zmniejszyć.

Przycinanie jest bardzo zależne od gatunku, ponieważ niektóre gatunki należy przycinać natychmiast po posadzeniu, podczas gdy inne należy pozostawić na koniec roku. Istnieją również pewne gatunki, których nie należy przycinać, dopóki nie osiągną pożądanej wysokości.