Przewodnik dla początkujących po uprawie warzyw z nasion

Siewanie nasion warzyw to tania i satysfakcjonująca metoda uprawy własnych roślin. Niezależnie od tego, czy masz dużą grządkę warzywną, czy zakładasz ogród w pojemnikach na tarasie lub balkonie, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż zbieranie plonów smacznych produktów, które sam wyhodowałeś.

Nasiona są łatwe do siania. Możesz wyhodować je w pomieszczeniu na jasnym parapecie, a następnie wysadzić je na zewnątrz, gdy minie całe niebezpieczeństwo mrozu. Alternatywnie możesz wysiać wiele nasion na zewnątrz, do gruntu, w ostatecznej pozycji, w której chcesz, aby rosły. Wystarczy sprawdzić instrukcje na każdym opakowaniu nasion, aby uzyskać optymalny czas sadzenia.

Gdzie mogę uprawiać warzywa?

Odmiany karłowate są idealne do uprawy na małych lub ograniczonych przestrzeniach. Zdjęcie: Pepper F1 Mohawk z Suttons

Nie potrzebujesz dużego ogrodu ani działki, aby zacząć uprawiać własne warzywa – wystarczy dowolne miejsce, byle było słoneczne. Jeśli masz miejsce, dedykowana grządka wegetariańska jest idealna. Jednak można również uprawiać rośliny w skrzynkach okiennych, pojemnikach na patio lub na rabatach kwiatowych. Niektóre rzeczy, takie jak pomidory, można nawet uprawiać w wiszących koszach.

Podwyższone grządki to atrakcyjne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ możesz wybrać najlepszą pozycję do uprawy np. osłonięte i nasłonecznione miejsce w pobliżu oczka wodnego. Możesz je również wypełnić dobrej jakości kompostem, jeśli gleba w twoim ogrodzie nie jest zbyt wysokiej jakości.

Główna wskazówka: Zasadź warzywa w starych wiadrach, zlewach lub taczkach. Wyprzedaże samochodów i sklepy charytatywne to dobre miejsca na zakup tanich i nietypowych donic.

Jakie warzywa mogę wyhodować z nasion?

Istnieje szeroki wybór warzyw, które są szybkie i łatwe w uprawie.

WindowsillWindow boxPatioGardenTomatoesSweet & NeatHundreds & ThousandsLizzanoMoneymakerPeppersRedskinMohawkGypsyAji HabaneroBeansn/an/aDwarf SpeedyDwarf SafariPeasn/an/an/aTom ThumbSaladsSpeedy Cos Lettuce saladSpeedy Spicy saladLittle GemSpeedy Oriental saladCarrotsn/aAmsterdam Forcing 3Early Nantes 5BangorBeetrootn/aActionBoltardyGlobe 2

Jak siać nasiona warzyw

Jasny parapet to zwykle dobre miejsce do rozpoczęcia sadzenia. Zdjęcie: Syndy1/Shutterstock

Jeśli zaczynasz swoje nasiona w pomieszczeniu, wykonaj te proste kroki, aby pomyślnie wykiełkować:

 • Wypełnij tacę na nasiona (lub inny pojemnik) dobrej jakości kompostem, takim jak Suttons All Purpose Compost, pozostawiając szczelinę około 1 cm na górze pojemnika.
 • Rozsyp nasiona równomiernie, delikatnie dociskając je do powierzchni.
 • Większe nasiona przykryj lekką warstwą kompostu.
 • Delikatnie podlewaj nasiona i trzymaj je w ciepłym, wolnym od przeciągów miejscu w pomieszczeniu (więcej informacji znajduje się z tyłu opakowania).
 • Rośliny takie jak liście sałaty, buraki, marchew, pasternak itp. można wysiewać bezpośrednio tam, gdzie mają rosnąć.

Jak sadzić sadzonki w doniczkach

Aby uzyskać szybkie plony, wypróbuj odmianę „Amsterdam Forcing 3”, która może dojrzeć w ciągu zaledwie 45 dni od siewu. Zdjęcie: Suttons

Jeśli zacząłeś swoje nasiona w tacach w pomieszczeniu, będziesz musiał przenieść je do większych doniczek, gdy tylko będą wystarczająco duże, aby można je było znieść. Doniczki o średnicy 8 cm (3″) są zwykle najlepszymi rozmiarami do tego zadania. Dzięki temu łatwiej rosną i rozwijają się.

