Poradnik uprawy jabłoni

Uprawa jabłoni może być dostosowana do szerokiej gamy stylów uprawy w zależności od dostępnej przestrzeni i indywidualnych preferencji. Tutaj opisujemy bardziej klasyczne style wraz z kilkoma ekscytującymi nowoczesnymi innowacjami, które umożliwiają uprawę dużych zbiorów owoców na najmniejszej przestrzeni (nasze jabłonie są szczepione na podkładkach, które utrzymują je w idealnej wielkości ogrodu).

Krab Jabłka
Można je uprawiać zgodnie z instrukcjami dla jabłoni i najlepiej rosną jako drzewa „otwarte”. Jabłka kraba stają się dość wrzecionowate, jeśli pozostawi się je samym sobie. Aby zachęcić do silniejszego wzrostu, zalecamy zmniejszanie oddziałów o około jedną trzecią co drugi rok w okresie uśpienia. Ma to dodatkową zaletę w postaci poprawy wielkości i zdrowia owoców.

Krzak jabłoni
Prawdopodobnie najczęściej spotykany styl jabłek i dobrze wyhodowany może być wysoce produktywną metodą. Celem jest dotarcie do otwartej jabłoni z maksymalnie sześcioma głównymi gałęziami, które tworzą „kręgosłup” drzewa na całe życie. Ich gałęzie podrzędne przyniosą większość owoców, które są usuwane, umożliwiając wzrost zamienników, gdy osiągną wiek około czterech lat.

To utrzyma większość drzewa w „młodym” stanie, aby zapewnić maksymalną produktywność. Drzewa krzewiaste można sadzić w odległości około 3–3,5 m (10–12 ′). Po posadzeniu środkowego lidera (głównego pnia) należy usunąć w punkcie tuż nad najwyższą boczną gałęzią lub piórem. Pobudzi to rozwój piór, a te najsilniejsze i najlepiej umieszczone powinny zostać wybrane jako główna rama jabłoni.

W ciągu następnych trzech sezonów wszystko, czego potrzeba, to zmniejszyć je o około jedną trzecią w zimie, aby zachęcić do rozwoju podgałęzi. Kiedy od 4 roku usuwa się starsze gałęzie podrzędne, należy upewnić się, że cięcie odbywa się w połączeniu z inną gałęzią, ponieważ pozwoli to zachować zdrową strukturę gałęzi produkcyjnej. Staraj się ograniczyć wysokość drzewa do około 2,4 m (8 stóp). i oczekuj, że twoje drzewo wyda do 22 kg (50 funtów) owoców, gdy osiągnie wiek 5 lat.

Centralny Przywódca Jabłoń
Kolejna bardzo popularna i tradycyjna metoda, która daje regularne obfite plony i wpuszcza dużo światła do drzewa. Drzewa sadzi się w odległości 2,4 m (8 ′) od siebie, a jeśli sadzi się więcej niż jeden rząd, należy je sadzić naprzemiennie z 1,2–1,5 m (4–5 ′) między rzędami. Każde drzewo potrzebuje środkowego słupka podtrzymującego o wysokości około 1,8 m.

Po posadzeniu przyciąć główną łodygę o około 10–30 cm; pozwala to na szybki rozwój bocznych odgałęzień, które są ograniczone do maksymalnie 10. Najbardziej centralna z tych odgałęzień staje się nowym liderem, co pozwala na wbieganie na słupek wspierający na wysokość nie większą niż 2,1 m (7′ ). Pozostałe gałęzie będą promieniować z tego. Podrzędne gałęzie wzdłuż nich przyniosą owoce. Aby promować lepsze plony we wczesnych latach, obciąż lub zwiąż te gałęzie, aby zachęcić do wzrostu poziomego. Aby drzewo owocujące było młode i wydajne, główne gałęzie są usuwane co kilka lat, co pozwala na wzrost nowego zamiennika.

Czytaj  Porady dotyczące ulepszania gleby

Oczekuje się, że 5-letnie drzewo wyda około 18 kg (40 funtów) owoców.

Cordon Jabłoń
Jeśli przestrzeń jest na wagę złota, kordon jest bardzo skutecznym systemem, ponieważ bardzo efektywnie wykorzystuje ziemię, łącząc bliskie odległości sadzenia ze zwartym stylem. Potrzebna jest rama złożona ze słupków o długości 1,8–2,1 m (6–7′) i poziomych drutów podtrzymujących. Jabłonie sadzi się pod drutem pod kątem 30 stopni wzdłuż bambusowej laski o długości 2,4 m, która z kolei jest przymocowana do drutów. Rozmieść drzewa w odległości 45 cm (18 cali). Jeśli to możliwe, rzędy powinny przebiegać z północy na południe, z drzewami skierowanymi na północ, ponieważ to wystawi drzewa na maksymalne działanie promieni słonecznych w ciągu dnia. Gdy drzewo rośnie, jest skręcane wokół trzciny, co sprzyja łamaniu się małych gałęzi owocujących w punkcie zagięcia.

