Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy jabłoni

Od pięknego wiosennego kwitnienia do pocieszającej kruszonki jesienią, uprawa własnych jabłoni jest niesamowicie satysfakcjonująca. Tutaj zebraliśmy porady niezależnych blogerów ogrodniczych, które pomogą Ci sadzić, przycinać i pielęgnować jabłonie oraz zapewnić obfite plony.

Niezależnie od tego, czy chcesz uprawiać jabłka deserowe, czy kuchenki, przejrzyj naszą bogatą ofertę jabłoni, gdy będziesz gotowy, aby zacząć.

Zawartość: 

  • Najlepsze ogólne porady dotyczące uprawy jabłoni
  • Najlepsze porady na temat wyboru jabłoni
  • Najlepsze porady dotyczące uprawy jabłoni na małych przestrzeniach
  • Najlepsze porady dotyczące przycinanie jabłoni
  • Najlepsza rada dotycząca zwalczania szkodników i chorób
  • Najlepsza rada na temat zbioru jabłek

Najlepsze ogólne porady dotyczące uprawy jabłoni

Uprawa własnej jabłoni może zająć trochę czasu, ale jest bardzo satysfakcjonująca Zdjęcie: Apple „Queen Cox” (Self Fertile) z Suttons

Jeśli rozważasz wyhodowanie jabłoni z nasion, warto zauważyć, że jabłka nie rosną „zgodnie z typem”. Na przykład, jeśli posadzisz ziarno z jabłka Pippin, drzewo, które rośnie, nie będzie produkować jabłek Pippin, wyjaśnia Huw Richards w swoim filmie o tym, jak kiełkować nasiona jabłek w lodówce. Odwiedź Huw’s Garden, aby uzyskać pełne wyjaśnienie.

Jeśli rozmnażasz nowe drzewa owocowe, najlepszym sposobem na zagwarantowanie pożądanych jabłek jest „szczepienie”, wyjaśnia Lewis McNeill z The Orchard Project. Jego pomocne wideo na temat szczepienia jabłoni wyjaśnia, jak pobrać sadzonkę („drewno zrazu”) z pożądanej odmiany drzewa i połączyć ją z podkładką. Sekret sukcesu? Wykonuj ukośne nacięcia na łączących końcach zrazu i podkładki „tak, aby po połączeniu ze sobą jak najwięcej warstwy kambium (części drewna między zewnętrzną korą a zdrewniałym kawałkiem) stykało się” – mówi.

Zakup jabłoni z gołym korzeniem jest łatwym i ekonomicznym wyborem, mówi Marie Shallcross z Plews Garden Design, chociaż owocowanie może zająć więcej czasu niż w przypadku uprawy w pojemniku. Marie przyznaje, że uwielbia oczekiwanie na sadzenie tych „przerośniętych gałązek”. Mówi, że dzięki większej masie korzeni niż rośliny uprawiane w pojemnikach szybko zakorzeniają się w nowym miejscu i „wymagają mniej wody podczas osiedlania się”.

Nie wiesz, gdzie i jak posadzić nową jabłoń? Obszerny artykuł na blogu Suttons zaleca słoneczne miejsce z wilgotną, ale nie podmokłą glebą. I powinieneś wcześniej przygotować miejsce do sadzenia za pomocą kompostu lub dobrze zgniłego obornika. Gdy twoje młode drzewko już się pojawi, zespół ogrodniczy sugeruje również podparcie go mocnym palikiem. Przeczytaj cały artykuł, aby uzyskać więcej praktycznych wskazówek dotyczących sadzenia jabłoni.

Najlepsza rada dotycząca wyboru jabłoni

Jabłonie (i ich jabłka) mają różne kształty i rozmiary. Zdjęcie: Apple „Ashmead’s Kernel” z Suttons

Jak wyjaśnia YouTuber i właściciel sadu Stephen Hayes, wybranie odpowiednich odmian jabłoni przed rozpoczęciem pozwala uniknąć późniejszych problemów. Na przykład niektóre odmiany są dwuletnie (produkują jabłka co dwa lata), podczas gdy inne kwitną w bardzo różnym czasie, co oznacza, że ​​nie będą w stanie zapylać się nawzajem. W jego sadzie jabłko „Sunset” daje bardzo niezawodne i imponujące plony. To świetna rada, niezależnie od tego, czy masz cały sad, czy mały ogród.

