Przewodnik po uprawie drzew morelowych, brzoskwiniowych i nektaryn

Pojawienie się nowych podkładek i nowoczesnych odmian oznacza, że ​​te piękne owoce mogą być teraz z powodzeniem uprawiane uprawiane w ogrodzie. Najlepszą metodą jest ustawienie ich przy ciepłej ścianie skierowanej na południe lub południowy zachód. Tutaj drzewa morelowe i brzoskwiniowe lub nektarynki otrzymują ciepło słońca przez cały dzień, a następnie korzystają z ciepła, które zostało pochłonięte przez cegły w czasie przebywania w cieniu lub ciemności.

W ten sposób owoce dojrzeją, a małe kratki staną się duże i słodkie (należy pamiętać, że jeśli odpowiednia ściana nie jest dostępna, ciepły płot lub krata w osłoniętej, nasłonecznionej części ogrodu jest bardzo dobrym drugim wyborem).

Przed sadzeniem ustaw kratę przy ścianie. Krata powinna mieć 1 stopę kwadratową, a krata powinna mieć ok. 2,1 m długości i 1,8 m wysokości. Do tego należy przymocować wachlarz o długości 2,4 m (10 x 8′), który będzie służył jako podpora i prowadnica dla drzewa. Posadź drzewo przy kratce u podstawy wentylatora.

Krótko po tym, jak drzewo wypuści pierwsze liście, przytnij środkową przyponę do około 45 cm (18 cali) nad poziomem gruntu. W miarę rozwoju gałęzi bocznych można je ciągnąć wzdłuż lasek, mocując je miękkim sznurkiem. (Pamiętaj, że nie należy używać opasek drucianych, ponieważ uszkodzą one drzewo). Brzoskwinie i nektarynki można również uprawiać na otwartej przestrzeni jako krzewy w łagodniejszych hrabstwach południowych, a nowoczesne morele są z powodzeniem uprawiane w ten sposób na południe od linii biegnącej od Wash przez północną Walię.

Po pierwszym roku gałęzie należy przyciąć nawet o połowę, aby zachęcić do upierzenia. Do tego czasu powinno być wystarczająco dużo gałęzi, aby wystarczyło na każdą laskę, a ostateczny kształt wachlarza zacznie się rozwijać. Pąki owocowe pojawią się na małych podrzędnych gałęziach wzdłuż każdej głównej gałęzi wachlarza.

Czytaj  Dlaczego warto uprawiać czosnek – korzyści zdrowotne

Kwitnienie brzoskwiń, nektaryn i moreli następuje wczesną wiosną, często już pod koniec lutego. Chociaż kwiaty są dość odporne na uszkodzenia spowodowane mrozem, warto na noc przykryć drzewo osłoną ochronną, taką jak wełna ogrodnicza, jeśli spodziewane są przymrozki.

O tej porze roku bardzo niewiele owadów zapylających jest aktywnych, a niewielka pomoc w zapylaniu ręcznym drzewa zapewni dobre plony. Do tego celu idealnie nadaje się bardzo miękki pędzel artystyczny lub nawet damski pędzel do makijażu, który należy delikatnie wprowadzić w kwiaty, przenosząc w ten sposób pyłek. Jeśli to możliwe, wybierz słoneczny dzień do tej pracy.

Drzewa brzoskwiniowe i nektarynki należy zawsze przycinać wczesną wiosną na wczesnym etapie liści, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się raka bakteryjnego i infekcji srebrzystych liści.

Kręcące się liście brzoskwiń mogą być problemem w przypadku brzoskwiń i nektaryn, chociaż na szczęście morele nie cierpią. Odpowiedzialny grzyb jest przenoszony w kroplach deszczu, które zimą infekują uśpione pąki. Profilaktykę można przeprowadzić na dwa sposoby. Po pierwsze, należy zapobiegać spadaniu kropel deszczu na drzewo. Można tego dokonać budując kurtynę z folii polietylenowej, którą można opuścić na drzewo.

Dodatkową korzyścią jest to, że chroni kwiaty przed mrozem. Dodatkowo zaleca się stosowanie mieszanki Bordeaux (lub innego środka grzybobójczego na bazie miedzi) przy opadaniu liści i ponownie na początku lutego. Aprium należy traktować jako morelę do uprawy i przycinania.