Owocnikowanie odbywa się na małych gałęziach, które występują wzdłuż głównej łodygi. Przycinanie zimowe polega na rozstawieniu bocznych gałęzi co około 23 cm (9 cali) i ewentualnie usuwaniu gałęzi, które osiągają wiek 4 lat.

Uszkodzone lub źle umieszczone gałęzie są również usuwane. Przycinanie letnie odbywa się od połowy do końca sierpnia i jest przeprowadzane w celu pobudzenia tworzenia pąków owocowych na następny rok. W tym czasie wszystkie nowe przyrosty są przycinane do 2 do 3 pąków.

Po 5 latach można spodziewać się plonów około 7kg (15lb) z jabłoni.

System „V”.
Ten nowoczesny system można zobaczyć w niektórych z najlepszych komercyjnych gospodarstw sadowniczych i jest on adaptacją metody kordonowej. Jabłonie sadzi się naprzemiennie wzdłuż rzędu pod kątem 60 stopni do podłoża, tworząc w ten sposób literę V wzdłuż rzędu roślin oddalonych od siebie o 45 cm. Jabłonie są wsparte na ramie ze słupków i drutów (patrz schemat na następnej stronie). Ogólna kultura i przycinanie są takie same jak w przypadku kordonu. Drzewa te przechwytują bardzo dużą część dostępnego światła słonecznego, a jakość produkowanych owoców jest bardzo wysoka. Po 5 latach można spodziewać się plonów w wysokości 4,5 kg (10 funtów) z drzewa. Oznacza to, że inwestując w system V można zebrać około 45 kg (100 funtów) jabłek na przestrzeni wielkości rzędu 4,5 m (15′) fasolki wielokwiatowej!

Czytaj  Autyzm i potęga ogrodnictwa

System „S”.
Ten styl wykorzystuje tendencję drzew do reagowania na umiarkowany stres poprzez wytwarzanie zwiększonych plonów owoców i jest jedną z najnowszych technik pojawiających się w komercyjnych szkółkach. Naturalnym zwyczajem drzewa jest rosnąć pionowo w odpowiedzi na światło i siły grawitacji.

Jeśli łodyga jest wygięta wbrew tym siłom, jabłoń reaguje wytwarzając małe podgałęzie w punkcie zgięcia. Te z kolei wydają pąki owocowe w następnym roku.

Drzewa sadzi się pod kątem około 30 stopni do podłoża na mocnym pionowym palu o długości 1,8 m (6′), do którego są bezpiecznie przymocowane. Sadź 110 cm (3 ′ 6 ″) lub trochę więcej, w odstępach. W czerwcu pierwszych dwóch lat, kiedy wzrost jest silny, a drewno soczyste i elastyczne, drzewo wygina się do tyłu, a następnie ponownie do przodu, ostatecznie tworząc literę „S” na palu (patrz diagram).

Potrzeby przycinania są stosunkowo niewielkie i nie są potrzebne aż do drugiego roku. Następnie gałęzie boczne są usuwane, gdy osiągną wiek powyżej czterech lat, aby zachować młode, produktywne drewno. Główny trzon zostanie poważnie opóźniony przez zginanie, więc można go pozostawić nietkniętym. Po 5 latach można spodziewać się zbiorów około 9 kg (20 funtów) na drzewo.

Podwójne kordonowe drzewa

Te drzewa zostały ukształtowane przy użyciu specjalnych technik kulturowych w szkółce produkcyjnej, aby nadać im unikalny kształt podwójnej litery U. Teraz bardzo ważne jest zapewnienie jabłoni odpowiedniego wsparcia po posadzeniu. Można to osiągnąć, konstruując ramę, na której może rosnąć jabłoń, lub dostarczając palik do podparcia każdego pionowego pnia.

Drzewa te idealnie nadają się do sadzenia przy ścianie, a wsparcie można uzyskać za pomocą kraty lub lasek przymocowanych do drutów. Opieka pooperacyjna jest jednak stosunkowo prosta, ponieważ każda pionowa łodyga może być teraz traktowana jako pojedynczy kordon. Zimowe przycinanie każdego pionu powinno być przeprowadzane, aby gałęzie boczne nie były stłoczone i aby zachować pierwotny kształt drzewa w miarę wzrostu.

Wszystkie uszkodzone gałęzie powinny zostać usunięte w tym czasie. Przycinanie letnie odbywa się mniej więcej w ostatnim tygodniu czerwca. Tutaj każdy nowy wzrost jest przycinany do 2 lub 3 pąków.

Drzewa kolumnowe
Ogólna pielęgnacja kolumnowych jabłoni jest taka sama jak w przypadku innych typów. Drzewa te są przycinane dwa razy w roku, w czerwcu i ponownie, gdy drzewo jest w stanie spoczynku w miesiącach zimowych. W obu przypadkach nowy wzrost jest przycinany do pąka 20 cm (8 cali) od starego drewna.