Przebiśnieg – kwiat nadziei

Przebiśnieg, jeden z pierwszych kwiatów pojawiających się każdego roku, przynosi nadzieję, że wiosna jest tuż za rogiem. Pochodząca z dużych części Europy i Bliskiego Wschodu przebiśnieg ma botaniczną nazwę Galanthus, co po grecku oznacza „gala” oznaczające mleko (białe) i „anthos” oznaczające kwiat.

Uprawiany w brytyjskich ogrodach od XVI wieku przebiśnieg nie został odnotowany na wolności aż do lat siedemdziesiątych XVIII wieku, kiedy został znaleziony zarówno w Worcestershire, jak i Gloucestershire. Jednak przez wielu uważana jest za rodzimą dziką roślinę, czemu niewątpliwie sprzyja łatwość, z jaką przebiśniegi rozmnażają się, gdy są sadzone w odpowiednich warunkach. W mgnieniu oka wydają się tworzyć wspaniałe białe dywany. Więc jakie są odpowiednie warunki?

Przebiśniegi potrzebują wilgotnej gleby i lubią półcień, najlepiej rosną w lasach liściastych, najlepiej w pobliżu strumienia lub strumyka. Kwitnące od stycznia do marca nie ma zbyt wielu owadów pomagających w rozmnażaniu, więc przebiśnieg rozmnaża się, wytwarzając nowe cebulki jako przesunięcia.

Kupując przebiśniegi zawsze najlepiej kupować je „na zielono”, czyli gdy właśnie skończyły kwitnąć, ale mają jeszcze zielone liście. Raz kupione sadź je szybko, zanim będą miały szansę wyschnąć.

Istnieje około 20 gatunków przebiśniegów z ponad 400 odmianami. Niektóre noszą wspaniałe nazwy, takie jak Grumpy, Green Tear i Three Ships Come Sailing, te ostatnie kwitną tuż przed Bożym Narodzeniem.

Chociaż cebulki przebiśniegów są trujące dla ludzi, wydaje się, że wiewiórki są na nie odporne i często można je dostrzec, gdy szukają przebiśniegów w lesie. Przebiśnieg zawiera substancję zwaną galantaminą, która została dopuszczona w niektórych krajach do stosowania jako lek w leczeniu urazów układu nerwowego, a nawet w leczeniu choroby Alzheimera.

Przebiśniegi są tak lubiane, że entuzjaści mają nawet własne plemię i są znani jako Galantofile! Ci miłośnicy przebiśniegów działają na całym świecie i czasami płacą duże sumy pieniędzy za niezwykłe cebulki, aby dodać je do swoich kolekcji. Jeśli jesteś galantofilem lub po prostu lubisz spacer wśród zaśnieżonych zasp, wspaniałym zimowym dniem jest wizyta w przebiśniegowym ogrodzie. Jeden z takich ogrodów znajduje się w opactwie Anglesey w hrabstwie Cambridgeshire, gdzie naturalizuje się 320 odmian przebiśniegów na 114 akrach ziemi. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego ogrodu i innych, odwiedź następującą stronę zaufania narodowego

Czytaj  Wschód spotyka się z Zachodem w złotej historii słonecznika Susie Hall

Niektórzy ludzie promują przebiśniegi jako dobre do ścinania, ale folklor odradza to. Ze względu na swoją bliskość do ziemi, a tym samym do zmarłych, oraz z kwiatem w kształcie całunu, przebiśnieg jest uważany za omen śmierci, jeśli zostanie zerwany i wniesiony do domu. Więc zostawmy ich na zewnątrz, gdzie ich miejsce i nie ryzykujmy. Zgadza się?