Szerzyć ziarno własnej miłości

W tym trzecim odcinku nowej serii blogów o zrównoważonym rozwoju inspirowanych treściami z jej książki „Ogród zmian klimatu” , Kim Stoddart wyjaśnia, jak dotrzeć do innych w pozytywny sposób w tych trudnych czasach…

Ponieważ możliwość wyhodowania części naszej własnej żywności staje się bardziej atrakcyjną i rozsądną perspektywą niż kiedykolwiek wcześniej, wszelkie nadwyżki, które możemy wyprodukować, można również przekazać starszym lub potrzebującym sąsiadom wokół nas. Idea barteru, swapów i akcji zawsze była stałym elementem upraw działkowych iw obliczu naszych obecnych wyzwań pozwala nam zrobić coś pozytywnego i płynącego z głębi serca. Niezależnie od tego, czy jest to kilka nadwyżek roślin pozostawionych pod drzwiami przyjaciela, aby mogli na nich rosnąć, czy niektóre produkty zebrane i zapakowane, aby inna osoba mogła się nimi cieszyć, oto kilka pomysłów, które pomogą Ci jeszcze bardziej poszerzyć zasięg w nadchodzących miesiącach.~153 ~

Uprawa łatwych, szybkich roślin uprawnych

Zerwij i przyjdź ponownie Liście takie jak sałata, rukola i mikrozioła będą rosły łatwo i chętnie na nasłonecznionym parapecie i bardzo łatwo wykiełkują z nasion. Dlaczego nie rozważyć uprawy dodatkowych roślin na liście lub sadzonek do doniczek dla innych, którzy nie mają ogrodu i nie mogą się wydostać. Możesz użyć starych plastikowych pojemników na produkty do sadzenia ich w celu uprawy w pomieszczeniach dalej. Rzodkiewka również będzie rosła szybko, więc może być kolejną przydatną rośliną do dodania.

Twórz nadwyżki produktów

Z nadejściem lata wielu ogrodników w całym kraju ma dość szukania pomysłowych sposobów przyrządzania potraw z ich obfitymi zapasami cukinii i próbuje przechytrzyć je na innych. W tym roku są zatem jedną z najlepszych roślin uprawnych do przekazywania żywności. Fasola wielokwiatowa jest również bardzo niezawodnym i obfitym producentem, podobnie jak pomidory, jeśli są uprawiane w słonecznym, chronionym miejscu. W tym roku zaleciłem sadzenie jak najwięcej, aby uzyskać większy stopień samowystarczalności. Oprócz możliwości rozdawania niektórych produktów, otwiera również cały świat możliwości marynowania, fermentowania i przygotowywania przetworów, które mają stać się popularną rozrywką i wszyscy będziemy się gromadzić w nadchodzących miesiącach.

Czytaj  Uzyskaj 50 odcieni szarości w swoim ogrodzie dzięki Suttons!

Ciągnąć, odciąć

Pobieranie sadzonek dobrze sprawdza się w bardziej odpornych ogrodach, ponieważ poprzez uprawę i rozbudowę tego, co już masz, kiedy to działa dobrze, możesz wzmocnić to, co najlepsze z tego, co ogród już ma do zaoferowania. To także fantastyczny sposób pozyskiwania stworzonych przez siebie roślin, które można przekazać innym, aby mogli się nimi cieszyć i zbierać.

W tej chwili, jeśli jesteś szybki, jest jeszcze czas, aby wziąć twarde sadzonki z miękkich krzewów owocowych, takich jak czarna lub czerwona porzeczka i agrest, z którymi najłatwiej jest pracować. Po prostu odetnij kawałek długości mniej więcej dłoni od zdrowo wyglądającej łodygi i umieść go w doniczce lub gołym skrawku wolnej od chwastów ziemi, aby wiosną mógł się ukorzenić. Nie jest wymagany związek ukorzeniający.

Więcej roślin za darmo

Niektóre rośliny są całkiem zdolne do samosiewu na grządce warzywnej, dając ci mnóstwo pięknych sadzonek przy niewielkim lub żadnym wysiłku. Większość tak zwanych chwastów w moich tunelach foliowych to tak naprawdę jadalne rośliny powstałe w ten sposób. Pozwalając roślinom zakończyć ich naturalny cykl, możesz również zapakować wiele bezpłatnych sadzonek, które często są idealne do zbioru na parapecie. Oto najbardziej niezawodni pretendenci do uprawy i siewu.

Pietruszka

To pyszne zioło może być trochę trudne do wykiełkowania z nasion, ale samo zrobi to łatwo i często z wielkim sukcesem. W przypadku roślin dwuletnich oznacza to pozostawienie rośliny na drugi rok.

Nagietek

Ten ładny kwiatek ma wiele zastosowań wokół grządek warzywnych, a jego płatki są jadalne i stanowią atrakcyjny dodatek do sałatek i dań, które robią wrażenie. Jest entuzjastycznym reproduktorem, aw zamian za pozostawienie go do produkcji swoich fascynująco podobnych do obcych nasion, rozprzestrzeni się po całym ogrodzie. Kiedy weźmiesz pod uwagę, że kwiaty są również bardzo atrakcyjnymi kwiatami ciętymi, zobaczysz, że nagietek jest dobrym wszechstronnym sprzymierzeńcem.

Czytaj  Muzyczny quiz ogrodniczy – Odpowiedzi

Nasturcja  

Dzięki wielu takim samym właściwościom i korzyściom jak nagietek, ta jadalna roślina (kwiaty i pikantne, pieprzne liście) sprawia, że ​​jest to warzywo, które musi znaleźć się na plastrze zmian klimatu. Jest bardziej atrakcyjny w jadalnych palikach niż nagietek, ale poza tym działa na wiele takich samych korzystnych sposobów, rosnąc w roślinach i wokół nich, aby pomóc zapobiegać wysychaniu gleby, a także działając jako korzystna roślina ofiarna przeciwko atakowi białej gąsienicy kapusty, wokół i w- między roślinami kapustnymi.

Z jakiegoś powodu gąsienice mają tendencję do wybierania najpierw nasturcji, co ułatwia pozbycie się gorączkowo żujących wrogów, zanim dotrą do twojej kapusty.

Rakieta  

To piękny, pieprzny listek, który zasieje się samoistnie, mając połowę szansy.

Kolendra  

Dzięki naturalnej tendencji tego ziela do pośpiechów, zwłaszcza latem, pozwalając mu robić to, czego naprawdę chce, następnej wiosny otrzymasz w nagrodę wiele sadzonek bez użycia rąk.

Księga ogrodnicza dotycząca zmian klimatycznych ~ 653 ~

Książka, napisana wspólnie z redaktorem magazynu Soil Association, Sally Morgan, ma na celu wzmocnienie wiedzy, umiejętności i pewności siebie, aby stać się ogrodnikiem znającym się na zmianach klimatycznych.

Kliknij tutaj