Przewodnik po uprawie żurawiny, jałowca, tarniny, goji i czarnej aronii

Przewodnik po uprawie żurawiny

Żurawina wymaga słonecznego, osłoniętego stanowiska, wilgotnej, kwaśnej gleby, która nie wysycha. W ogrodach o glebach zasadowych żurawinę można uprawiać w pojemnikach. Należy użyć kompostu doniczkowego z wrzosowisk. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia kompostu, aw obszarach z twardą wodą należy stosować wodę deszczową.

Owoce są zbierane, gdy są w pełni dojrzałe i dopiero zaczynają mięknąć. Chroń dojrzewające owoce przed ptakami. Żadne przycinanie nie jest wymagane poza obcięciem niechlujnych łodyg, co powinno być wykonane wczesną wiosną.

Poradnik uprawy jałowca

Przy odbiorze usuń całe zewnętrzne opakowanie pozostawiając roślinę w doniczce i dobrze ją podlej. Jeśli nie zamierzasz sadzić od razu, utrzymuj wilgotność rośliny. Podczas sadzenia wyjmij z doniczki i umieść w dołku wystarczająco dużym, aby pomieścić całą bryłę korzeniową.

Jałowiec wymaga słonecznego miejsca w ogrodzie. Jałowiec jest odporny na suszę, gdy się zadomowi, i odpowiednia jest każda dobrze osuszona gleba. W okresie dojrzałości roślina osiąga wysokość około 2 m przy rozpiętości około 1 m. Okrągłe jagody powoli dojrzewają, co zajmuje 2–3 lata. Dojrzałe jagody mają niebiesko-czarny nalot i są przydatne do aromatyzowania ginu i dziczyzny, takiej jak dziczyzna. Drzewa nie wymagają regularnego przycinania. W razie potrzeby lekko przyciąć, aby zachować zwarty kształt.

Przewodnik po uprawie tarniny

Twoja tarnina będzie od razu gotowa do sadzenia. Przed sadzeniem korzenie należy moczyć przez około 4 godziny. Do ostatecznego sadzenia należy wykopać dołek o około 15 cm (6 cali) szerszy niż rozpostarte korzenie rośliny i wystarczająco głęboki, aby przykrył wszystkie korzenie. Sadź w odległości 45–60 cm (18”–24”)

Posadź, umieszczając w otworze rozłożywszy korzenie. Wypełnij otwór i twardą ziemię wokół podstawy rośliny. Studnia. Dopóki roślina się nie ustabilizuje, utrzymuj wilgoć i chwasty. Tarniny preferują stanowiska słoneczne. Owoce stają się niebiesko-czarne, gdy dojrzewają we wrześniu lub październiku. Owoce zebrane po pierwszych jesiennych przymrozkach będą miały słodszy smak. Przytnij, aby zachować wysokość.

Czytaj  Jak najlepiej wykorzystać liście sałaty

Poradnik uprawy aronii

(Czarna Aronia)
Po otrzymaniu usuń całe opakowanie zewnętrzne pozostawiając roślinę w doniczce i dobrze podlej. Jeśli nie zamierzasz sadzić od razu, utrzymuj wilgotność rośliny. Podczas sadzenia wyjmij z doniczki i umieść w dołku wystarczająco dużym, aby pomieścić całą bryłę korzeniową. Aronia wymaga słonecznego miejsca w ogrodzie. Ten w pełni odporny krzew będzie dobrze rósł na większości gleb, z wyjątkiem płytkich gleb kredowych, które zatrzymują wilgoć i mają swobodny drenaż.

Aronia to krzew liściasty, tworzący kolorowe jesienne liście, osiągający dojrzałą wysokość ok. 2m. Owoce zbieraj gdy są w pełni dojrzałe późnym latem/jesienią, chociaż nie nadają się do spożycia na surowo, doskonale nadają się do aromatyzowania sosów, polew, soków i koktajli. Chroń dojrzewające owoce przed ptakami siatką.

Przewodnik po uprawie jagód Goji

Jagody Goji to odporne, łatwe w uprawie rośliny, które przystosowują się do większości warunków ogrodowych. Dla optymalnej produkcji kwiatów i owoców najlepiej nadają się do gleb wilgotnych o umiarkowanej żyzności i preferują stanowiska słoneczne. Do uprawy w pojemnikach użyj kompostu na bazie gliny, takiego jak John Innes 2 lub 3.

Raz zadomowione rośliny są odporne i tolerują nawet najcięższą zimę, podczas gdy ich rozbudowany system korzeniowy pozwala im tolerować suszę. Kwiaty od kremowego do niebieskiego, przypominające ziemniaka, pojawiają się latem, po których pojawiają się małe owoce, które dojrzewają do głębokiej pomarańczy, gdy są słodkie i soczyste. Przycinaj co roku późną zimą, aby zachować dobry kształt, co zachęci do owocowania, które najlepiej występuje na młodszym drewnie.