Poinsecja – bożonarodzeniowa roślina

Kochaj lub nienawidź Rośliny poinsecji są teraz tak samo nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia, jak wieniec na drzwiach i krakersy na stole.

Pochodzące z Meksyku i Ameryki Środkowej poinsecje były uważane przez Azteków za symbol czystości i używano ich do barwienia iw medycynie. Zostały one wprowadzone do Stanów Zjednoczonych w 1828 roku przez Joela Robertsa Poinsetta, pierwszego ministra USA w Meksyku. Rocznica śmierci Joela przypadająca 12 grudnia jest dziś znana i obchodzona w Stanach Zjednoczonych jako Dzień Poinsecji.

Więc dlaczego gwiazdy betlejemskie są tak nierozerwalnie związane ze świętami Bożego Narodzenia? Czy to za sprawą 12 grudnia, ich świątecznej czerwieni i zieleni, dziewczynki o imieniu Pepita czy połączenia wszystkich trzech? Ale kim, słyszę jak płaczesz, jest Pepita?

Meksykańska legenda mówi nam, że Pepita była biedną dziewczyną, która nie miała prezentu dla Dzieciątka Jezus w Wigilię Bożego Narodzenia. W desperacji zerwała trochę chwastów z pobocza i zrobiła mały bukiet. Pepita włączyła się w procesję bożonarodzeniową i wchodząc do kaplicy złożyła swój bukiet przy szopce. Chwasty natychmiast zmieniły się w jaskrawoczerwone kwiaty i uznano to za cud, oznaczający, że każdy prezent ofiarowany z miłością jest wspaniałym darem. Następnie jaskrawoczerwone kwiaty stały się znane jako Kwiaty Świętej Nocy.

Dzisiaj poinsecje występują w wielu kolorach, w tym morelowym, białym, cytrynowym i różowym. Jasne płatki mogą wyglądać jak kwiaty, ale w rzeczywistości są górnymi liśćmi rośliny, zwanymi przylistkami. Łatwe w pielęgnacji Poinsecje potrzebują ciepłego, wolnego od przeciągów miejsca do siedzenia z dużą ilością naturalnego światła.

Niektórzy ludzie są bardzo dumni z tego, że mogą utrzymać swoją poinsecję w ruchu przez kilka świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób próbuje, ale kończy z dość żałośnie wyglądającym okazem, więc może najlepiej dodać roślinę do kosza na kompost w Nowym Roku. Wiem, że właśnie to będę robić, ale jeśli znasz sekret utrzymywania rośliny w ruchu, opublikuj komentarz. Możesz uratować życie mojej poinsecji.

Czytaj  Wygraj wycieczkę dla 2 osób, aby zobaczyć holenderskie pola cebulowe w Keukenhof!