Pięć najlepszych roślin wieloletnich

Byliny powracają rok po roku, rozjaśniając przestrzeń na zewnątrz dużymi, pięknymi kolorami. Nasza szeroka gama roślin wieloletnich pozwala wzbudzać zainteresowanie i wywierać wpływ, bez względu na to, ile masz miejsca. Niezależnie od tego, czy chcesz jak najlepiej wykorzystać swój balkon, czy chcesz czegoś odważnego na tarasie, oto pięć naszych najpopularniejszych bylin, które możesz wypróbować w swoim ogrodzie.

  1. Hardy Fuchsia 'Delta’s Sarah’
  2. Agapanthus 'Blue & White Collection’
  3. Rozchodnik 'Atlantis’
  4. Limonium 'Dazzle Rocks’
  5. ~ 252~Rudbeckia 'Goldsturm’

Hardy Fuchsia „Delta’s Sarah”

„Delta’s Sarah” wygląda elegancko, opadając kaskadowo z wysokiego pojemnika na patio. Zdjęcie: Fuksja „Delta’s Sarah” z Suttons

Jak piękna jest ta wytrzymała fuksja? ‘Delta’s Sarah’ produkuje duże fioletowo-niebieskie i białe kwiaty od czerwca do października. Dorasta do wysokości 100 cm, a jej kaskadowy pokrój sprawia, że ​​idealnie nadaje się do pojemników na patio lub wiszących witryn. Dla dodatkowego zainteresowania, uderzające kwiaty łagodnieją do cieplejszego bordowego koloru pod koniec roku.

Agapant „Niebiesko-biała kolekcja”

Masywne główki agapantu są idealne na kwiaty cięteZdjęcie: Agapanthus „Blue & White Collection” firmy Suttons

Wspaniała „niebiesko-biała mieszanka” agapanta łączy w sobie niebieskie odmiany „Queen of the Ocean” i białe „Polar Ice”. Znany z dużych, kulistych kwiatów wspartych na wysokich smukłych łodygach, agapant osiąga dojrzałą wysokość 150 cm. Kwitnące od lipca do września kwiaty tej imponującej byliny utrzymują się aż do jesieni, kiedy przekształcają się w architektoniczne główki nasion.

Rozchodnik ‘Atlantis’

Rozchodnik „Atlantis” zdobył tytuł Rośliny Roku 2019 na wystawie RHS Chelsea Flower Show Zdjęcie: Rozchodnik „Atlantis” z Suttons

Rozchodnik ‘Atlantis’ to roślina na miarę naszych czasów – odporna na suszę, nadająca się do małych przestrzeni i obsypana jasnożółtymi kwiatami od lipca do września, które działają jak magnes na pszczoły. Wyposażone w rozety ząbkowanych zielonych liści obszytych grubymi, kremowymi brzegami, końcówki tych efektownych liści jesienią przybierają różowy rumieniec.

Limonium „Dazzle Rocks”

Limonium „Dazzle Rocks” jest uwielbiane przez zapylaczeCopyright: Plantipp / Visions BV, Holandia

Limonium „Dazzle Rocks” zostało wprowadzone na rynek brytyjski wyłącznie za pośrednictwem Suttons. Przełom hodowlany „Dazzle Rocks” jest zwarty, w pełni odporny i obficie kwitnący, ma poduszki z fioletowych kwiatów, które osiągają wysokość 30-40 cm od czerwca do września. Zakwalifikowana do nagrody RHS Chelsea Flower Show Plant of the Year 2021, stanowi doskonały dodatek do rabat, pojemników na patio i kompozycji z kwiatów ciętych.

Rudbeckia ‘Goldsturm’

Rudbeckia ‘Goldsturm’ ma pojedyncze, żółte, przypominające stokrotki kwiaty od sierpnia do października Zdjęcie: Rudbeckia ‘Goldsturm’ z Suttons

Rudbeckia 'Goldsturm’ jest łatwa do rozpoznania dzięki żywym, przypominającym stokrotki kwiatom otaczającym ciemny centralny dysk. Posiadając nagrodę Garden Merit od RHS, produkuje długotrwałe, złotożółte kwiaty, które przynoszą wybuch późniejszego letniego koloru, który utrzymuje się aż do jesieni.

Rośliny wieloletnie są łatwe w uprawie, pięknie kolorowe i wymagają niewielkiej uwagi. Pojawiają się niezawodnie rok po roku, po prostu podnieś je i podziel od czasu do czasu, gdy potrzebują odmłodzenia.

Główny obraz: Echinacea Purpurea z Suttons

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy truskawek