Ekspert od permakultury, Wade Muggleton, wyjaśnia, że ​​nie zawsze potrzebujesz partnera do zapylania na miejscu, jeśli mieszkasz na obszarze z dużą ilością ustalonych drzew, ponieważ niektóre owady przenoszą pyłek na wiele kilometrów. Podczas wywiadu z Sarah Wilson w jej popularnym podcaście Roots And All, zwraca również uwagę, że „pszczoły zyskują cały rozgłos, ale istnieje wiele innych owadów, które zapylają”, w tym chrząszcze i bzygi.

Nick z Two Thirsty Gardeners wybrał do swojego ogrodu „Keswick Codlin” (odmiana do gotowania) i „Lord Lambourne” (odmiana deserowa). Te należą do tej samej grupy zapylania i produkują jabłka, które są rzadko spotykane w sklepach. Sprawdź jego test smaku jabłka, aby uzyskać interesującą i humorystyczną lekturę.

Marie Shallcross z Plews Garden Design zaleca uprawę jabłoni nie tylko ze względu na ich zdolność do wydawania pysznych owoców, ale także ze względu na ozdobne kwiaty. Różne odmiany wytwarzają kwiaty w różnych kolorach, a zamiast jadalnej odmiany możesz nawet wybrać jabłko ozdobne, takie jak jabłoń jadalna.

Czytaj  Suttons sprawia, że ​​wieczory filmowe skwierczą ‘n’ Pop ze Snobaby Sweet Corn

Najlepsza rada dotycząca uprawy jabłoni na małych przestrzeniach

Zwarta i samopłodna jabłoń, taka jak „Appeltini”, nie zawładnie całym ogrodem. Zdjęcie: Apple „Appeltini” firmy Suttons

Nawet jeśli nie masz dużo miejsca, nadal możesz cieszyć się sadem w swoim ogrodzie, mówi Alexandra Campbell z The Middlesized Garden. Spróbuj wyhodować jabłonie kordonowe – pojedyncze łodygi, które zostały wyszkolone, aby rosły po przekątnej lub prosto w górę. Każdy kordon może wyprodukować do 10 kg jabłek, zajmując przy tym bardzo mało miejsca. Rada Aleksandry? Spraw, aby twoja jabłoń stała się elementem projektu, sadząc ją jako „ekran lub wzdłuż ogrodzenia”.

W firmie Simplify Gardening Tony O’Neill stworzył kompletny przewodnik na temat uprawy drzew owocowych kordonowych. W tym pouczającym filmie pokazuje, jak sadzić i trenować pojedynczy rząd sześciu jabłoni na kordonie. Jego ostatnia wskazówka – połóż trochę dywanu pokrytego korą wokół korzeni, aby powstrzymać wzrost chwastów, aby twoje nowe drzewa nie musiały konkurować o składniki odżywcze.

Innym wysoce dekoracyjnym i oszczędzającym miejsce sposobem na ustawienie jabłoni przy ścianie lub ogrodzeniu jest szpaler. W The Middlesized Garden genialny przegląd Alexandry Campbell, jak uprawiać szpalerowe drzewa owocowe, mówi ci wszystko, co musisz wiedzieć. Jeśli chodzi o przycinanie, Alexandra zaleca przywiązanie gałęzi, które chcesz zatrzymać do swojej struktury, zanim odetniesz wszystkie pozostałe. „W takim razie, jeśli złamiesz pęd podczas wiązania go, masz kolejny pęd do zawiązania, a nie drzewo owocowe ze szpalerem, któremu brakuje jednej strony.” ~ 153 ~

Jeśli masz słoneczny taras lub balkon, Conor z Hope It Grows sugeruje uprawę jabłoni w pojemnikach. Po prostu wybierz odmianę karłowatą, aby mieć pewność, że nie będzie rosnąć zbyt szybko ani zbyt wysoko. A jeśli w twoim ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca na jedną jabłoń, zaleca on odmianę samopłodną lub „rodzinną jabłoń szczepioną” – pojedyncze drzewo, na którym wszczepiono kilka różnych odmian.

