Pięć niezwykłych roślin do uprawy jako żywopłot

Prawie każde małe drzewo lub krzew może być użyte do utworzenia żywopłotu, zwłaszcza te odmiany, które dobrze reagują na przycinanie i kształtowanie. Ligustr i wawrzyn to jedne z najczęściej używanych roślin żywopłotowych, ale jeśli szukasz czegoś innego, oto pięć pomysłów do rozważenia…

Uprawa żywopłotu z drzewa laurowego

Drzewa laurowe można przycinać w ciekawe kształty topiary Zdjęcie: Zatoka „Laurus nobilis” z Suttons

Wawrzyn szlachetny, Laurus nobilis, to krzaczasta, wiecznie zielona roślina żywopłotowa, z której można utworzyć naprawdę wysoki żywopłot lub, jeśli jest to preferowane, utrzymać standardową wysokość ogrodzenia wynoszącą 6 stóp. Jej ciemnozielone, błyszczące liście są pięknie aromatyczne, a ładne, bladożółte kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja.

Powolny wzrost, gniady wygląda uroczo, gdy jest starannie przycięty w gęsty żywopłot. Dobrze zachowuje swój kształt i może być używany do bardziej ozdobnych kształtów topiary, jeśli zdecydujesz się poeksperymentować! Co więcej, liście są mile widzianym dodatkiem do wielu kulinarnych potraw w kuchni.

Liście: zimozielone Wysokość: 2,5-7,5 m (jeśli nie jest szkolona na żywopłot)Rozpiętość: 1-5m (jeśli nie jest szkolona na żywopłot)

Uprawa rozmarynowego żywopłotu

Rozmarynowe żywopłoty uwalniają swój aromatyczny zapach, gdy są poruszone. Zdjęcie: Shutterstock

Kolejne pachnące zioło, rozmaryn, to wiecznie zielony krzew, który zapewnia całoroczne zainteresowanie i doskonale sprawdza się jako żywopłot. Rosemary „Miss Jessup” to energiczna odmiana RHS AGM, którą chętnie przycina się.

Często używane do wyściełania ścieżek lub obramowania ogrodów przydomowych, długie, cienkie, przypominające igły liście uwalniają zapach po otarciu. Pokryty skupiskami fioletowych kwiatów od końca kwietnia do czerwca, jest to żywopłot, który pokochają pszczoły. Po prostu przytnij go po kwitnieniu, zachowując najlepsze łodygi do użytku w kuchni.

Liście: zimozieloneWysokość: 1,5-2mRozpiętość: 1-1,5m

Uprawa żywopłotu amelanchier

Aby uzyskać spektakularny kolor jesieni, wybierz Amelanchier lamarckii Zdjęcie: Shutterstock

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy boćwiny

Jeśli chodzi o unikalny i ciągle zmieniający się żywopłot, Amelanchier lamarckii to doskonały wybór. Gęsta, zwarta krzyżówka między krzewem a drzewem, oferuje piękne, białe, gwiaździste kwiaty wczesną wiosną i spektakularny pokaz koloru liści w miarę zmian pór roku. Począwszy od brązowo zabarwionych liści na wiosnę, liście stają się ciemnozielone latem, a jesienią zmieniają się w ognistopomarańczowe i czerwone. A dla ptaków ciemnoczerwone jagody pojawiają się późnym latem.

Najlepiej przycinać podczas uśpionych zimowych miesięcy, wymaga bardzo niewielkiego przycinania poza usuwaniem martwych gałęzi. Aby uzyskać najlepszy efekt, utrzymuj wysokość około 1,5 m.

Liście: liściasteWysokość: 10m (jeśli nie jest szkolona na żywopłot)Rozpiętość: 6m (jeśli nie jest szkolona na żywopłot)

Uprawa żywopłotu liliowego (Syringa)

Idealne do ogrodu wiejskiego, liliowe żywopłoty są uwielbiane przez owady zapylające. Zdjęcie: Liliowy „Pink Perfume” firmy Suttons

Krzewy bzu (Syringa) są idealne do ogrodów dzikich zwierząt i stanowią pięknie pachnący żywopłot. Wspaniale nieformalny rząd krzewów bzu „Pink Perfume” zapewnia ścianę delikatnych różowych i białych kwiatów, które kwitną dwukrotnie – od wiosny do lata i ponownie od późnego lata do nadejścia pierwszych przymrozków.

„Pink Perfume” to zwarty, tworzący kopiec, liliowy krzew, który jest łatwy w uprawie – dzięki czemu nie stanie się niesforny i nie wymknie się spod kontroli. Kwiaty można przycinać do aranżacji wnętrz i są uwielbiane przez zapylacze. Utrzymuj go na wysokości około 1,5 m, aby uzyskać najlepszy obraz.

~ 152 ~ Liście: liściaste Wysokość: 1,8 m (dojrzewanie trwa 10 lat) Rozpiętość: 1-1,5 m ~ 153 ~

Uprawa żywopłotu Pyracantha

Jagody Pyracantha to uczta powitalna dla ptaków aż do zimy. Zdjęcie: Plantipp / Visions BV, Holandia

Pyracantha to wiecznie zielony krzew, który jest niezwykle wytrzymały, toleruje wszelkiego rodzaju trudne warunki wzrostu, w tym miejsca zacienione i eksponowane. Błyszczące, eliptyczne liście są idealnym tłem dla białych kwiatów w sierpniu, po których następuje obfitość jaskrawoczerwonych jagód, które utrzymują się do zimy. Kolczaste łodygi sprawiają, że jest to skuteczne zabezpieczenie, które pokochają dzikie zwierzęta.

Czytaj  Róże przez wieki

Aby utrzymać żywopłot Pyracantha w ryzach, przycinaj go kilka razy między wiosną a końcem lata. Toleruje dość mocne cięcie, nie bój się używać piły do ​​​​przycinania, aby przerzedzić starsze gałęzie i zwiększyć cyrkulację powietrza, jeśli to konieczne. Przytnij do rosnących do wewnątrz pąków, jeśli chcesz zagęścić żywopłot.

Liście: zimozieloneWysokość: 2-2,5m Rozpiętość: 2,5-3m

Mamy nadzieję, że daliśmy Ci kilka nowych pomysłów na rośliny żywopłotowe do wypróbowania we własnym ogrodzie lub na działce. A jeśli nie chcesz jednorodności jednej odmiany, spróbuj posadzić mieszany żywopłot, wybierając wybór rodzimych roślin, aby wspierać lokalną przyrodę.

Główny obraz: Shutterstock