 • Delikatnie przytrzymaj górne liście i ostrożnie wyjmij sadzonki z pojemnika na nasiona. Nie trzymaj ich za delikatne łodygi.
 • Użyj ołówka lub dibbera, aby zrobić dziurę w „rosnącej” doniczce lub pojemniku.
 • Umieść sadzonki w dołkach, uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
 • Delikatnie ubij kompost wokół korzeni i łodyg, aby pierwsze liście pozostały tuż nad powierzchnią.
 • Podlewaj delikatnie.
 • Przechowuj je w ciepłym miejscu w pomieszczeniu i chroń przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych przez pierwsze trzy do czterech dni.
Czytaj  Podlewaj wodę wszędzie!

Jak siać odporne nasiona na zewnątrz

Wypróbuj taśmy nasienne swoich ulubionych odmian, aby szybko i łatwo skrócić siew

 • Przygotuj rozsadnik w nasłonecznionym, otwartym miejscu (marzec-maj dla większości warzyw).
 • Przekop ziemię i pozostaw ją, aż pojawią się pierwsze chwasty. Wyrwij te chwasty i zagrabij glebę do drobnej, kruszącej się powierzchni.
 • Zasiej swoje ziarno. Metoda „rozsiewania” polega na rozrzuceniu nasion po całej powierzchni i lekkim przysypaniu kompostem. Metoda „rzędowa” polega na sianiu w schludne siewki przed przykryciem. Jest to przydatne w przypadku drobnych nasion, takich jak marchew, i ułatwia pielenie między uprawami.
 • Podlej studnię za pomocą konewki z delikatną różą.
 • Alternatywnie, wypróbuj jedną z naszych taśm nasiennych, aby uzyskać szybki i łatwy skrót. Po prostu zaznacz rowek w glebie, w którym chcesz rosnąć rośliny, połóż taśmę w rowku i przykryj ziemią. Dobrze podlej i poczekaj, aż warzywa urosną. Obejrzyj nasz film poniżej, aby uzyskać więcej porad dotyczących uprawy na macie i taśmach nasiennych.

Główna wskazówka: Przed wysianiem nasion wkop w glebę dobrej jakości ogólny nawóz ogrodowy lub kompost. Da ci to lepszy plon smacznych warzyw.

Jak przerzedzać uprawy

Kiedy sadzonki są wystarczająco duże, rozcieńczyć (nie jest to wymagane w przypadku stosowania taśm nasiennych) na odległość pokazaną na opakowaniu. Użyj nadwyżki sadzonek, aby wypełnić wszelkie luki, które mogły się pojawić. Zawsze dobrze podlewaj przesadzone sadzonki.

Jak uprawiać warzywa w pojemnikach i doniczkach

Dzięki zwartemu, zwisającemu pokrojowi pomidory „Lizzano” dobrze sprawdzają się w pojemnikach. Zdjęcie: Suttons

Możesz uzyskać wspaniały wybór warzyw na swoim tarasie, używając różnych pojemników. Wszystko, od misek do mycia naczyń i taczek po stare buty i puszki, może pomieścić rośliny; pod warunkiem, że mają dobry drenaż (pomoże zrobić dziury i umieścić małe kamienie lub potłuczone doniczki na dnie pojemnika). Następnie wypełnij dobrej jakości kompostem i posadź zgodnie z wymaganiami, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.

Nie zapomnij regularnie podlewać pojemników, zwłaszcza podczas upałów. Co tydzień stosuj dobrej jakości płynny nawóz lub dodaj do kompostu nawóz o powolnym uwalnianiu wraz z zatrzymującym wodę granulatem żelu, aby zmniejszyć potrzebę częstszego podlewania.

Dlaczego powinieneś obracać swoje uprawy

Płodozmian to dobry pomysł, aby Twoja działka była zdrowa i szczęśliwa. Zdjęcie: Maren Winter/Shutterstock

Kiedy wyhodujesz rodzinę warzyw na skrawku ziemi, najlepiej przenieść je na nowy obszar w następnym roku. Nazywa się to „płodozmianem” i jest wypróbowaną i przetestowaną metodą ograniczania szkodników i chorób, utrzymywania żyzności gleby i składników odżywczych oraz zmniejszania zapotrzebowania na nawozy.

