Pokonywanie ćmy bukszpanowej i gąsienicy

Pochodząca z Azji ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) została po raz pierwszy odnotowana w Wielkiej Brytanii w 2007 roku i od tego czasu stała się powszechna na południu. Wpływ jego gąsienic na bukszpany (Buxus) może być niszczycielski, a żywopłoty mogą ulec defoliacji.

Identyfikacja winowajców

Gąsienice bukszpanu

Gąsienice bukszpanu mogą całkowicie pozbawić liści bukszpany, aw okresie od kwietnia do października pojawia się kilka pokoleń gąsienic. Ćmy składają arkusz bladożółtych płaskich jaj, które zachodzą na siebie na spodniej stronie liści. Wylęgające się larwy żerują w sieci i są zielonkawo-żółte z czarnymi głowami.

Gdy larwy gąsienic dojrzewają, na ich zielonych ciałach pojawiają się ciemnobrązowe paski. Bardzo dojrzałe larwy mają grube czarne i cienkie białe paski wzdłuż ciała, z dużymi czarnymi kropkami obrysowanymi na biało.

Gąsienice zaczynają mieć 15-20mm długości i dorastają do 40mm długości. Następnie rozwijają się w poczwarki, które owijają się w białą sieć.

Ćmy bukszpanowe

Bukszpanowiec ma przeważnie białe ciało, brązową głowę i białe skrzydła – o rozpiętości skrzydeł około 40mm.

Oznaki uszkodzenia

Gąsienice bukszpanu żywią się liśćmi bukszpanu, pozostawiając roślinę zniekształconą plamami czegoś, co wygląda jak zamieranie (nie mylić z zarazą bukszpanu – chorobą grzybiczą powodującą brązowienie liści i gołe plamy). W skrajnych przypadkach może dojść do defoliacji.

Zwalczanie szkodników

Jeśli masz małe krzewy Box, larwy można po prostu usunąć ręcznie. Jednak jest mało prawdopodobne, aby było to skuteczne w przypadku dużych, starszych topiary lub krzewów. Wysoce atrakcyjne przynęty feromonowe zostały zaprojektowane w celu wabienia samców ćmy bukszpanowej do pułapek. Feromon przyciąga samce ćmy do przynęty, które następnie opadają do lejkowatej pułapki wypełnionej wodą. Łapiąc samce ćmy, można ograniczyć krycie i składanie jaj, a populacje monitorować pod kątem dodatkowych środków kontroli.

Instalowanie pułapek

Czytaj  Mój pamiętnik ogrodowy, – Przypomnienia na lipiec 1914

Pułapki feromonowe zawierają przynętę, którą należy wyjąć z saszetki i umieścić w małym uchwycie na klatkę w górnej części pułapki. Następnie dodaj trochę wody do wiadra pułapki. Będzie to wymagało regularnej wymiany – pułapka lejowa ma przezroczyste dno, dzięki czemu można obserwować połowy i poziom wody.

Zawieś pułapkę na słupie, lasce lub trzymaj się blisko wrażliwych roślin Box. Powinno to być na otwartej przestrzeni, aby ćmy były łatwo przyciągane do latania.

Sezon latania ćmy bukszpanowej trwa od kwietnia do października, kiedy mogą wystąpić nawet trzy pokolenia szkodnika. Każda przynęta wytrzymuje do sześciu tygodni, gdy jest używana z jedną z naszych unikalnych pułapek. Tych przynęt zastępczych można używać w razie potrzeby, aby pokryć cały sezon i zmniejszyć uszkodzenia żywopłotów z bukszpanu.

Zobacz naszą pełną gamę produktów do zwalczania szkodników w ogrodzie tutaj.