Nagroda RHS Chelsea Plant of the Year

Od 1913 r. RHS Chelsea Flower Show odbywa się co roku w londyńskim Royal Hospital Chelsea. W tej prestiżowej imprezie biorą udział najlepsi fachowcy z branży ogrodniczej, największe i najlepsze firmy ogrodnicze oraz zapaleni pasjonaci ogrodnictwa.

Dlatego słuszne jest, że Suttons jest na pierwszym planie z roślinami godnymi tytułu „Plant of the Year”. Ale czym jest Nagroda Rośliny Roku?

Nagroda RHS Chelsea za Roślinę Roku

Komisja sędziowska składa się z grupy ekspertów posiadających bogatą wiedzę i pasję, którzy wspólnie poświęcają swój czas, aby podjąć niezwykle trudną decyzję dotyczącą zwycięskiej rośliny. Sędziowie będą szukać kryteriów zwycięstwa, które będą musiały obejmować wszystkie trzy z następujących cech:

INNOWACJE –
Zakład musi być naprawdę nowy i oferować znaczące korzyści w tym zakresie
cechy. To przeważy na przykład nowy kolor na istniejącej roślinie.

APPEAL – Czy roślina wytrzyma próbę
czas? Będzie musiał utrzymać swoją popularność, aby zapewnić sobie miejsce z tymi z
prawdziwe znaczenie.

DOSKONAŁOŚĆ I WPŁYW – Zarówno sędziowie, jak i ogrodnicy będą szukać czynnika „wow”. Tak więc wszyscy kandydaci z krótkiej listy będą pokazani w Chelsea na promenadzie w pawilonach. Okazy na wystawie będą musiały być prezentowane z jak najlepszej strony. To właśnie da im pewność w podejmowaniu decyzji, bo wtedy będą wiedzieć, że wybrali właściwą zwycięską roślinę.

Produkty z krótkiej listy zostaną ocenione wirtualnie przez panel ekspertów, w tym uznaną przedsiębiorczynię i inwestorkę Dragon’s Den Deborah Meaden, pisarza ogrodniczego Petera Seabrooka i przewodniczącego Chrisa Harropa. Zwycięzca zostanie ogłoszony w ramach Virtual Chelsea w poniedziałek 18 maja 2020 r.

To Twoja szansa, aby się zaangażować. Następnie odbędzie się głosowanie People’s Choice na Ogrodniczy Produkt Roku, podczas którego wirtualni goście będą mogli głosować na swój najlepszy produkt z krótkiej listy. Otwarty od poniedziałku 18 do piątku 22 maja, zwycięzca People’s Choice zostanie ujawniony ostatniego dnia programu, w sobotę 23 maja. Upewnij się, że głosujesz na swoich faworytów!

Wyobraź sobie, że stoisz przed morzem twarzy najbardziej doświadczonych ogrodników w kraju, mając zaledwie 90 sekund na opisanie, co czyni Twoją roślinę wyjątkową.

Tak się dzieje, jeśli masz szczęście, że roślina znalazła się na liście finalistów RHS Chelsea Flower Show. Teraz wyobraź sobie, że stoisz tam, czekając na wyniki i euforię na wieść, że Twoja roślina została wybrana jako zwycięzca „Rośliny roku” RHS! Mieliśmy ogromny zaszczyt doświadczyć dokładnie tego w 2017 i 2019 roku odpowiednio z Dwarf Mulberry – Charlotte Russe i Sedum Atlantis.

David Robinson z Sedum Atlantis na Chelsea 2019
Suttons

Jak możesz sobie wyobrazić, w rozwój wszystkich roślin zgłoszonych do „Rośliny Roku” włożono ogromną ilość ciężkiej pracy. Na przykład morwa karłowata – Charlotte Russe trwała 40 lat selektywnej hodowli prowadzonej przez pana Hajime Matsunaga San. Następnie przeprowadzamy własne testy roślin, mając nadzieję, że będą działać w warunkach brytyjskich. Pomimo wszystkich naszych starań, w 2018 roku nie udało nam się znaleźć roślin, które z ręką na sercu czuliśmy, że osiągnęły wymagane wysokie standardy.

W roku 2020 jesteśmy absolutnie zachwyceni, że znaleźliśmy rośliny, którymi jesteśmy podekscytowani i poddajemy je profesjonalnej analizie przez sędziów RHS.

