Najlepsze słodkie ziemniaki do uprawy w Wielkiej Brytanii

Słodkie ziemniaki są egzotyczne, smaczne i przyjemne w uprawie w domu. Dzięki specjalnie opracowanym odmianom, które są obecnie dostępne w Wielkiej Brytanii, uprawa tych tropikalnych winorośli jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Przeczytaj nasz kompletny przewodnik, który pomoże Ci skutecznie sadzić i zbierać te kolorowe bulwy.

Co to jest słodki ziemniak?

Słodki ziemniak (Ipomoea batatas) to wieloletnia winorośl pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, która produkuje duże, bogate w skrobię, słodko smakujące podziemne bulwy. Bogate w dobroczynne bulwy są bogate w błonnik, witaminy i minerały, a jednocześnie mają mało kalorii – superżywność w przygotowaniu!

Słodkie ziemniaki są bliżej spokrewnione z powojem niż ze zwykłymi ziemniakami (Solanum tuberosum). Ziemniaki należą do rodziny psiankowatych obok pomidorów i bakłażanów, podczas gdy słodkie ziemniaki należą do rodziny powojowatych. Pomimo różnic botanicznych, są zbierane i gotowane w podobny sposób

Czy możesz wyhodować słodkie ziemniaki z nasion?

Słodkie ziemniaki dają do 1,5 metra zdrowego wzrostu w miesiącach letnich. Zdjęcie: Jason Eagles / Visions BV, Holandia

Słodkie ziemniaki nie mogą być uprawiane z nasion. Komercyjnie uprawia się je z „zrazów”, które są wegetatywnymi sadzonkami pobranymi z bulw nasiennych, które zostały posadzone specjalnie w tym celu.

Jeśli chcesz uprawiać je w domu, znacznie szybciej jest zacząć sadzonki słodkich ziemniaków z ukorzenionych korków lub kupić rośliny doniczkowe, które już aktywnie rosną. Unikaj brania kartek ze słodkich ziemniaków w supermarkecie, ponieważ nie wyprodukują one roślin, które mogą rosnąć w klimacie Wielkiej Brytanii.

Czy w Wielkiej Brytanii można uprawiać słodkie ziemniaki?

Seria „Treasure Island: Tahiti” tworzy przyciągające wzrok ozdobne liście. Zdjęcie: Jason Eagles / Visions BV, Holandia

W Wielkiej Brytanii można uprawiać niektóre odmiany słodkich ziemniaków. Wybierz słoneczne miejsce na zewnątrz, w ziemi lub w pojemnikach i obserwuj, jak odchodzą. Rośliny słodkich ziemniaków wytwarzają winorośl i chociaż nie potrzebują wsparcia i z radością rozprzestrzenią się po ziemi, świetnie wyglądają, gdy rosną na kratach. Idealna jest ściana lub ogrodzenie od strony południowej.

Alternatywnie możesz sadzić słodkie ziemniaki w doniczkach i uprawiać je w szklarni lub tunelu foliowym. Słodkie ziemniaki wymagają ochrony przed późnymi lub wczesnymi przymrozkami, dlatego w chłodniejszych rejonach najlepsze efekty uzyskasz uprawiając pod szkłem. Przykryj rośliny rosnące na zewnątrz włókniną ogrodniczą, jeśli temperatura spadnie.

Kiedy sadzisz słodkie ziemniaki?

Posadź słodkie ziemniaki na wolnym powietrzu od maja do czerwca. Jeśli zamówisz super korki na początku roku, upewnij się, że umieściłeś je w nieco większych doniczkach z dobrym uniwersalnym kompostem. Pozostaw je w miejscu wolnym od mrozu pod przykryciem, aby rosły, aż nadejdzie czas sadzenia. I pamiętaj, aby stopniowo zahartować rośliny słodkich ziemniaków, zanim przeniesiesz je na ostateczne miejsce na zewnątrz.

