Potrzeby pszczół 8 tydzień – 18 lipca 2019

Chcesz pomóc zapylaczom? Niezależnie od tego, czy masz skrzynkę okienną, czy duży ogród, jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc.

Tydzień Bees’ Needs 8 – 18 lipca 2019 r., a organizator, The Bumblebee Conservation Trust, ma 5 wskazówek, które przyniosą korzyści trzmielom:

 1. Uprawiaj więcej kwiatów, krzewów i drzew

Potrzebujemy więcej roślin bogatych w pyłki i nektar w naszych ogrodach, na balkonach, na działkach iw krajobrazie wokół naszych domów. Zapewniają one pożywienie dla pszczół i innych owadów zapylających przez cały rok.

Jak możesz pomóc: posadź niektóre gatunki, które pszczoły kochają: wiosną wierzbę, pierwiosnki i krokusy, latem lawendę, żurawinę łąkową i stokrotkę wołową, jesienią bluszcz i hebes, a zimą krzewy mahoni i cyklamen.

 • Niech rośnie dziko
 • Dzikie obszary zapewniają źródło pożywienia i/lub miejsca rozrodu owadów zapylających, a Ty możesz podjąć proste działania, aby zarządzać przestrzenią na zewnątrz.

  Jak możesz pomóc: zostaw łaty, aby rosły dziko. Rośliny takie jak pokrzywa i mlecze dostarczają innych źródeł pożywienia (takich jak liście dla gąsienic) oraz miejsc lęgowych dla motyli i ciem.

 • Koś trawę rzadziej
 • Rodzime rośliny kwitnące na obszarach trawiastych, rogach pól, poboczach i specjalnie obsianych siedliskach bogatych w kwiaty wspierają największą różnorodność owadów zapylających, zapewniając zasoby nektaru i pyłku, miejsca do gniazdowania lub rozmnażania się oraz liście dla gąsienic.

  Jak możesz pomóc: rzadziej koś trawę. Usunięcie sadzonek pozwala roślinom zakwitnąć.

 • Nie przeszkadzaj w gniazdach owadów i miejscach hibernacji
 • Oprócz zapewnienia pożywienia dla owadów zapylających przez cały rok, ważne jest również, aby mogły one bezpiecznie gniazdować, tak aby one i następne pokolenie mogły przetrwać zimę i zacząć od nowa następnej wiosny.

  Jak możesz pomóc: unikaj naruszania obrzeży trawy, gołej ziemi, żywopłotów, drzew, martwego drewna lub ścian, ponieważ to tam lubią gniazdować lub hibernować owady.

  Czytaj  Przewodnik po roślinach domowych przyjaznych zwierzętom
 • Zastanów się dobrze, czy używać pestycydów
 • Pestycydy są szkodliwe tam, gdzie owady zapylające są aktywne lub gniazdują, lub tam, gdzie kwitną ich rośliny jadalne.

  Jak możesz pomóc: unikaj chemikaliów i spróbuj zastosować ekologiczne metody ogrodnicze, takie jak usuwanie szkodników z roślin i stosowanie barier i pułapek zamiast chemikaliów.

  Ogrodnictwo przyciągające trzmiele

  Jedzenie

  Trzmiele są uzależnione od nektaru i pyłku kwiatów, ale są też schronieniem. Aby zapewnić stałe źródło pożywienia dla pszczół, zasadź różne gatunki, które zakwitną od wiosny do jesieni. Większość trzmieli woli kwiaty wieloletnie, więc zioła i tradycyjne rośliny ogrodowe są świetne.

  Jak możesz pomóc: posadź rośliny bogate w pyłek i nektar w dużych kępach lub zaspach, aby pszczoły nie musiały podróżować zbyt daleko w poszukiwaniu swoich ulubionych kwiatów. Niezbędne są również kwiaty o różnych kształtach, ponieważ każdy gatunek ma różną długość języka.

  Kwiaty przyciągające trzmiele

  • Oregano, Lawenda, Rozmaryn, Kocimiętka i Martwa Pokrzywa
  • Naparstnice i Hebe
  • Szczury i świerzbowce
  • Wyka, koniczyna, miotła, koniczyna i fasolka szparagowa
  • Róże jednokwiatowe, jeżyny i maliny
  • Wrzosy, jagody, jagody i drzewo truskawkowe

  Zagnieżdżanie

  Pszczoły potrzebują odpowiednich miejsc do założenia gniazd, które mogą znajdować się pod ziemią (pszczoły górnicze i liczne trzmiele), w gęstej roślinności na powierzchni (trzmiele zgrzeblarki) lub w otworach w kłodach, pniach roślin i ścianach (murarki i rębaczki) .

  Jak możesz pomóc: zapewnij sztuczne gniazda dla pszczół lub stwórz własne! Badania pokazują, że najbardziej udanymi projektami były gniazda wykonane z sekcji bambusowej trzciny lub drewnianych klocków z wywierconymi otworami. Staraj się też nie być zbyt schludny – zostaw część swojego ogrodu trochę dziką, aby zapewnić odpowiednie miejsca do gniazdowania. Może to obejmować wysoką trawę, hałdy kompostu, stosy drewna i żywopłoty.

  Dlaczego zapylacze są ważne?

  Owady zapylające – w tym pszczoły miodne, trzmiele, pszczoły samotnice, osy, bzygi i inne muchy, motyle, ćmy i chrząszcze – są niezbędne do produkcji nasion przez rośliny dzikie, a także kwiaty, warzywa i owoce uprawiane w ogrodach. Wspierają zdrowe ekosystemy, pomagając roślinom w produkcji owoców i nasion, na których polegają ptaki i inne zwierzęta.

  Czytaj  Ekspert ds. roślin Michael Perry dołącza do zespołu Suttons

  Ogrody są niezbędnymi siedliskami dla pszczół. Uprawiając przez cały rok szereg odpowiednich rodzajów kwiatów, pozostawiając niektóre obszary wysokiej roślinności i zapewniając miejsca do gniazdowania, możesz zwiększyć wartość swojego ogrodu dla pszczół i innych owadów zapylających, przynieść korzyści dzikim kwiatom i roślinom ogrodowym, a także upewnić się, że uprawy owoców i warzyw są produktywne.

  Obserwuj Tydzień potrzeb pszczół w mediach społecznościowych od 8 do 18 lipca 2019 r., używając hasztagu #beesneeds.

  .