Not Wild About the Wind: Wskazówki dotyczące ochrony przed wiatrem

Wpis gościnny: we fragmencie swojej nowej książki „Ogród zmian klimatu” Kim Stoddart wyjaśnia, jak lepiej sobie radzić z skrajnościami wietrznej pogody…

Wiatr, określany w niektórych kręgach jako wróg ogrodnika, może wyrządzić wiele szkód roślinom w bardzo krótkim czasie. I odwrotnie, odgrywa cenną rolę w mniejszych ilościach, usuwając pajęczyny i choroby grzybicze. Nie bez powodu wentylacja (i zapewnienie wystarczającego przepływu powietrza) w tunelu foliowym lub szklarni jest niezbędna dla zdrowia i witalności roślin uprawianych w pomieszczeniach. Na zewnątrz, oczywiście, dzieje się to naturalnie, ale jego zaciekłość jest poza naszą kontrolą.

Nawet w ciepły wiosenny dzień temperatura wokół nasadzeń może być o wiele stopni niższa pod wpływem silnego efektu chłodzenia przez wiatr. Oprócz potencjalnego zahamowania wzrostu sadzonek na początku roku ze względu na spadek temperatury, wiatr może również wysuszać liście (tzw. przypalanie przez wiatr). Rośliny zimozielone są najbardziej podatne na uszkodzenia, które powodują brązowienie liści. Wiatr może również powodować łamanie się gałęzi i listowia, a na bardziej ekstremalnym poziomie może powodować wyrywanie drzew z korzeniami, powodując uszkodzenia pobliskich roślin i pobliskich budynków.

Możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapewnić pewien stopień ochrony przed wiatrem w swoim ogrodzie lub na działce, nawet w najbardziej narażonych miejscach:

Zabezpieczenia roślin, krzewy i drzewa

W idealnej sytuacji potrzebujesz osłony przed wiatrem, a nie kompletnej bariery. To usunie żądło z wichury, spowalniając ją i oswajając jej zaciekłość, zamiast odsyłać ją, by wyrządziła szkody w innym miejscu (co może się zdarzyć w przypadku szermierki).

Jak stworzyć ochronę przed wiatrem w swoim ogrodzie

Takie sadzenie zapewnia naturalną ochronę przed wiatrem z dodatkową korzyścią wynikającą z szerszych referencji ogrodów związanych ze zmianą klimatu, takich jak wchłanianie ulewnych deszczy przez szersze, głębsze struktury korzeni, które pomagają związać otaczającą glebę.

Roczna ochrona przed wiatrem

Na grządce z warzywami można użyć wyższych produktów, takich jak karczochy, słoneczniki, karczochy jerozolimskie, a nawet fasolka szparagowa, aby zapewnić pewien stopień ochrony.

Czytaj  Rośliny na półcień

Atrakcyjne nasadzenia do ochrony 

Wierzba, bambus i trawy ozdobne również wyglądają uroczo, posłusznie pełniąc funkcję bufora i przy tym unoszone przez wiatr we wszystkie strony. Krzewy owocowe również mogą zapewnić użyteczną (i jadalną) ochronę.

Inne metody warte rozważenia

Dodatkowo dostępnych jest wiele produktów, które mogą przydać się w walce z wiatrem. Trellis działa raczej w celu spowolnienia niż buforowania tego niestabilnego elementu. Również łukowata pergola wypełniona pnączami może zapewnić estetyczną obronę.

Inne bardziej drastyczne środki obejmują utworzenie banku chroniącego przed wiatrem. Zasadniczo jest to kopiec ziemi, który odchyli wiatr w górę i nad twoją przestrzenią ogrodową. Posadź swój twardszymi bylinami, aby stworzyć element dekoracyjny.

Lista kontrolna SOS Winter Storm

Słyszałeś, że zbliża się potężna burza, która może spowodować szkody nawet w najbardziej osłoniętych od wiatru przestrzeniach. Aby jeszcze bardziej wzmocnić swoją obronę, oto co należy zrobić:

  • Przenieś doniczki z wysokimi roślinami do środka lub w bardziej osłonięte miejsce w ogrodzie.
  • Chroń wyższe rośliny na grządce warzywnej, takie jak jarmuż lub kiełki, dodając kilka bambusowych lasek lub palików i przywiązać do podpór.
  • Jeśli masz jakieś ciężkie rośliny, można je przyciąć, aby zapewnić im większą zdolność przetrwania burzy.
  • Wejdź do środka z ładnym rozgrzewający napój i zacznij cieszyć się wiosną. Będzie tutaj, zanim się zorientujemy.

O Księdze Ogrodniczej o Zmianach Klimatu

Książka, napisana wspólnie z redaktorką magazynu Soil Association, Sally Morgan, ma na celu wyposażenie Cię w wiedzę, umiejętności i pewność siebie, dzięki którym staniesz się ogrodnikiem znającym się na zmianach klimatycznych.

Kup swoją kopię online od Suttons.

Oferta specjalna

Kim pisze dla wielu krajowych publikacji i prowadzi popularną uprawę w tunelu foliowym oraz bierze udział w inteligentnych dziennych kursach dotyczących zmian klimatu. Oferuje nam specjalną zniżkę 20% na wszystkie rezerwacje w 2020 roku dokonane przed końcem grudnia 2019 roku. Wystarczy wspomnieć o Suttons podczas rezerwacji online, aby skorzystać ze specjalnej zniżki w wysokości 76 GBP. Odwiedź www.greenrocketcourses.com, aby zobaczyć dostępne terminy i więcej szczegółów.

Czytaj  Litera 2 – Michael z Bloxwich