Przewodnik po uprawie kiwi

Kiwi jest energicznym pnączem i jeśli mu na to pozwoli, może osiągnąć wysokość 10 m (30′). Rośliny powinny być sadzone na mocnej kratce, pergoli lub drucianych podporach na południowej ścianie. Niektóre odmiany kiwi są męskie lub żeńskie. W takim przypadku do uzyskania owoców konieczna będzie uprawa odmian męskich i żeńskich. Inne odmiany są samopłodne i wystarczy wyhodować tylko jedną roślinę, aby uzyskać owoce.

Wsparcie Roślin Kiwi

Rośliny można sadzić przy ścianie, do której przymocowano druty lub wolnostojące druty przymocowane do mocnych słupków. Przewody powinny być oddalone od siebie o 30 cm (12″), przy czym najniższy przewód powinien znajdować się 45 cm (18″), a najwyższy 180 cm (6′) nad poziomem gruntu.

Sadzenie kiwi

Rośliny kiwi będą rosły na każdej dobrze przepuszczalnej glebie zatrzymującej wilgoć. Ważne jest, aby gleba była wilgotna, szczególnie w okresach szybkiego wzrostu. Stanowisko powinno być osłonięte iw pełnym słońcu, aby wspomóc dojrzewanie owoców. Rośliny są w pełni odporne, ale kwiat może wymagać ochrony w chłodniejszych obszarach. Kiedy uprawiane są odmiany męskie i żeńskie, należy je sadzić w odległości 1,5 m od siebie. Dodaj dobrze przegniły kompost ogrodowy do gleby i ogólny nawóz, taki jak Growmore, w dawce 70 g na metr kwadratowy (2 uncje na metr kwadratowy). Przy ścianie pozostaw 20–25 cm (8–10 cali) między rośliną a jej podstawą.

Przycinanie drzewa kiwi

Po posadzeniu kiwi przytnij roślinę tuż nad dolnym drutem. Trenuj boczne pędy poziomo wzdłuż drutów, zatrzymując je, gdy wypełnią przydzieloną przestrzeń. Zatrzymaj roślinę kiwi, gdy osiągnie wymaganą wysokość. Owoc jest produkowany na bokach wyrastających z głównego szkieletu.

Są one zatrzymane na siedmiu stawach liści poza owocem. Pędy boczne utworzone na tych pędach należy wyciąć. Owoce kiwi na dojrzałym drewnie, które ma rok lub więcej. Owocowanie spada po mniej więcej trzech latach. Przycinanie polega na wymianie drewna po uzyskaniu szkieletu, przy czym latem usuwa się starsze gałęzie boczne, ponieważ w przeciwnym razie roślina sama stanie się nadmiernie zacieniona, utrudniając dojrzewanie.

Czytaj  Chelsea Flower Show Guide 2020

Zbieranie kiwi

Zbieraj owoce jesienią przed pierwszymi przymrozkami. Przechowywać w chłodnym miejscu bez mrozu przez miesiąc przed użyciem, aby owoce w pełni dojrzały.