Ogrodnictwo wolne od kataru siennego

~ 152 ~ Jedna osoba na pięć cierpi na katar sienny w pewnym momencie swojego życia i uważa, że lato jest czasem, który trzeba znosić, a nie cieszyć. Ponieważ katar sienny jest reakcją alergiczną na pyłki uwalniane przez rośliny, ogrodnictwo nie jest być może idealną rozrywką dla osób cierpiących. Zwykłe brukowanie ogrodu nie jest jednak opcją dla miłośników roślin i świata zewnętrznego.

Poniższe wskazówki i wskazówki mają na celu pomóc w stworzeniu ogrodów o niskim poziomie alergenów, a tym samym wolnych od kataru siennego. W połączeniu ze zdroworozsądkowymi środkami ostrożności, takimi jak niepracowanie w ogrodzie w dni, w których występuje duże stężenie pyłków, noszenie zawijanych okularów przeciwsłonecznych i nienoszenie ciętych kwiatów w pomieszczeniach, ta sugestia pozwoli każdemu dzielić się radością z ogrodnictwa.

Najpierw wybierz rośliny, które są zapylane przez owady, a nie te, które uwalniają swój pyłek do powietrza. Dodatkową korzyścią jest to, że będziesz także pomagać pszczołom!

Rośliny z podwójnymi kwiatami wytwarzają mniej pyłku, więc wybieraj je zamiast tych z pojedynczymi otwartymi kwiatami. Rośliny o niskiej zawartości alergenów obejmują mimulus, niecierpek i antirrhinum oraz wiele innych.

Silnie perfumowane kwiaty mogą wywołać reakcję alergiczną, więc unikaj tych, a zamiast tego wybranych bezzapachowych odmian.

Utrzymuj krótki trawnik poprzez regularne koszenie, ponieważ zapobiegnie to kwitnieniu traw. Jeszcze lepiej, poproś kogoś innego, żeby to dla ciebie zrobił!

Rośliny liściaste są wolne od pyłków i mogą dodać koloru i zainteresowania Twojemu ogrodowi. To samo dotyczy traw nie kwitnących.
Chwasty mogą wytwarzać duże ilości pyłku (dlatego tak szybko się rozprzestrzeniają), więc stłumić je, stosując rośliny okrywowe o niskiej zawartości alergenów, takie jak vinca i ajuga.

Na plastrze wegetariańskim przyklej warzywa liściaste i korzeniowe, takie jak sałata, buraki, marchew i samopłodna fasola. Przykro mi, ale zdecydowanie należy unikać odmian zapylanych przez wiatr, np. kukurydza.

Czytaj  Jak uprawiać czosnek przez zimę

Kwiaty to nie jedyny sposób na dodanie koloru do Twojego ogrodu. Malowane płoty, szopy i ławki wraz z kolorowymi doniczkami mogą odgrywać pewną rolę.

 

 

I znajdź czas, aby czasem po prostu usiąść na ławce i cieszyć się pięknym, wolnym od kichania i kataru siennego ogrodem, nad którego stworzeniem tak ciężko pracowałeś!