Jeśli zdecydujesz się uprawiać drzewa owocowe na tarasie, Erica Galpin wyjaśnia, jak przesadzić jabłoń z pojemnika w swoim filmie w Erica’s Little Welsh Garden. Zaleca przesadzenie do lekkiego plastikowego pojemnika zamiast do terakoty i wybranie doniczki z prostymi bokami zamiast zwężającej się ku dołowi, ponieważ są one podatne na przewracanie się przy silnym wietrze.

Najlepsza rada dotycząca przycinania jabłoni

Przycinanie jest niezbędne dla zdrowia jabłoni i wpływa na produkcję owoców Zdjęcie: Jabłoń (Malus) „Egremont Russet” z Suttons

Jabłonie naturalnie zrzucają częściowo uformowane owoce w połowie roku (znane jako „czerwcowa kropla”), ale jeśli twoje drzewo nadal ma zatłoczone pęczki jabłek aż do lipca, będziesz musiał je przerzedzić, wyjaśnia Steven Richards -Cena £. Kręcąc film instruktażowy na kanale YouTube swojego syna Huw Richardsa, Steven pokazuje, które owoce należy usunąć. Jeśli nie przerzedzisz jabłek na swoich drzewach, może to doprowadzić do „dwuletnich plonów” – jednego roku obfitych plonów, aw następnym braku jabłek.

Garden Ninja Lee Burkhill, doskonały przewodnik dla początkujących dotyczący przycinania jabłoni, jest niezwykle zachęcający dla tych, którzy martwią się, że nie zrobią tego źle. W swoim praktycznym filmie demonstruje najlepsze techniki wspomagające zdrowy wzrost i dobrą produkcję owoców. Lee wyjaśnia, że ​​przycinanie zimą, kiedy drzewo jest w stanie uśpienia, „sygnalizuje drzewu, aby skierowało swoją energię gdzie indziej” i stymuluje wzrost pąków i bocznych gałęzi.

Przycinanie latem odbywa się z różnych powodów, ale jest równie ważne, jak wyjaśnia Tony O’Neill z Simplify Gardening: „Przycinanie latem daje ostrogi owocujące na następny rok. Zimowe przycinanie zapewnia wzrost na następny rok”. Jego pouczające wideo koncentruje się na tym, jak przycinać jabłonie latem, przycinając wierzchołki do pąków skierowanych na zewnątrz, które w przyszłym roku będą produkować owoce.

Czytaj  Rzymianie dali nam akwedukty, drogi i ogórki!

Najlepsza rada dotycząca zwalczania szkodników i chorób

Ptaki i pszczoły mogą pomóc w zwalczaniu szkodników i zapylaniu jabłoni

Projekt Orchard opowiada się za holistycznym podejściem do pielęgnacji jabłoni, szczególnie jeśli chcesz uniknąć stosowania szkodliwych pestycydów do zwalczania szkodników i eliminowania chorób. Ich porady dotyczące ochrony przed szkodnikami i chorobami drzew owocowych (które zawierają pomocny film o tym, jak rozpoznać i leczyć mszyce włochate) podkreślają znaczenie „rozwoju i utrzymania zdrowego ekosystemu sadu, od gleby wzwyż”.

W MandyCanUDigIt Mandy Watson nie lubi stosowania fungicydów i zamiast tego zaleca naturalne środki zaradcze. Sugeruje stosowanie zimowego mycia drzew (mieszanka olejów roślinnych i rybich), ale „uwaga – one absolutnie śmierdzą, podobnie jak ty, jeśli spróbujesz zastosować je w wietrzny dzień!” Jej niezwykle pouczający artykuł na temat radzenia sobie z rakiem, mszycą włochatą i parchem jest pełen wskazówek, jak walczyć z tymi problemami bez ostrych chemikaliów.