Nagroda RHS Chelsea Flower Show „Plant of the Year” jest wyrazem uznania dla ekscytującej gamy nowych roślin zaprezentowanych na wystawie. Prestiż związany ze zdobyciem tej nagrody jest uznawany na całym świecie, a program jest idealną globalną platformą do wprowadzania na rynek nowych roślin, które często stają się bestsellerami.

Czytaj  Jak uprawiać ziemniaki

W latach 2017 i 2019 z przyjemnością przedstawiliśmy za pośrednictwem naszych wystawców partnerskich zwycięskie rośliny w konkursie RHS Chelsea Plant of the Year. Niestety, teraz potwierdzono, że konkurs nie odbędzie się w 2020 roku.

Postanowiliśmy jednak przedstawić wam naszych „niedoszłych” nominowanych, których nominujemy teraz w 2021 r., aby ich piękno i wyjątkowe cechy mogły nadal świecić w świetle reflektorów. Czytaj dalej i bądź jednym z pierwszych, którzy odkryją i rozwijają te ekscytujące, nowe i ekskluzywne produkty Suttons w domu!

Poniżej znajdują się nominowani Suttons 2020

Jacaranda Bonsai Blue

Historia Jacaranda Bonsai Blue

Jeśli podróżowałeś w jakieś odległe miejsca, być może widziałeś ulice wysadzane ogromnymi drzewami jacaranda dorastającymi do 20 metrów wysokości, wyginającymi się łukiem nad głową, otaczającymi cię gigantycznym efektem fali najjaśniejszych niebieskich kwiatów nad twoją głową i pod stopami. W rzeczywistości stolica Republiki Południowej Afryki, Pretoria, jest również znana jako miasto Jacaranda ze względu na jej rozpowszechnienie!

Około 15 lat temu pan Sakai przypadkowo odkrył w Japonii pojedynczą kwitnącą gałązkę na młodym drzewie Jacaranda (zazwyczaj kwitną one do 15 lat). Po ponad 10 latach starannej selektywnej hodowli pan Sakai w końcu udoskonalił wczesną kwitnącą Jacarandę, którą tu widzisz, więc dzięki jego wysiłkom każdy z nas może cieszyć się tą cudowną rośliną we własnych ogrodach lub na tarasach.

Teraz brytyjscy ogrodnicy mogą wreszcie uprawiać i doceniać miękkie, przypominające paprocie liście tej pierwszej na świecie, kompaktowej Jacarandy, ale także być zdumieni jej zapierającymi dech w piersiach kwiatami.

Rośnie

Bonsai Blue preferuje dobrze przepuszczalną, wzbogaconą glebę i będzie wymagać regularnego podlewania, szczególnie w pierwszym sezonie wegetacyjnym. Jednak po ustaleniu można zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Ta karłowa odmiana jest odporna na upały i suszę, a jej zaokrąglony pokrój i zwarta wysokość chronią ją przed mrozami poniżej -2 stopni. Wcześniej uprawiana w Wielkiej Brytanii ze względu na piękne paprociowe liście, Bonsai Blue zapewnia również wspaniałe niebieskie kwiaty na przełomie maja i czerwca. Przycinaj co roku, aby zachować pożądany rozmiar.

Kup Jacaranda – Bonsai Blue Tutaj

Olśniewające Skały Limonium

Historia olśniewających skał Limonium

Całkowicie wyjątkowa w rodzaju Limonium, ta oszałamiająca i zupełnie nowa odmiana jest przełomem hodowlanym i odpowiada na wszystkie problemy, jakie wielu miało z innymi odmianami na przestrzeni lat.

Peter van Stejn specjalizuje się w wyszukiwaniu i hodowli roślin, które będą olśniewać, zarówno w ogrodzie, jak i jako kwiaty cięte. Po zebraniu nasion Limonium gmelinii z dzikiej przyrody na Węgrzech, gdzie wykazują one duże różnice w liczbie i wysokości łodyg kwiatowych, Peter spędził dziesięć lat na selektywnym krzyżowaniu, aby wyhodować tę zwartą roślinę o znacznie większej liczbie łodyg kwiatowych niż zwykle.

Niezwykłe ze względu na to, że są zarówno zwarte, w pełni wytrzymałe, jak i obficie kwitnące, Dazzle Rocks tworzy trwałe poduszki o wysokości 30-40 cm w zawsze popularnych jasnoniebieskich odcieniach od czerwca do września. Świetnie prezentują się w ekspozycji na kwiaty cięte i można je również suszyć w miesiącach zimowych. Łatwy w utrzymaniu i uwielbiany przez owady zapylające!

