Ogrodnictwo w grudniu 1906 r.

~ 152 ~ Czytaj dalej, aby zobaczyć, jakie rady dano ogrodnikom w grudniu 1906 r. OK, więc niewielu z nas nadal ma chlewnię, ale poniższe stwierdzenie prawdopodobnie nadal jest aktualne – „Ci, którzy zarządzają największymi i najsilniejszymi stertami gnoju, w większości będą mieli najlepsze plony.”

„Grudzień powinien być miesiącem oczyszczania i wzbogacania. Wszystkie odpady i śmieci, martwe wierzchołki warzyw lub kwiatów należy usunąć i wrzucić do chlewni lub wywieźć na obornik; oczyszczono drogi lub chodniki i podwórka, przepłukano rowy, a wszystkie ścinki i resztki zamieniono na obornik lub kompost do ogrodu. Te, które zarządzają największymi i najsilniejszymi stosami nawozu, będą miały przeważnie najlepsze plony. Dlatego powinno to mieć pierwszeństwo przed końcem zimy.

To, co nawozu prawie nadaje się do użytku, można wywieźć na ziemię i głęboko wykopać lub wykopać. Im szybciej wszystkie prace zostaną zakończone, tym lepiej dla gleby i przyszłorocznego ogrodnictwa. Ci, którzy mają jakieś zaległości za miniony rok, raczej nie mogą oczekiwać, że będą na bieżąco ze swoją pracą w przyszłym roku.

Niech wszystkie rabaty kwiatowe zostaną starannie wycelowane i zajmą się przycinaniem i pielęgnacją winorośli, drzew owocowych, róż i innych pnączy. Zakończ także sadzenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiono.
Rośliny okienne muszą mieć staranne traktowanie w tym i następnym miesiącu. Zdejmij je z okna na stół w bardzo mroźne noce i dopilnuj, aby liście były wolne od kurzu, a korzenie umiarkowanie dobrze zaopatrzone w wodę. Im delikatniejsze rośliny, tym bardziej należy uważać, aby liście wyschły przed nocą. Cyneraria przechodzą dobrą próbę mrozu, a jeśli są bezpieczne, to wszystkie inne znalezione w oknie można uznać za takie.

Dokończ sadzenie porzeczek, malin, agrestu, orzechów itp., jeśli nie zostało to jeszcze zakończone.

Jeśli więc myślałeś, że grudniowe ogrodnictwo polega na podlewaniu poinsecji, pomyśl jeszcze raz! Wygląda na to, że grudzień może być pracowitym miesiącem.

Czytaj  Jak uprawiać rabarbar

Cyklamen