Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące kompostowania

Jakie materiały można kompostować?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty z kompostownika, należy dodać warstwy równej ilości miękkiego zielonego i brązowego materiału. Podczas procesu kompostowania od czasu do czasu obracaj zawartość pojemnika, aby wymieszać i napowietrzyć rozkładający się materiał. Dodanie przyspieszacza kompostu (patrz link poniżej) pomoże w szybszym rozpadzie materiału. Utrzymuj materiał suchy, ale nie nadmiernie mokry. Kompost jest gotowy do użycia, gdy jest czarny i kruchy.

Miękki zielony materiał obejmuje obierki surowych warzyw, miękkie przycinanie, ścinki trawy, liście herbaty, fusy z kawy, pokruszone skorupki jaj i młode jednoroczne chwasty, które nie wytwarzają nasion.

Kompostowalny brązowy materiał obejmuje ścinki drzew i żywopłotów, pudełka na jajka, cienkie opakowania kartonowe, stare rośliny ściółkowe, ściółkę ze słomy lub siana z królików i świnek morskich oraz liście w małych ilościach. Aby przyspieszyć rozkład, zdrewniałe przycinanie należy posiekać lub rozdrobnić na małe kawałki.

Nie dodawaj chorych roślin, żwirku dla kotów ani psich odchodów, ponieważ mogą przenosić choroby. Gotowane jedzenie i mięso mogą przyciągać szczury do kompostownika.

Dowiedz się więcej o naszym akceleratorze kompostu

Jak mogę zapobiec zamoczeniu i śmierdzącemu kompostowi?

Jeśli materiał kompostowy jest bardzo mokry i śmierdzący, oznacza to, że jest za dużo miękkiego zielonego materiału. Należy dodać cienką tekturę lub gazetę, aby pomóc w wysuszeniu, wraz z bardziej zdrewniałymi materiałami, takimi jak przycinanie żywopłotów, stare rośliny rabatowe lub słoma.

Dlaczego materiał w moim kompostowniku jest bardzo suchy i nie rozkłada się?

Suchy materiał, który nie rozkłada się w pojemniku na kompost, wskazuje, że może być za mało miękkich odpadów zielonych, takich jak obierki warzyw i skoszona trawa. Dobrze wymieszaj zielone odpady z innymi materiałami w koszu, podlewając mieszaninę w razie potrzeby.

Gdzie ustawić pojemnik na kompost?

Pojemnik na kompost powinien być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, w pełnym słońcu lub w półcieniu, ponieważ ułatwi to proces nagrzewania kompostowanego materiału. Kompostowniki nie posiadające podstawy należy stawiać bezpośrednio na ziemi. Umożliwi to dostęp robakom i innym organizmom glebowym, które pomagają w rozkładzie kompostowanego materiału.

Czytaj  Jak uprawiać wiciokrzew

Korzystne jest stosowanie przyspieszacza kompostu we wszystkich pojemnikach na kompost, niezależnie od tego, czy mają podstawę, czy nie. To dostarcza naturalnie występujących organizmów do materiału, pomagając przyspieszyć proces kompostowania.