Przewodnik po uprawie jagód mieszańcowych i jeżyn

Jeżyny najlepiej rosną na dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. Można je nawet sadzić przy północnej ścianie lub ogrodzeniu, ale w takiej sytuacji zaowocują nieco później. Normalny okres zbioru przypada na początek sierpnia do końca września. W przypadku sadzenia w ogrodzie najlepiej, aby gleba była lekko kwaśna o pH od 6 do 6,5. Można to łatwo sprawdzić za pomocą zestawu do badania gleby lub pehametru.

Niektóre rośliny jeżyny dobrze nadają się do uprawy w dużym pojemniku – idealna jest mała pół beczka. Potrzebne będzie pewne wsparcie, takie jak wigwam z lasek lub mały wentylator kratowy. Podstawowa metoda uprawy jest podobna, chociaż zatrzymanie nowego wzrostu w maju zachęci boczne gałęzie i da bardziej krzaczastą roślinę z ostateczną koncentracją owoców. Jeśli sadzisz w ogrodzie, wykop otwór do sadzenia wystarczająco duży, aby pomieścić system korzeniowy bez zgniatania i posadź roślinę tak, aby po przesadzeniu gleba była na tym samym poziomie, co podczas uprawy w szkółce. Stopniowo wypełniaj glebę wokół korzeni rośliny jeżyny, lekko potrząsając rośliną, aby ziemia opadła, i dobrze ubij stopą. Natychmiast po posadzeniu przytnij istniejące pędy do pąków około 22 cm od ziemi.

Upewnij się, że roślinom nie zabraknie wody, zwłaszcza, że ​​zakładanie odbywa się w sezonie po posadzeniu. Kiedy nowe pędy wyrastające z podstawy osiągną 5-8 cm długości, przytnij stare pędy do poziomu gruntu. Jeśli w pierwszym sezonie nie pojawią się nowe pędy, zachowaj stare, ale usuń pąki kwiatowe. Podeprzyj się laską lub kratą, jeśli nie są posadzone przy ścianie.

Loganberry, Tayberries i Tummelberries potrzebują dobrze osuszonej, żyznej gleby o dużej głębokości i chociaż można je sadzić w półcieniu, lepiej rosną w pełnym słońcu: unikaj zimnych, odsłoniętych stanowisk.

Zbiory Loganberry trwają od połowy lipca do połowy sierpnia. Zbieraj, gdy owoce nabiorą bordowo-czerwonego koloru. Owoce Tayberry zaczynają dojrzewać na początku/połowy lipca, a owocowanie trwa aż do sierpnia. Dojrzałe jagody mają ciemny, purpurowoczerwony kolor.

Tummelberries zaczynają dojrzewać w połowie lipca, mniej więcej tydzień później niż Tayberries. Owoce są bardziej czerwone i mniej fioletowe niż Tayberries. Idealnie gleba powinna być lekko kwaśna o pH od 6 do 6,5. Można to łatwo sprawdzić za pomocą zestawu do badania gleby lub pehametru. Zaleca się głęboką uprawę gleby, najlepiej kopanie na głębokość szpadla, plus rozwidlenie warstwy gleby poniżej. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie ślady wieloletnich chwastów. Dla każdej rośliny dodaj 5-8 cm (2-3 ″) warstwę dobrze przegniłego obornika lub kompostu ogrodowego na 25 cm (10 ″) wierzchniej warstwy gleby na powierzchni 75 cm kwadratowej. Wsyp 70 g (2 uncje) Growmore lub podobnego ogólnego nawozu na ten sam obszar.

Czytaj  Jak uprawiać streptocarpus

Loganberries, Tayberries i Tummelberries mają rozłożysty pokrój wzrostu – po treningu do około 3 metrów (10′) w przypadku Loganberries: 2,4 metra (8′) w przypadku Tayberries i Tummelberries.

Jeżyna Loch Ness ma wyprostowany pokrój, który idealnie nadaje się do uprawy na drutach, a „rozprzestrzenianie się” rośliny jest podobne do Tayberries. Rośliny osiągają wysokość 1,8 – 2,4 metra (6-8′) i wymagają jakiejś formy wsparcia.

Prowadź rośliny na drutach (grubość 10-12) przy ścianie, płocie lub szopie ogrodowej. Alternatywnie druty można naprężyć na mocnych słupach o długości 2,4 metra i około 60 cm zakopanych poniżej poziomu gruntu. Tak czy inaczej, ułóż przewody w odległości 30 cm (1′) od siebie z dolnym pasmem 90 cm (3′) nad poziomem gruntu. Sadzenie i wstępna pielęgnacja Należy pamiętać, że rozwijające się owoce mogą przyciągać ptaki, dlatego zaleca się ochronę. Jeśli dostępna jest klatka na owoce, rośliny mogą być w niej uprawiane lub, alternatywnie, w czasie owocowania można przeprowadzić siatkowanie roślin.