Jak sadzić słodkie ziemniaki na zewnątrz

Słodkie ziemniaki to delikatna roślina uprawna, która szczęśliwie daje smaczne bulwy w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: Słodki ziemniak „Beauregard” z Suttons

Czytaj  Infografika: 10 najczęstszych niebezpiecznych wypadków w ogrodzie

Jeśli wolisz uprawiać słodkie ziemniaki w pojemnikach, napełnij kilka dużych doniczek dobrej jakości uniwersalnym kompostem, upewniając się, że roślina ma dużo miejsca na dojrzewanie i rozprzestrzenianie się. Użyj pojemnika z grubym dnem, aby zapobiec przewróceniu się długiej winorośli w późniejszym okresie sezonu. Ustaw doniczkę w ciepłym i słonecznym miejscu na zewnątrz i utrzymuj wilgotność gleby.

Jeśli chcesz uprawiać słodkie ziemniaki w gruncie, wybierz miejsce z wystarczającą ilością miejsca, aby dojrzała winorośl mogła rozrosnąć się na wysokość do 1,5 metra. Przygotuj łóżko z wyprzedzeniem, ostrożnie je kopiąc, dodając dużo materii organicznej. Wiosną, kilka tygodni przed sadzeniem młodych winorośli, ogrzej ziemię, przykrywając nowo wykopaną glebę czarną okrywową. Zrób szczeliny w ziemi, aby zasadzić winorośl i przykryj młode rośliny włókniną ogrodniczą przez kilka pierwszych tygodni. Połączone dodatkowe ciepło daje początek nowym wiosennym wzrostom i chroni przed późnymi przymrozkami.

Jak sadzić słodkie ziemniaki w szklarni

Aby uprawiać słodkie ziemniaki w szklarni, najłatwiejszą opcją jest umieszczenie ich w workach i pojemnikach. Alternatywnie możesz posadzić swoje winorośle w szklarni, ale najpierw dodaj dużo materii organicznej. Po posadzeniu ściółkuj glebę wokół młodych roślin, aby poprawić retencję wody. Pamiętaj, aby podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć parowania w gorące letnie dni. I używaj podpór dla roślin, gdy pojawiają się nowe przyrosty, aby zaoszczędzić miejsce na inne uprawy w dalszej części sezonu.

Kiedy zbierasz słodkie ziemniaki?

Słodkie ziemniaki są dostępne w szerokiej gamie skórek i miąższu Zdjęcie: słodki ziemniak „Murasaki” z Suttons

Twoje słodkie ziemniaki będą gotowe do zbioru po około czterech miesiącach od ich posadzenia. Liście zaczną żółknąć i zamierają pod koniec sezonu, co jest dobrym znakiem, że twoje bulwy mogą być dojrzałe. Aby zebrać, delikatnie podnieś je widelcem lub wykręć pojemnik. Usuń nadmiar ziemi ze skórki miękką szczotką i odłóż posiniaczone lub uszkodzone bulwy do zjedzenia w pierwszej kolejności.

Czy możesz przechowywać słodkie ziemniaki na zimę?

Słodkie ziemniaki najlepiej spożywać na świeżo lub po ugotowaniu i przechowywaniu w zamrażarce. Zdjęcie: Słodkie ziemniaki „Speciality Collection” firmy Suttons

Surowe słodkie ziemniaki źle się przechowują, ale będą przechowywane w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu przez miesiąc lub dwa. Jeśli masz nadmiar lub chcesz przechowywać swoje plony dłużej, ugotuj bulwy przy użyciu preferowanej metody i zamroź ugotowany miąższ, zmiksowany, pokrojony w plastry lub nawet w całości.

