Różane fakty na przestrzeni wieków

Czekając na przybycie róż Suttons, oto kilka faktów na temat róż na przestrzeni wieków. Ta łagodna pogoda opóźnia jesienną wysyłkę naszych róż z odkrytymi korzeniami. Planowaliśmy wysyłkę od października, ale nie są jeszcze uśpione. Zamiast tego róże zostaną podniesione pod koniec października i wysłane w listopadzie. Przykro mi, ale natury nie można poganiać. To fakt!

Starożytne Fakty

Najstarszy żyjący krzew róży na świecie znajduje się w katedrze w Hildesheim w Niemczech. Uważa się, że ma ponad 1000 lat.

Według legendy róża była pozbawiona kolców, dopóki Adam i Ewa nie zostali wypędzeni z Ogrodu Eden

Rzymianie wrzucali płatki róż do wina w przekonaniu, że opóźni to upicie.

Nero był fanatykiem róż i kiedyś wydał na nie równowartość 4500 funtów. Wszystko tylko na jeden bankiet

Krzyżowcy przywieźli ze sobą róże do Anglii ze środkowego wschodu.

Rozeta w kościołach była prawdopodobnie inspirowana rozetą w meczecie Ibn Toulouna w Kairze

Piękna rozeta w katedrze w Yorku ma napis: „Ponieważ róża jest kwiatem kwiatów, tak jest to dom wszystkich domów.”

Od średniowiecza woda różana była używana w perfumach, kosmetykach i lekarstwach.

Nie tak starożytne fakty

Do uzyskania jednej uncji olejku różanego potrzeba 60 000 płatków róż.

Francja była głównym producentem perfum różanych. W 1812 roku francuski przemysł perfumeryjny był wart ponad 12 milionów franków

Wojna Dwóch Róż toczyła się między Domem Yorku a Domem Lancaster i została nazwana na cześć białych i czerwonych róż, których każda ze stron używała jako symboli heraldycznych.

Henryk VII stworzył symbol Róży Tudorów, montując białą różę z Yorku wewnątrz czerwonej róży z Lancaster.

Kiedy Jakub VI ze Szkocji został Jakubem I z Anglii, symbolizował unię na swoim heraldycznym odznace, łącząc pionowo oset i różę Tudorów.

Bardziej aktualne fakty

Podczas drugiej wojny światowej Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię zachęcającą ludzi do robienia syropu z dzikiej róży, ponieważ owoce róży zawierają 400% więcej witaminy C niż pomarańcze, których i tak brakowało.

Czytaj  Przebiśnieg – kwiat nadziei

W 1998 roku specjalnie wyhodowana miniaturowa róża, Overnight Scentsation, została wysłana w kosmos na pokładzie wahadłowca Discovery. Odkryto, że zapach róży w kosmosie różni się od zapachu tej samej róży na ziemi. W rezultacie powstały perfumy o nazwie Zen, „kosmiczna róża”.

Obecnie róże są jedną z najpopularniejszych roślin, a każdego roku na całym świecie kupuje się ponad 150 milionów róż. Jeśli więc jeszcze żadnego nie zamówiłeś, dlaczego nie spojrzeć na naszą ofertę? Mamy różę do każdego ogrodu.