Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy hiacyntów

Oto niektóre z najlepszych porad ekspertów od niezależnych blogerów ogrodniczych, które pomogą Ci wyhodować własne hiacynty. Hiacynty, znane ze swojej zdumiewającej gamy kolorów i odurzającego zapachu, można sadzić na zewnątrz, aby uzyskać wybuchy kolorów wiosną lub zmusić je do wczesnego kwitnienia w domu przez całą zimę.

Niezależnie od tego, czy zapełniasz pojemniki na patio, hodujesz rabaty, hodujesz w pomieszczeniach, czy tworzysz przemyślane prezenty świąteczne, przejrzyj naszą szeroką gamę cebulek hiacyntu, aby znaleźć idealne kwiaty do swojego celu.

Zawartość:

  • Uprawa hiacyntów na zewnątrz
  • Uprawa hiacyntów w pomieszczeniu („na siłę”)
  • Fantastyczne odmiany hiacyntów do wypróbowania

Uprawa hiacyntów na zewnątrz

Delikatna hiacyntowa morela „Gypsy Queen” firmy Suttons wnosi odrobinę klasy do ogroduCopyright: Visions BV, Holandia

Andrew – połowa Mad About Gardening na YouTube – w pełni wykorzystuje słoneczny jesienny dzień, by zasadzić swoją ulubioną odmianę hiacyntu, intensywnie wybarwionego „Woodstock”. Sadząc fioletowe cebulki na środku pojemnika, otacza je jasnożółtymi żonkilami „Tete-a-Tete”, aby uzyskać uderzający kontrast. Zarówno on, jak i jego partner, Paul, najwyraźniej mają dobre oko do kolorów — obejrzyj ich film o jesiennym sadzeniu cebulek, aby zobaczyć, co jeszcze sadzą na wiosnę.

Podczas sadzenia cebulek hiacyntów nie należy zbytnio zagęszczać kompostu, jeśli mają już dobrze ugruntowane korzenie. To świetna rada od Instagrammera @a_true_gardener, który odkrył, że jego hiacynty „stoją” na korzeniach, ponieważ kompost w doniczce był zbyt zagęszczony. Pełne informacji konto tego ogrodnika z posiadłości jest pełne inspiracji zarówno dla miłośników kwiatów, jak i hodowców warzyw.

Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by Twoje hiacynty wracały rok po roku? Ogrodnik z YouTube, Johanna Bobbio, przycina kwiaty, gdy zaczynają brązowieć, przycinając je do końca. Mówi: „Możesz zabić cały kwiat, a następnie nakarmić cebulki i przenieść je lub pozostawić na miejscu”. Obejrzyj jej film o tym, jak podnosić i przechowywać wiosenne cebulki, aby dowiedzieć się więcej!

Jedną z zalet chłodniejszych szkockich lat, jak odkrył Simon of Gardening z 58 North, jest to, że liście hiacyntów obumierają znacznie dłużej. „Spędzili całe lato, absorbując energię słoneczną… co jest dobre, ponieważ cebulki są teraz naprawdę grube” — wyjaśnia. Jego film zawiera prosty, pouczający przewodnik po przygotowaniu cebulek hiacyntu do przechowywania w okresie spoczynku. Simon planuje przesadzić największe cebule jesienią i ma nadzieję, że ich większy rozmiar sprawi, że wystawa będzie jeszcze bardziej imponująca.

Czytaj  Infografika: Ogrodnictwo przyjazne pszczołom

Uprawa hiacyntów w pomieszczeniu

Hiacynt „Delft Blue” nadaje się do uprawy na zewnątrz i „na siłę” w pomieszczeniu Zdjęcie: Cebule hiacyntu „Delft Blue” firmy Suttons

Proces „zmuszania” hiacyntów do wczesnego kwitnienia jest „zasadniczo sposobem na oszukanie cebulek, aby pomyślały, że zima nadeszła i odeszła” — wyjaśnia Tom z Our Houseplants. Uwielbia hodować hiacynty w pomieszczeniach ze względu na ich „pachnący efekt wow” i rozjaśnianie ciemniejszych miesięcy. Chociaż cebulek nie można przekarmiać dwa razy, gdy zakwitną, można je sadzić na zewnątrz, gdzie „powrócą do swojego naturalnego cyklu wzrostu i zakwitną ponownie następnej wiosny”. Przeczytaj cały artykuł Toma, aby uzyskać najlepsze wskazówki.