Usuń polietylen i materiał ochronny wokół korzeni. Moczyć je w letniej wodzie przez kilka godzin, jeśli w ogóle są suche. Wykop otwór do sadzenia wystarczająco duży, aby pomieścić system korzeniowy bez zgniatania i ustaw roślinę tak, aby po wymianie gleba była na tym samym poziomie, co podczas uprawy w szkółce. Stopniowo wypełniaj glebę wokół korzeni, lekko potrząsając rośliną, aby osiadła gleba i dobrze ubij stopą. Jeśli sadzisz więcej niż jedną jagodę Loganberry, ustaw je w odległości 3 metrów od siebie.

Zostaw 2,4 metra (8′) między roślinami Blackberry, Tayberry lub Tummelberry. Jeśli sadzenie nie będzie możliwe przez jakiś czas, należy tymczasowo zatrzymać rośliny. Aby to zrobić, wykop płytki rów w kształcie litery V, aby pomieścić korzenie, umieść rośliny blisko siebie wzdłuż jednej strony tego rowu, zmień glebę i utwardź ją wokół korzeni. Natychmiast po posadzeniu przytnij istniejące pędy do pąka około 22 cm (9 cali) od ziemi. Upewnij się, że roślinom nie brakuje wody, zwłaszcza, że ​​zakładanie odbywa się w sezonie po posadzeniu. Gdy nowe pędy wyrastające z podstawy osiągną 5-8 cm długości, przytnij stare pędy do poziomu gruntu. Jeśli nowe pędy nie pojawią się w pierwszym sezonie, zachowaj stare, ale usuń pąki kwiatowe.

Czytaj  Najlepiej smakujące pomidory

Trening i Przycinanie
Owoce nie będą produkowane w pierwszym sezonie, ale nowe pędy, które się rozwiną, powinny być przywiązane do drutów. Te laski będą nieść plony w następnym roku. Trening można przeprowadzić na kilka sposobów. Prawdopodobnie najłatwiejszą metodą jest ułożenie pędów tak, aby rozchodziły się po obu stronach rośliny. Nie przywiązuj żadnych lasek w środku bezpośrednio nad samą rośliną.

W następnym roku przestrzeń ta może być wykorzystana do tymczasowego wiązania nowych lasek w mniej lub bardziej pionowej pozycji. Można je luźno upakować w „snopy”, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i nie plączą się ze starszymi pędami owocującymi. Po zakończeniu zbiorów wytnij wszystkie stare pędy owocujące aż do poziomu gleby. Następnie zawiąż młode laski, rozstawiając je wachlarzowo.

Sadzenie w pojemnikach
Bardziej zwarte odmiany jeżyny dobrze nadają się do uprawy w dużym pojemniku – idealna jest mała pół beczka. Potrzebne będzie pewne wsparcie, takie jak wigwam z lasek lub mały wentylator kratowy. Podstawowa metoda uprawy jest podobna, chociaż zatrzymanie nowego wzrostu w maju pobudzi boczne gałęzie i da bardziej krzaczastą roślinę z ewentualną koncentracją owoców.

Karmienie
Podczas uprawy jagód i jeżyn późną zimą zastosuj siarczan potażu w dawce 35 g na metr kwadratowy (1 uncja na jard kwadratowy), a następnie w marcu siarczan amoniaku w dawce 15 g na metr kwadratowy (½ uncji na jard kwadratowy). Zamiast oddzielnych opatrunków, Growmore lub podobny ogólny nawóz można zastosować pod koniec lutego w dawce 70 g na metr kwadratowy (2 uncje na metr kwadratowy). W obu przypadkach, pod koniec marca, zastosuj 5 cm warstwę wierzchnią (mulcz) z dobrze przegniłego obornika lub kompostu ogrodowego.

Mrożenie owoców
Owoce tych roślin dobrze się zamrażają. Owoce szybko opłucz w zimnej wodzie i odsącz. Następnie delikatnie obróć owoce w suchym cukrze, aż będą równomiernie pokryte. W przypadku jeżyn użyj około 100 g cukru pudru na 500 g owoców (4 uncje cukru na 1 funt owoców). Użyj 60 g cukru pudru na 500 g owoców (2 uncje cukru na 1 funt owoców) w przypadku Loganberries, Tayberries i Tummelberries. Pozostaw w misce pod przykryciem na około 2 godziny, aby cukier wchłonął wystarczającą ilość wilgoci z owoców, aby utworzyć powłokę z syropu. Zapakuj powlekane owoce do pojemników i umieść w zamrażarce.