Czytaj  Lofos Plants Growing Guide

Rośnie

Uprawiaj Limonium w wilgotnej, ale przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu. Po zadomowieniu jest dość odporny na suszę, ale równie dobrze rozwija się w lepszych warunkach.

Dazzle Rocks rośnie tylko do około 30-40 cm, ale jest odporny na -25C z masą lawendowych kwiatów nad srebrzystozielonymi liśćmi. Silne łodygi, na których znajdują się kwiaty, są produkowane w dużych ilościach, aby uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnymi i wytrzymałymi.

Kwiaty czerwiec/lipiec wrzesień. Ht. 30-40 cm (12-16″); rozstaw 20-30 cm (8-12″). Dostawa pod koniec czerwca.

Kup Limonium – Dazzle Rocks tutaj

Poprzedni zwycięzcy Suttons RHS Chelsea Plant of the Year: ~ 653 ~

2019 – Rozchodnik Atlantydy

Sedum Atlantis to roślina na miarę naszych czasów; jest odporny na suszę, nadaje się do małych przestrzeni i jest atrakcyjny dla pszczół. Jego uderzające liście tworzą rozety ząbkowanych zielonych liści z grubymi, kremowymi brzegami i końcami, które jesienią zmieniają kolor na różowy. Różowo zabarwione pąki kwiatowe otwierają się na żółte jak magnes pszczoły kwiaty. Nowe liście pojawiają się w pięknie kremowej bieli, po czym rozwijają się w atrakcyjną zieleń z uderzającymi białymi obwódkami i stopniowo tworzą półmetrową poduszkę liści odpornych na suszę. Co więcej, roślina ta pokrywa się pianką pszczół i żółtych kwiatów przyciągających motyle od lipca do września.

Rośnie

Rozchodnik Atlantis jest niezwykle wszechstronny i jest równie szczęśliwy w wiszących koszach, skrzynkach okiennych lub doniczkach do ekspozycji w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz w skalniakach lub na rabatach. Początkujący i ogrodnicy, którym brakuje czasu, pokochają tolerancję na suszę, a pszczoły pokochają ją za pyłki! Jednak, podobnie jak wszystkie rośliny, nadal potrzebują wody, więc upewnij się, że nie wyschną całkowicie podczas okresów suszy, szczególnie gdy Twoja roślina po raz pierwszy się zakłada.

Kwiaty lipiec-wrzesień. Wysokość 15 cm (6 ″); rozstaw 30 cm. (12″)

Głosuj na Sedum Atlantis jako „Roślinę Dekady” RHS

Kupuj Sedum Atlantis

2017 – Mulberry Bush Charlotte Russe

Wiemy, że znalezienie tych owoców w supermarketach może być trudne, a teraz możesz cieszyć się wszystkimi radościami z uprawy własnej morwy bez kłopotów z utrzymaniem dużego drzewa! Ta karłowa, zwarta odmiana osiąga wysokość zaledwie około 1,5 metra, dzięki czemu nadaje się do każdego ogrodu. Jest samopylna, w pełni mrozoodporna i owocuje zarówno na starym, jak i nowym drewnie, więc morwy można zbierać już w pierwszym roku – od maja aż do września!

Rośnie

Wybierz nasłonecznione stanowisko i dobrą żyzną glebę dodając uniwersalny kompost. Gleba powinna być zatrzymująca wilgoć i przepuszczająca wodę. Doskonale nadaje się również do uprawy w doniczce! Gdziekolwiek wybierzesz, roślina może nadal wymagać podlewania przez mniej więcej pierwszy rok oraz w okresach suchej pogody.

Przycinaj tylko martwe drewno lub rosnące do wewnątrz i krzyżujące się gałęzie lub dłuższe pędy, aby utrzymać roślinę w ładnym, zaokrąglonym kształcie kopca.

Kwiaty maj-wrzesień. Wysokość 150 cm (59 cali); rozpiętość 150 cm (59”).

Głosuj na Mulberry – Charlotte Russe (Mojo Berry) jako „Roślina Dekady” RHS

Sklep dla Mulberry – Charlotte Russe (Mojo Berry)

Przeczytaj więcej o Chelsea, zobacz poprzednich zwycięzców i zapoznaj się z naszymi potencjalnymi nominacjami na rok 2021 tutaj.