Hiacynty lubią wilgotne środowisko, takie jak łazienka czy kuchnia, mówi Alan z Down To Earth. Pamiętaj jednak, aby nie umieszczać ich zbyt blisko kaloryfera lub innego sztucznego źródła ciepła, ponieważ kwiaty „trwają znacznie dłużej w chłodniejszych pomieszczeniach”. Przeczytaj post Alana na blogu na temat wymuszania cebulek hiacyntu, a także mnóstwo innych pomocnych porad dotyczących pielęgnacji.

Wymuszone hiacynty są istotną częścią sezonu świątecznego dla Kate i jej rodziny, jak wyjaśnia w Diary of a Country Girl. Uprawia swoje cebulki „w szeregu naczyń, od starych nocników po wazony Sylvac” i mówi, że sztuczka, która sprawi, że będą wyglądać naprawdę wyjątkowo, polega na sadzeniu ich w nieparzystej liczbie, na przykład trójek lub piątek. Jeśli chcesz wyhodować hiacynty przed Bożym Narodzeniem, przeczytaj jej prosty przewodnik.

W The Small Gardener Rajul Shah mówi, że hiacynty w pomieszczeniach naprawdę poprawiają nastrój i „dają mi coś, na co czekam, gdy noce się zbliżają, a temperatura spada”. Wybiera odmianę, która pasuje do jej świątecznej kolorystyki i zaleca sadzenie ich w „stosunkowo płytkiej misce bez otworu drenażowego, aby uniknąć przenikania wody i uszkodzenia mebli lub dywanu”. Postępuj zgodnie z jej przewodnikiem krok po kroku dotyczącym uprawy hiacyntów w pomieszczeniach na własną zimową ekspozycję.

Czytaj  Cardoon Suflet

Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by hiacynty domowe przetrwały do ​​lutego? Sekretem Tessy w @livingthegardendream jest sprytne planowanie sukcesji. „Posadziłam wszystkie moje wymuszone hiacynty w tym samym czasie, a następnie zahamowałam ich wzrost, utrzymując je w chłodzie… potem wniosłam je do środka po kilka na raz…” Tessa sadzi swoje cebulki we wszelkiego rodzaju pojemnikach, a nawet wyhodowała hiacynty w wiklinowym pojemniku kosz. Używanie gałązek derenia jako wsparcia jest genialne!

Fantastyczne odmiany hiacyntów do wypróbowania

Hiacynty wyglądają oszałamiająco w zestawie mieszanym lub w jednolitym kolorze Zdjęcie: Hiacynty „Woodstock” firmy Suttons

Marie of Plews Garden Design poleca Hiacynt „Delft Blue”, który zawsze przypomina jej „niebiesko-białe płytki holenderskie”. Hiacynty nie tylko rozświetlają Twój dom zimą, ale także są wspaniałymi prezentami bożonarodzeniowymi, mówi. Szukasz ciekawego projektu, który zajmie dzieci podczas świąt Bożego Narodzenia? Marie sugeruje wrzucenie hiacyntów do przezroczystego wazonu z wodą, ponieważ dzieci uwielbiają patrzeć, jak korzenie rosną na ich oczach. Przeczytaj jej artykuł, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!

Instagramowy ogrodnik, @francescoalbertobucci, skorzystał z okazji i dodał ten silnie perfumowany, blady liliowy hiacynt do swojej kolekcji pachnących roślin ogrodowych. Konto Francesco na Instagramie zawiera szeroki wybór silnie pachnących kwiatów, a na jego kanale YouTube, Plant Reviews UK, znajdziesz fascynujące porównanie kilku odmian hiacyntów z jego własnego ogrodu.

Jeśli szukasz ciekawej kombinacji kolorów, zespół ogrodniczy Suttons preferuje klasyczną mieszankę białych, niebieskich i różowych hiacyntów w ozdobnych pojemnikach. Jednym z ich ulubionych jest „Delft Blue”, ale wyjaśniają również, jak z powodzeniem uprawiać inne cebulki kwitnące wiosną w pomieszczeniu przez zimę. Sprawdź cały artykuł – możesz być zaskoczony różnorodnością cebulek, które możesz hodować w domu!

Mamy nadzieję, że nasi blogerzy zainspirowali Cię do spróbowania uprawy hiacyntów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlaczego nie przejrzeć naszej kolorowej gamy cebulek kwitnących wiosną i wybrać swoje ulubione?

Główny obraz: wybór hodowców hiacyntów z Suttons