RHS Chelsea Plant of the Decade Award

Bierzemy udział w konkursie RHS Chelsea tylko wtedy, gdy mamy naprawdę rewelacyjną roślinę; do tej pory startowaliśmy dwukrotnie i za każdym razem udało nam się wygrać – w 2017 i 2019 roku! W tym roku RHS świętuje dziesięciolecie konkursu RHS Chelsea „Plant of the Year”. Wiele z tych nagradzanych odmian stało się ulubieńcami ogrodów i zostało sprzedanych w zdumiewających ilościach.

Nagroda RHS Chelsea Zakład Dekady ~ 653 ~

Chelsea Flower Show świętuje w tym roku 10 lat przyznawania nagród „Plant of the Year”. Upamiętnienie tego osiągnięcia nagrodą „RHS Chelsea Plant of the Decade Award”. Wielu zdobywców nagrody „Plant of the Year” stało się ulubieńcami ogrodów i sprzedało się w zdumiewających ilościach.

Jak to będzie działać?

Upragniona nagroda RHS Chelsea Plant of the Decade Award zostanie wyłoniona poprzez zebranie wszystkich zwycięzców z ostatnich 10 lat i pozostawienie publicznego głosowania w celu wyłonienia ich faworyta. W tym roku po raz pierwszy program będzie również okazją do zaangażowania widzów, ponieważ odbędzie się głosowanie online na Ogród Dekady i wierzymy, że zostanie to rozszerzone również na Roślinę Dekady, ale czekamy na wiadomość więcej z RHS. Niemniej jednak poniżej znajdziesz więcej informacji o naszych poprzednich zwycięzcach, którzy są pretendentami.

Kalendarium ostatniej dekady zwycięzców ~ 753 ~

Suttons RHS Chelsea Plant of the Year Zwycięzcy ~ 753 ~

2019 – Rozchodnik Atlantydy

Sedum Atlantis to roślina na miarę naszych czasów; jest odporny na suszę, nadaje się do małych przestrzeni i jest atrakcyjny dla pszczół. Jego uderzające liście tworzą rozety ząbkowanych zielonych liści z grubymi, kremowymi brzegami i końcami, które jesienią zmieniają kolor na różowy. Różowo zabarwione pąki kwiatowe otwierają się na żółte jak magnes pszczoły kwiaty. Nowe liście pojawiają się w pięknie kremowej bieli, po czym rozwijają się w atrakcyjną zieleń z uderzającymi białymi obwódkami i stopniowo tworzą półmetrową poduszkę liści odpornych na suszę. Co więcej, roślina ta pokrywa się pianką pszczół i żółtych kwiatów przyciągających motyle od lipca do września.

Czytaj  National Children's Gardening Week 2019

Rośnie

Rozchodnik Atlantis jest niezwykle wszechstronny i jest równie szczęśliwy w wiszących koszach, skrzynkach okiennych lub doniczkach do ekspozycji w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz w skalniakach lub na rabatach. Początkujący i ogrodnicy, którym brakuje czasu, pokochają tolerancję na suszę, a pszczoły pokochają ją za pyłki! Jednak, podobnie jak wszystkie rośliny, nadal potrzebują wody, więc upewnij się, że nie wyschną całkowicie podczas okresów suszy, szczególnie gdy Twoja roślina po raz pierwszy się zakłada. Kwitnie lipiec-wrzesień. Wysokość 15 cm (6 ″); rozstaw 30 cm. (12″)

Głosuj na Sedum Atlantis

Kupuj Sedum Atlantis

2017 – Mulberry Bush Charlotte Russe

Wiemy, że znalezienie tych owoców w supermarketach może być trudne, a teraz możesz cieszyć się wszystkimi radościami z uprawy własnej morwy bez kłopotów z utrzymaniem dużego drzewa! Ta karłowa, zwarta odmiana osiąga wysokość zaledwie około 1,5 metra, dzięki czemu nadaje się do każdego ogrodu. Jest samopylna, w pełni mrozoodporna i owocuje zarówno na starym, jak i nowym drewnie, więc morwy można zbierać już w pierwszym roku – od maja aż do września!

Rośnie

Wybierz nasłonecznione stanowisko i dobrą żyzną glebę dodając uniwersalny kompost. Gleba powinna być przepuszczalna dla wilgoci i przepuszczalna. Doskonale nadaje się również do uprawy w doniczce! Gdziekolwiek wybierzesz, roślina może nadal wymagać podlewania przez mniej więcej pierwszy rok oraz w okresach suchej pogody.

Przycinaj tylko martwe drewno lub rosnące do wewnątrz i krzyżujące się gałęzie lub dłuższe pędy, aby utrzymać roślinę w ładnym, zaokrąglonym kształcie kopca. Kwitnie maj-wrzesień. Wysokość 150 cm (59 cali); rozpiętość 150 cm (59”).

Głosuj na Mulberry – Charlotte Russe (Mojo Berry)

Kup Mulberry Charlotte Russe (Mojo Berry)

Inni zwycięzcy RHS Chelsea Plant of the Year

2018 – Uciekająca panna młoda z hortensji ~ 853 ~

Czytaj  Uprawa szczepionych bakłażanów

Prawdziwy popis! To, co odróżnia ją od innych odmian, to jej wyjątkowa zdolność do wytwarzania kwiatów z każdego stawu liściowego, co skutkuje wspaniałym pokazem kwiatów z o wiele większą liczbą kwiatów niż prawie wszystkie inne odmiany. Jeszcze lepsze jest to, że nieustannie reprodukuje kwiaty od wczesnego lata do września.

Kup Uciekającą Pannę Młodą z Hortensji

2015 – Viburnum Kilimandżaro Sunrise

Oszałamiająco elegancka kalina! Czyste, białe koronkowe kwiaty są produkowane w obfitości na całej wysokości tej pięknie ułożonej rośliny. Wraz z nadejściem lata kwiaty nabierają różowego odcienia, a jesienią liście przybierają piękny pomarańczowy kolor i tworzą się czerwone jagody, które później stają się czarne na kolejny sezon zainteresowania.

Kup Viburnum Kilimandżaro Sunrise

2014 – Hydrangea macrophylla Miss Saori

Hortensja – Miss Saori została wyhodowana przez jednego z najbardziej szanowanych hodowców hortensji. Ta hortensja była godnym zwycięzcą upragnionej nagrody Chelsea Flower Show Plant of the Year 2014. Ta wyjątkowa hortensja macrophylla „Miss Saori” produkuje piękne białe kwiaty z żywymi różowymi końcówkami, tworząc wspaniałe pokazy kolorów w całym ogrodzie.

Kup Hortensję macrophylla – Miss Saori

Przeczytaj więcej o Chelsea, zobacz poprzednich zwycięzców i zapoznaj się z naszymi potencjalnymi nominacjami na rok 2021 tutaj.