Jak gotować słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki to pyszna alternatywa dla ziemniaków, o słodszym smakuZdjęcie: Słodkie ziemniaki „Tatkoto” z Suttons

Gotuj słodkiego ziemniaka w kuchence mikrofalowej przez 5 minut, aby uzyskać łatwy dodatek do dania błyskawicznego. Pamiętaj, aby przebić skórkę bulw w kilku miejscach przed włożeniem ich do kuchenki mikrofalowej, aby umożliwić ujście pary. Możesz również pokroić bulwy na kawałki i ugotować jak zwykły ziemniak.

Czytaj  Aktualizacja Trials Ground: Pumpkin Harvest

W przypadku chipsów lub ćwiartek ze słodkich ziemniaków smaż na oleju lub rozsmaruj na blasze do pieczenia i spryskaj odrobiną oleju i soli morskiej przed włożeniem do piekarnika.

Słodkie ziemniaki są pyszne pieczone w całości, ze skórką, w konwencjonalnym piekarniku przez około 40 minut. Można stwierdzić, że są ugotowane, gdy nóż z łatwością przebije mięso. Liście i pędy słodkich ziemniaków są również jadalne i najlepiej je traktować jak szpinak.

Jakie są najlepsze odmiany słodkich ziemniaków?

Słodkie ziemniaki z ozdobnymi liśćmi świetnie prezentują się w pojemnikach mieszanych. Zdjęcie: Jason Eagles/Visions BV, Holandia

Kilka odmian słodkich ziemniaków zostało opracowanych specjalnie do uprawy w chłodniejszym klimacie Wielkiej Brytanii. Oto niektóre z naszych ulubionych:

    Nowo opracowana seria „Treasure Island” to trio słodkich ziemniaków hodowanych specjalnie ze względu na ich ozdobny wygląd i wartość jadalną. Głęboko klapowane, atrakcyjne liście „Makatea”, „Tahiti” i „Tatakoto” najlepiej wyglądają w pojemnikach z grubym dnem otaczających miejsca do siedzenia na zewnątrz.

    „Beauregard” to prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana słodkich ziemniaków, ponieważ jest łatwo dostępna w sklepach i supermarketach. W samej Luizjanie przeznaczają ponad 9000 akrów ziemi na uprawę tej odmiany! Rośliny dają dobre plony średniej wielkości bulw, które są bogate w beta-karoten i korzystają ze słodkiego, łososiowo-pomarańczowego miąższu.

    „Bonita” produkuje bulwy o brązowej skórce z różowym/fioletowym odcieniem i jasnobiałym miąższem. „Bonita” to najsłodszy słodki ziemniak, idealny do tradycyjnych dań ziemniaczanych lub frytek. Odmiana ‘Burgundy’ wytwarza jednolite rośliny o dobrze wykształconych bulwach o czerwonej skórce i słodkim, bordowo-pomarańczowym miąższu. Ta odmiana ma doskonały smak. Tych dwóch wyjątkowych odmian nie znajdziesz w supermarkecie, ale obie są dostępne jako część naszej specjalnej kolekcji słodkich ziemniaków.

    „Murasaki” produkuje delikatne bulwy o orzechowym smaku i pysznych jadalnych liściach. Ta japońska odmiana, te bulwy o fioletowej skórce nie tracą koloru po ugotowaniu!

    „Kaukura” to doskonała jadalna odmiana ozdobna o ciemnofioletowych liściach w kształcie serca. Posadź pojemniki na tarasie, aby uzyskać łatwy i niezwykły letni kolor, a następnie po prostu zbierz bulwy, gdy opróżniasz doniczki pod koniec sezonu.

Mamy nadzieję, że podaliśmy Ci wszystkie informacje potrzebne do uprawy własnych słodkich ziemniaków w domu. Chcesz uprawiać również tradycyjne brukselki? Odwiedź naszą stronę z ziemniakami, aby uzyskać informacje, porady i przewodniki wideo, a jeśli szukasz wizualnej pomocy w uprawie słodkich ziemniaków, obejrzyj nasz film informacyjny poniżej.

Główny obraz: Rośliny słodkich ziemniaków – Murasaki