Rośliny z gołym korzeniem

Jeszcze w tym miesiącu zaczniemy wysyłać zamówienia na rośliny i drzewa z odkrytymi korzeniami. W tym czasie są one uśpione i mają odsłonięte korzenie, zamiast przebywać w doniczkach. Będąc w stanie uśpienia, po przybyciu mogą wyglądać na trochę smutne, ale nie martw się, gdy nadejdzie wiosna, będą się bawić.

Rośliny z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić bezpośrednio w ogrodzie zaraz po otrzymaniu. Dlatego przed dostawą warto przygotować miejsce do sadzenia, usuwając wszystkie wieloletnie chwasty. Rozwidlenie mączki kostnej lub podobnej w glebie na kilka tygodni przed sadzeniem pomoże roślinie na dobry start.

Jeśli sadzenie nie może być wykonane natychmiast, rośliny z odkrytymi korzeniami można pozostawić w nieogrzewanym, ale zabezpieczonym przed mrozem garażu lub szopie na 3 do 4 dni. Ważne jest, aby nie dopuścić do wyschnięcia korzeni, więc owiń korzenie kawałkiem wilgotnej juty lub podobnego materiału.

Jeśli ziemia jest zamarznięta lub bardzo mokra, po prostu przykryj korzenie wilgotnym kompostem i ponownie umieść je w miejscu wolnym od mrozu przez kilka dni, aż poprawią się warunki do sadzenia.

Jeżeli czekają Cię długotrwałe mrozy lub ziemia jest podmokła, sugerujemy sadzenie w doniczkach, a późną wiosną wysadzanie ich do ogrodu.

Zakładając, że wszystko jest w porządku i możesz sadzić bezpośrednio w ogrodzie, wtedy najpierw postaw rośliny w wiadrze z wodą na około 2 godziny, co spowoduje nawodnienie korzeni.

Wykop dziurę na tyle głęboko, aby ślad starej gleby na łodydze znajdował się na poziomie lub tuż pod powierzchnią. Otwór musi być wystarczająco szeroki, aby korzenie były równomiernie rozłożone. Wypełnij otwór ziemią, delikatnie ugniatając ją pięściami, a następnie stopą, ale nie naciskaj zbyt mocno. Zawsze stąpaj od zewnętrznej strony otworu w kierunku łodygi.

Oznacz roślinę i daj jej dobry napój. Teraz wystarczy usiąść i czekać na wiosnę.

Czytaj  Dlaczego warto uprawiać czosnek – korzyści zdrowotne