Innym naturalnym sposobem zwalczania szkodników jest zachęcanie pożytecznych drapieżników do odwiedzania ogrodu. Obszerny artykuł The Orchard Project na temat pożytecznych drapieżników do sadów zawiera porady, jak przyciągać ptaki, bzygowate, siecioskoczki i inne stworzenia, które pomagają powstrzymać szkodliwe szkodniki. Najlepsza wskazówka? Zachęcaj biedronki, „najbardziej znaną z mszyc” do częstego odwiedzania twoich drzew owocowych, sadząc w pobliżu koper włoski, szczypiorek, koperek lub pokrzywy.

Ann Marie Hendry z GrowVeg ma kilka prostych i skutecznych sposobów na zwalczanie szkodników drzew owocowych. Aby powstrzymać króliki i gryzonie przed zdzieraniem kory (co może być śmiertelne), zaleca wykonanie osłony drzewa z drucianej siatki. Jest to o wiele lepsze niż plastikowe, które można przegryźć, a według doświadczenia Ann Marie może sprzyjać chorobom i być siedliskiem szkodników.

Najlepsza rada dotycząca zbioru jabłek

Zamień ogromne zbiory jabłek w sok lub cydr za pomocą prasy do owocówZdjęcie: Shutterstock

Najlepszy czas na zbieranie jabłek różni się w zależności od odmiany i lokalnego klimatu. Aby dowiedzieć się, czy jabłka są gotowe, przydatny artykuł The Orchard Project na temat tego, kiedy zbierać jabłka i gruszki, zaleca lekkie obrócenie owoców, aby sprawdzić, czy łatwo odejdą od drzewa. „Jeśli musisz szarpnąć owoc, lub pozostawi łodygę lub nawet wiązkę liści, nie jest gotowy!” Dobrym wskaźnikiem jest również kolor nasion – brązowe pestki potwierdzają, że jabłko zakończyło dojrzewanie.

Jeśli masz rekordowe plony, możesz spróbować zrobić cydr. Niektóre odmiany lepiej się do tego nadają niż inne, ale według Rich of Two Thirsty Gardeners „mieszanka gotowania i jedzenia jabłek w proporcji 50/50 da ci doskonale akceptowalny cydr”. Jego łatwy do naśladowania przewodnik po warzeniu cydru pokazuje, jak zamienić jabłka w alkohol przy użyciu bardzo niewielkiej ilości specjalistycznego sprzętu. Alternatywnie, jeśli wykonasz tylko kilka pierwszych kroków, będziesz mieć swój własny świeżo wyciskany sok jabłkowy.

Oczywiście możesz chcieć po prostu zjeść jabłka, które wyhodowałeś. Odmiany deserowe będą idealne zaraz po wyjęciu z drzewa, ale jeśli hodowałeś kuchenki, dlaczego nie spróbować jednego z tych pysznych przepisów na jabłka z British Apples & Pears.

Karlina Valeiko ma również kilka świetnych sugestii dotyczących gotowania z jabłkami w swoim artykule Love Food, wraz z podsumowaniem najlepszych brytyjskich odmian jabłek i pewnymi informacjami na temat brytyjskiego przemysłu jabłkowego. Podkreślając prozdrowotne właściwości jabłek, zauważa, że ​​jedzenie ich ze skórką dostarcza o 46% więcej błonnika niż po obraniu, a także mnóstwo witamin.

Własna uprawa jabłek to satysfakcjonujące doświadczenie, które można osiągnąć, niezależnie od tego, czy masz akr ziemi, kilka metrów kwadratowych ogrodu, czy nawet kilka pojemników na tarasie lub balkonie. Mamy nadzieję, że ten wybór porad ekspertów zainspiruje Cię do stworzenia własnego.

Główny obraz: Apple Tree „Braeburn” (Clone Helena) z Suttons