Potrzeby pszczół 8 tydzień – 18 lipca 2019

Chcesz pomóc zapylaczom? Niezależnie od tego, czy masz skrzynkę okienną, czy duży ogród, jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc.

Tydzień Bees’ Needs 8 – 18 lipca 2019 r., a organizator, The Bumblebee Conservation Trust, ma 5 wskazówek, które przyniosą korzyści trzmielom:

 1. Uprawiaj więcej kwiatów, krzewów i drzew

Potrzebujemy więcej roślin bogatych w pyłki i nektar w naszych ogrodach, na balkonach, na działkach iw krajobrazie wokół naszych domów. Zapewniają one pożywienie dla pszczół i innych owadów zapylających przez cały rok.

Jak możesz pomóc: posadź niektóre gatunki, które pszczoły kochają: wiosną wierzbę, pierwiosnki i krokusy, latem lawendę, żurawinę łąkową i stokrotkę wołową, jesienią bluszcz i hebes, a zimą krzewy mahoni i cyklamen.

 • Niech rośnie dziko
 • Dzikie obszary zapewniają źródło pożywienia i/lub miejsca rozrodu owadów zapylających, a Ty możesz podjąć proste działania, aby zarządzać przestrzenią na zewnątrz.

  Jak możesz pomóc: zostaw łaty, aby rosły dziko. Rośliny takie jak pokrzywa i mlecze dostarczają innych źródeł pożywienia (takich jak liście dla gąsienic) oraz miejsc lęgowych dla motyli i ciem.

 • Koś trawę rzadziej
 • Rodzime rośliny kwitnące na obszarach trawiastych, rogach pól, poboczach i specjalnie obsianych siedliskach bogatych w kwiaty wspierają największą różnorodność owadów zapylających, zapewniając zasoby nektaru i pyłku, miejsca do gniazdowania lub rozmnażania się oraz liście dla gąsienic.

  Jak możesz pomóc: rzadziej koś trawę. Usunięcie sadzonek pozwala roślinom zakwitnąć.

 • Nie przeszkadzaj w gniazdach owadów i miejscach hibernacji
 • Oprócz zapewnienia pożywienia dla owadów zapylających przez cały rok, ważne jest również, aby mogły one bezpiecznie gniazdować, tak aby one i następne pokolenie mogły przetrwać zimę i zacząć od nowa następnej wiosny.

  Jak możesz pomóc: unikaj naruszania obrzeży trawy, gołej ziemi, żywopłotów, drzew, martwego drewna lub ścian, ponieważ to tam lubią gniazdować lub hibernować owady.

  Czytaj  Posadź drzewo w ten Narodowy Tydzień Drzew
 • Zastanów się dobrze, czy używać pestycydów
 • Pestycydy są szkodliwe tam, gdzie owady zapylające są aktywne lub gniazdują, lub tam, gdzie kwitną ich rośliny jadalne.

  Jak możesz pomóc: unikaj chemikaliów i spróbuj zastosować ekologiczne metody ogrodnicze, takie jak usuwanie szkodników z roślin i stosowanie barier i pułapek zamiast chemikaliów.

  Ogrodnictwo przyciągające trzmiele

  Jedzenie

  Trzmiele są uzależnione od nektaru i pyłku kwiatów, ale są też schronieniem. Aby zapewnić stałe źródło pożywienia dla pszczół, zasadź różne gatunki, które zakwitną od wiosny do jesieni. Większość trzmieli woli kwiaty wieloletnie, więc zioła i tradycyjne rośliny ogrodowe są świetne.

  Jak możesz pomóc: posadź rośliny bogate w pyłek i nektar w dużych kępach lub zaspach, aby pszczoły nie musiały podróżować zbyt daleko w poszukiwaniu swoich ulubionych kwiatów. Niezbędne są również kwiaty o różnych kształtach, ponieważ każdy gatunek ma różną długość języka.

  Kwiaty przyciągające trzmiele

  • Oregano, Lawenda, Rozmaryn, Kocimiętka i Martwa Pokrzywa
  • Naparstnice i Hebe
  • Szczury i świerzbowce
  • Wyka, koniczyna, miotła, koniczyna i fasolka szparagowa
  • Róże jednokwiatowe, jeżyny i maliny
  • Wrzosy, jagody, jagody i drzewo truskawkowe

  Zagnieżdżanie

  Pszczoły potrzebują odpowiednich miejsc do założenia gniazd, które mogą znajdować się pod ziemią (pszczoły górnicze i liczne trzmiele), w gęstej roślinności na powierzchni (trzmiele zgrzeblarki) lub w otworach w kłodach, pniach roślin i ścianach (murarki i rębaczki) .

  Jak możesz pomóc: zapewnij sztuczne gniazda dla pszczół lub stwórz własne! Badania pokazują, że najbardziej udanymi projektami były gniazda wykonane z sekcji bambusowej trzciny lub drewnianych klocków z wywierconymi otworami. Staraj się też nie być zbyt schludny – zostaw część swojego ogrodu trochę dziką, aby zapewnić odpowiednie miejsca do gniazdowania. Może to obejmować wysoką trawę, hałdy kompostu, stosy drewna i żywopłoty.

  Dlaczego zapylacze są ważne?

  Owady zapylające – w tym pszczoły miodne, trzmiele, pszczoły samotnice, osy, bzygi i inne muchy, motyle, ćmy i chrząszcze – są niezbędne do produkcji nasion przez rośliny dzikie, a także kwiaty, warzywa i owoce uprawiane w ogrodach. Wspierają zdrowe ekosystemy, pomagając roślinom w produkcji owoców i nasion, na których polegają ptaki i inne zwierzęta.

  Czytaj  Jak wymusić żarówki wewnętrzne

  Ogrody są niezbędnymi siedliskami dla pszczół. Uprawiając przez cały rok szereg odpowiednich rodzajów kwiatów, pozostawiając niektóre obszary wysokiej roślinności i zapewniając miejsca do gniazdowania, możesz zwiększyć wartość swojego ogrodu dla pszczół i innych owadów zapylających, przynieść korzyści dzikim kwiatom i roślinom ogrodowym, a także upewnić się, że uprawy owoców i warzyw są produktywne.

  Obserwuj Tydzień potrzeb pszczół w mediach społecznościowych od 8 do 18 lipca 2019 r., używając hasztagu #beesneeds.

  .