Najlepszy groszek cukrowy i jak go uprawiać

Słodki groszek dodaje ogrodowi wysokości, zapachu i koloru. Idealne na działki i ogrody dzikiej przyrody, są również ulubieńcami owadów zapylających. Nasiona groszku cukrowego są łatwe do siania i zapewniają opłacalny sposób na wypełnienie ogrodu. Idealne do bukietów na parapety kuchenne, tworzą również piękne kwiaty cięte. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie słodkiego groszku.

Jakie są grupy groszku cukrowego?

Słodki groszek różni się kształtem, kolorem i zapachem Zdjęcie: Słodki groszek „Anne Gregg” z Suttons

Na przestrzeni wieków groszek został znacznie ulepszony dzięki przełomom w hodowli. Entuzjaści skupili się na manipulowaniu wysokością roślin, wielkością kwiatów, zapachem i kolorem. W rezultacie obecnie dostępnych jest pięć głównych grup groszku cukrowego:

  • Gatunki/typy dzikie – doskonałym przykładem tej grupy jest groszek pachnący „Cupani”, sprowadzony do Wielkiej Brytanii pod koniec XVII wieku przez mnicha Cupaniego. Mają delikatne kwiaty o prostych kolorach i mocnym zapachu.
  • Grandiflora – te tradycyjne odmiany zostały opracowane w XIX wieku, aby zachować zapach dzikich gatunków, ale o zwiększonym rozmiarze kwiatów. Dobrym przykładem tego typu jest „Fragrant Boundary”.
  • Modern grandifloras – ta grupa ma duże kwiaty, długie łodygi i mocny zapach.
  • Typy Spencera – falbaniaste i jaskrawo ubarwione, te efektowne słodki groszek jest dostępny w wielu jasnych kolorach. Popularne na wystawy. Najlepsze do sadzenia w pojemnikach, mają efektowne kwiaty o ogólnie dobrym zapachu.

W obrębie każdej z tych pięciu grup istnieją niezliczone warianty koloru i siły zapachu. Niektóre mają pikotowe zabarwienie, dwukolorowe kwiaty i efekty marmurkowania. Ogromna różnorodność tych jednorocznych kwiatów to tylko jeden z powodów, dla których groszek jest tak kochany przez ogrodników.

Trzy najlepsze słodkie groszki do spróbowania

Słodki groszek jest znany ze swojego silnego zapachu i delikatnych kwiatów groszku. Zdjęcie: Groszek pachnący „Sublime Scent Mix” firmy Suttons

Czytaj  Nowe odmiany nasion kwiatów

Przy tak wielu dostępnych słodkich groszkach może być trudno zdecydować, który wybrać. Jeśli nigdy wcześniej ich nie hodowałeś, wypróbuj gotową kolekcję, taką jak pachnący groszek „Scent Infusion”. Zabawna mieszanka kolorów i zapachów pomoże Ci dowiedzieć się, co lubisz. Możesz też wypróbować niektóre z naszych ulubionych poniżej: 

1. Groszek pachnący „Trzy razy tak słodki”

Groszek pachnący „Three Times as Sweet” wytwarza rzadkie płatki w kolorze marmurkowym Zdjęcie: groszek pachnący „Three Times as Sweet” z Suttons

Nowość na rok 2021, groszek pachnący „Three Times as Sweet” jest produktem nowatorskiej hodowli eksperta Charlesa Valina. Jest to pierwsza dostępna uprawna, nowoczesna odmiana wielkokwiatowa z trójkolorowymi paskami. Wyraźny zapach i marmurkowe kwiaty sprawiają, że jest to idealny kwiat cięty. Wytrenuj tę niezwykłą piękność na obelisku lub kratce w widocznym miejscu w ogrodzie. Jest to szczególnie energiczna odmiana, która osiąga wysokość 1,8 m.

2. Groszek pachnący „Supersonic”

Odmiany o długich łodygach, takie jak „Supersonic”, najlepiej nadają się na kwiaty cięte. Zdjęcie: groszek cukrowy „Supersonic” firmy Suttons

Aby zapach był wystarczająco silny, aby wypełnić cały ogród, sięgnij po pachnący groszek „Supersonic”. Kwiaty tej odmiany mają piękny zapach i stanowią fantastyczny wybór dla każdego, kto chce wykorzystać je jako kwiaty cięte. Łodygi są długie i mocne, a duże kwiaty przyciągają wzrok mieszanką kolorów. Osiągając 1,5 m wysokości, ta odmiana powinna być szkolona na wigwamie lub kratce, aby uzyskać wsparcie.

3. Groszek pachnący „Fgrant Tumbler”

Wybierz karłowatą odmianę, która nie wymaga konserwacji. Zdjęcie: Groszek pachnący „Fragrant Tumbler” firmy Suttons

Posadź pachnący groszek „Fgrant Tumbler” w dowolnym miejscu, w którym chcesz uzyskać rozległą masę koloru. Ta karłowata odmiana nie wymaga podpór; osiąga maksymalną wysokość 1 m i chętnie spada z pojemników i po łóżkach. Wypróbuj go na ścianie, aby cieszyć się pełnym efektem kaskadowym. Płodne kwiaty są duże, z drobnymi detalami na płatkach i wspaniałym zapachem.

Czytaj  Jak uprawiać szalotki

Jak siać nasiona groszku

Sadzonki groszku pachnącego wytwarzają małe wąsy, które wspinają się po podporze.Zdjęcie: JoannaTkaczuk/Shutterstock

Wysiewanie własnych nasion to świetny sposób na rozpoczęcie uprawy. Umieść kilka nasion w każdym module tacy na nasiona, upewniając się, że używasz wysokiej jakości kompostu do nasion. Siej nasiona wczesną wiosną, od stycznia do maja, i utrzymuj kiełkujące nasiona w wilgoci. Dają one kwitnienie przez całą późną wiosnę i lato.

Aby cieszyć się kwiatami groszku cukrowego jeszcze wcześniej w roku, wysiewaj nasiona w październiku i listopadzie i zimuj sadzonki w zimnej ramie. Jeśli przegapiłeś termin wysiewu nasion lub nie masz dużo miejsca, po prostu zamów sadzonki groszku cukrowego do sadzenia na wiosnę.

Jak dbać o groszek cukrowy

Często zbieraj groszek cukrowy, aby pobudzić powtarzające się kwitnienie Zdjęcie: groszek cukrowy „Sweet Dreams Mixed” firmy Suttons

Zapewnij podporę dla wyższych odmian groszku cukrowego podczas ich wzrostu. Zrób proste tipi z bambusowych lasek lub wyhoduj z nich ozdobną kratę w klombach i na rabatach. Ustaw podpory przed sadzeniem i trzymaj młode sadzonki groszku blisko tyczek, aby pomóc im się wspinać. Deadhead często, gdy rośliny zaczną kwitnąć, aby utrzymać ich kwitnienie.

Aby dowiedzieć się więcej o uprawie tych popularnych kwiatów, przeczytaj nasz artykuł Najlepsze porady ekspertów dotyczące uprawy groszku cukrowego. Jeśli masz ulubioną odmianę, napisz do nas e-mail lub wyślij wiadomość na naszych kanałach społecznościowych – chcielibyśmy usłyszeć od ciebie.