Ogrodnictwo jest dla Ciebie dobre!

Nasze ogrody i przestrzenie zewnętrzne mogą odgrywać niezwykle korzystną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego, zwłaszcza latem, kiedy dni są cieplejsze i dłuższe!~153 ~

Ostatnio naukowcy udowodnili korzyści płynące z ogrodów dla „biofilii” – naszej wrodzonej potrzeby kontaktu z naturą i innymi formami życia – pokazując, jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu (w ogrodach, na wsi lub w miejscach publicznych) parki) mogą zaspokoić tę potrzebę.

Więc jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń na zewnątrz?

Uprawiaj owoce lub warzywa

Uprawa żywności nie musi być ciężką pracą. Niezależnie od tego, czy masz ogródek działkowy, taras czy balkon, znajdziesz rośliny pasujące do każdej przestrzeni. Dlaczego nie zacząć od karłowatej odmiany pomidora, takiej jak Summerlast, i cieszyć się zbieraniem i jedzeniem owoców z przyjaciółmi i rodziną? 2-litrowa roślina może rosnąć w tej samej doniczce, w której jest dostarczana ze zwykłą odżywką do pomidorów i wodą.

Idź do zielonej siłowni

Ogrody to wspaniałe miejsca do ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy jesteś w szopie, podlewasz rośliny, kosisz trawnik czy rąbiesz drewno na opał – każda czynność pomaga spalić kilka kalorii. Może ćwiczysz jogę lub Tai Chi na swoim trawniku lub tarasie? Cokolwiek robisz, twoja „zielona siłownia” jest dobra zarówno dla ciała, jak i duszy.

Posadź drzewo

Rośliny w naszych ogrodach pochłaniają zanieczyszczenia, zapewniają pożywienie i schronienie dzikim zwierzętom, a także mogą redukować hałas. Stanowią również świetny punkt centralny i mogą zapewnić pyszne owoce – karłowate gruszki, jabłonie, brzoskwinie i śliwki będą kwitły w pojemniku na tarasie. Sadząc drzewo lub krzew, wkrótce zobaczysz i poczujesz korzyści!

Medytuj lub odpocznij

Nie ma to jak dawka zielonej terapii, aby naładować baterie po ciężkim dniu (opcjonalnie G&T). Przebywanie wśród roślin przybliża Cię do natury i na pewno poprawia nastrój – więc weź trochę „outdoorphins” i poczuj poprawę na duchu! Jeśli masz ulubione miejsce w ogrodzie, znajdź odpowiednie miejsce do siedzenia, abyś mógł chwilę posiedzieć.

Czytaj  Przewodnik po uprawie ignamu w Nowej Zelandii

Spotkaj się z przyjaciółmi

Ogrody i balkony są coraz częściej wykorzystywane jako dodatkowe „pokoje” na zewnątrz – przestrzenie do spotkań towarzyskich i relaksu. Stworzenie przestrzeni towarzyskiej (lub kilku) w swoim ogrodzie stwarza okazje do zabawy z przyjaciółmi z dala od domu. Dzięki wygodnym meblom ogrodowym do spożywania posiłków i wypoczynku, nastrojowemu oświetleniu słonecznemu, ogrzewaniu zewnętrznemu i być może kilku głośnikom, będziesz bardzo popularny wśród znajomych (może zaproś też sąsiadów)!

Spędzaj czas z rodziną

Długie letnie wieczory to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną. Zrelaksowane miejsca do siedzenia, takie jak hamaki, siedziska do huśtawek i pufy, zachęcają ludzi do odpoczynku.

Gotuj na zewnątrz

Ogniska, grille i piece na wolnym powietrzu to świetny sposób na zaangażowanie wszystkich pokoleń w przygotowanie i delektowanie się posiłkiem – zwłaszcza jeśli sam wyhodowałeś część owoców lub warzyw. Ale opiekanie pianek to też dobra zabawa!

Graj w gry

Jeśli masz ochotę na wyzwanie, może zagrasz w gry ogrodowe? Kule, kręgle i gigantyczne domino to ulubione gry całej rodziny!

Mamy nadzieję, że tego lata maksymalnie wykorzystasz swoją przestrzeń na świeżym powietrzu i doświadczysz wielu korzyści, jakie ona przynosi.