Porady ogrodnicze z 1906

Już w 1906 roku magazyn One & All Gardening opisywał się jako „popularny rocznik dla amatorów, działkowców i pracujących ogrodników” i zawierał comiesięczne porady dotyczące tego, co robić i kiedy w ogródku przydomowym. Postanowiliśmy dzielić się tym z Wami co miesiąc, niektóre porady ogrodnicze są nadal aktualne, a inne są po prostu interesujące, mamy nadzieję!

Październik 1906

„Zbieraj i przechowuj późne ziemniaki, starannie je sortując i wybierając przed wypestkowaniem. Posadź fusy ziemniaczane colewortami i kapustą i zasiej dużą szerokość rzepy Green Top Stone na zimę. Zmiel seler i dopilnuj, aby cebula była przechowywana w dobrym stanie i sucha.
Daj ogródowi całkowite i ogólne oczyszczenie, gdy tylko będzie czysty, nawoź i przekop całą pustą ziemię.

Przycinaj żywopłoty, przeszukuj rowy, obrzeża trawy i umieszczaj wszystkie rozkładające się materiały w chlewni lub na gnojowisku.

Starannie zbierz wszystkie późne jabłka i gruszki i przechowuj je w chłodnym wychodku. Kiedy jabłka są bardzo płodne, odmiany zimowe są dobrze przechowywane w ziemi w małych dołach, takich jak ziemniaki, przykrytych w ten sam sposób warstwą słomy i ziemi. Orzechy włoskie można przechowywać tak zdrowe i słodkie, jak zebrane do marca w ten sam sposób, a następnie sprzedać czterokrotnie więcej, niż można uzyskać, gdy jesienią będzie ich nadmiar.
Oczyść wszystkie klomby i granice, przytnij róże, winorośle i drzewa owocowe w domku, gdy tylko owoce zostaną zebrane; posadź kilka cebulek i roślin wiosennych w klombach i na obrzeżach domu; czyste ścieżki i podwórko, aby nadać wszystkiemu zadbany wygląd. Przestaw rośliny w oknie i zacznij od dokładnego oczyszczenia tego ostatniego. Osy, muchy i komary narobiły strasznego bałaganu na szybach podczas żniw, a teraz to już koniec i sprzątanie zakończone, ogródek okienny trzeba zrobić na zimę i zacząć od czystego okna.

Ogród owocowy – Gdy plony osiągają dojrzałość, a sezon wegetacyjny dobiega końca, najlepszą okazją do przycinania korzeni, usuwania wyczerpanych i zużytych drzew, ponownego formowania granic drzew owocowych i ponownego sadzenia tych samych są w zasięgu ręki.”

Czytaj  Stwórz łatwą w pielęgnacji wieloletnią rabatę przy ograniczonym budżecie

Więc daj spokój, kto wie co to jest colewort?