Czytaj  Narodowy Tydzień Ogrodnictwa: Zrób coś dobrego w ogrodzie

Planując swoją działkę, musisz najpierw zdecydować, jakie warzywa chcesz uprawiać (i jeść), biorąc pod uwagę ilość dostępnego miejsca. Jeśli to możliwe, należy dążyć do całorocznej produkcji warzyw bez niedoborów i nadmiarów. Wybrany obszar należy podzielić na trzy równe części.

Przykład 3-letniego planu płodozmianu

Rok 1

Manured with Dung or CompostFertilisers and Lime*FertilisersSection 1 of PlotSection 2 of Plot – BrassicasSection 3 of Plot – RootsPeasCabbagesPotatoesBeansSproutsCarrotsOnionsCauliflowersBeetrootLeeksKaleParsnipsLettuceBroccoliSwedesTomatoesSeed bed for Green CropsSpinachSpinach BeetCelerySuccession CropsSuccession CropsSuccession CropsCarrotsOnionsSpinachBeetrootLettuceCabbages

Rok 2

Fertilisers and Lime*FertilisersManured with Dung or CompostSection 1 of Plot BrassicassSection 2 of Plot – RootsSection 3 of PlotCabbagesPotatoesPeasSproutsCarrotsBeansCauliflowersBeetrootOnionsKaleParsnipsLeeksBroccoliSwedesLettuceSeed bed for Green CropsTomatoesSpinachSpinach BeetCelerySuccession CropsSuccession CropsSuccession CropsOnionsSpinachCarrotsLettuceBeetrootCabbages

Rok 3

FertilisersManured with Dung or CompostFertilisers and Lime*Section 1 of Plot – RootsSection 2 of PlotSection 3 of Plot – BrassicasPotatoesPeasCabbagesCarrotsBeansSproutsBeetrootOnionsCauliflowersParsnipsLeeksKaleSwedesLettuceBroccoliTomatoesSeed bed for Green CropsSpinachSpinach BeetCelerySuccession CropsSuccession CropsSuccession CropsSpinachCarrotsSpinachLettuceBeetrootCabbages

*Tylko wapno, jeśli gleba jest kwaśna.

Przydatne wskazówki i wskazówki dotyczące ogrodnictwa, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze

Zainwestuj w polar chroniący przed mrozem, aby chronić młode rośliny przed złą pogodą. Zdjęcie: Polar chroniący przed mrozem firmy Suttons

 • Fasolę można namoczyć przez noc i położyć na wilgotnej wacie lub bibule do zdjęcia. Przyspieszy to czas kiełkowania.
 • Pojemniki na nasiona są niedrogie i nadają się do wielokrotnego użytku, jednak możesz zacząć wysiewać nasiona w czymś tak prostym, jak pojemnik po margarynie – pamiętaj tylko o dodaniu otworów do drenażu.
 • ZAWSZE wybieraj dobrej jakości kompost do nasion, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
 • Wymiana nasion z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli każdy z was uprawia inną odmianę, możecie wymieniać sadzonki.
 • Patyczki do lizaków to tanie i solidne etykiety z nasionami.
 • Przechowuj zapasowe nasiona w szczelnym pojemniku z kilkoma ziarnami ryżu, aby były suche.
 • Dokonuj wysiewu liści sałaty co dwa tygodnie, aby zachować świeże zapasy przez całe lato.
 • Zbieraj fasolkę szparagową, fasolkę szparagową i cukinię. To zachęci je do dalszego zbioru i zapewni, że warzywa zostaną zebrane, gdy będą jeszcze słodkie i delikatne.
 • Uprawiaj różne odmiany sałaty, aby nadać swojemu ogrodowi lub pojemnikowi interesującą gamę kolorów i kształtów liści – to również zapewni mieszankę smaku i konsystencji sałatek. Nie zapomnij użyć przerzedzeń z sadzonek sałaty w sałatkach.
 • Nie pozwól, aby pojemniki wyschły. Wiele warzyw pęcznieje (do nasion) lub pęka, jeśli dopływ wody jest nieregularny.
 • W przypadku wczesnej fasoli umieść pojemnik w pomieszczeniu i wyjdź na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.
 • Chroń swoje doniczki przed atakiem ślimaków za pomocą miedzianej taśmy wokół doniczki – nie lubią jej przekraczać!
 • Posadź kilka nagietków razem z pomidorami, aby zniechęcić mączlika.
 • Miej pod ręką trochę polietylenu lub polaru, aby przykryć młode rośliny przy złej pogodzie. Zawsze chroń je przed mrozem, jeśli temperatura znacznie spadnie.