Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy agrestu

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie agrestu we własnym zakresie, zacznij od tego miejsca. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym zawodowcem, nasz wybór najlepszych niezależnych porad dotyczących uprawy agrestu z pewnością pomoże Ci uzyskać obfite plony rok po roku.

Agrest ma reputację cierpkich, małych zielonych owoców, które najlepiej nadają się do gotowania i robienia dżemów – ale są o wiele bardziej wszechstronne. Oprócz odmian kulinarnych zwykle dostępnych w supermarkecie, agrest może być również wystarczająco słodki i soczysty, aby można go było jeść prosto z krzaka. Istnieją nawet odmiany bez kolców! Zamów sadzonki agrestu tutaj i ciesz się uprawą tych wspaniałych małych owoców we własnym ogrodzie.

Zawartość: 

  • Porady dotyczące sadzenia krzewów agrestu w gruncie
  • Porady dotyczące sadzenia krzewów agrestu w pojemnikach
  • Porady dotyczące przycinania krzewów agrestu
  • Porady dotyczące zbioru agrestu~253 ~
  • Co zrobić z agrestem

Porady dotyczące sadzenia krzewów agrestu w gruncie

Agrest „Captivator” jest bardzo słodki i można go jeść prosto z krzakaZdjęcie: Agrest „Captivator” z Suttons

Wspaniały agrest jest najlepszym krzewem owocowym dla początkujących, według Bena Vanheemsa z GrowVeg. Dzieje się tak, ponieważ „dobrze rosną na większości gleb, są bardzo łatwe do przycinania, są samozapylane” i dają obfite plony owoców. Jego łatwy w obsłudze przewodnik dotyczący uprawy agrestu jest pełen porad, w tym wskazówek dla bardziej doświadczonych ogrodników, którzy chcą ulepszyć swoją uprawę agrestu.

Chcesz posadzić krzak agrestu w swoim ogrodzie? „Jeśli zaczynasz uprawiać agrest między listopadem a marcem, wybierz rośliny z gołym korzeniem” – radzi zespół ekspertów ds. ogrodnictwa w Suttons. Jeśli jest już wiosna lub lato, zacznij od agrestu doniczkowego. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ten artykuł ekspercki zawiera doskonały przegląd tego, jak uprawiać agrest, wraz z podręcznym przewodnikiem po najlepszych odmianach.

Na YouTubie Woody z Cumbrian Homestead zaleca uprawę agrestu jako kordon z pojedynczą łodygą, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Obejrzyj jego film, aby zobaczyć, jak przygotowuje sadzonki do sadzenia jako nowe kordony. Pozostawiając po trzy pąki na każdej sadzonce, ma nadzieję, że co najmniej jeden będzie nadawał się do szkolenia w kierunku wzrostu ukośnego.

Od kordonów oszczędzających miejsce po ozdobne wachlarze, istnieje kilka sposobów uprawy roślin agrestu, mówi Marie z Plews Garden Design w swoim obszernym artykule. Co powiesz na pół standardowego drzewa agrestowego? Dzięki wysokiej, prostej łodydze ten styl ma zarówno wartość praktyczną, jak i estetyczną, ponieważ umieszcza owoce „na bardziej dostępnej wysokości dla tych, którzy mają problem z schylaniem się”. Przeczytaj cały artykuł Marie, aby uzyskać doskonałe, praktyczne porady.

Porady dotyczące sadzenia krzewów agrestu w pojemnikach

Agrest może być cudownie ozdobą na patioZdjęcie: Agrest „Hinnonmaki Yellow” z Suttons

Dan z Home Gardens sadzi swoje młode krzewy agrestu w doniczkach, co jest świetną opcją, jeśli brakuje Ci miejsca. W swoim filmie instruktażowym zaleca użycie 30-litrowego pojemnika z uchwytami, aby ułatwić przenoszenie agrestu. Obejrzyj cały przewodnik wideo, aby dowiedzieć się, jakie magiczne składniki dodaje do swojej specjalnej mieszanki do sadzenia.

Jeśli masz bardzo młody krzak agrestu, który potrzebuje pomocy przez zimę, spróbuj go zasadzić. Tak właśnie zrobił Ivan z Ivan’s Gardening Allotment UK, co dało jego małej roślince taki impuls, że zaczęła owocować! Jego najważniejsza wskazówka? Wybierz ciężki kontener, który nie zostanie zdmuchnięty przez silny wiatr. Obejrzyj przewodnik wideo Ivana na temat sadzenia krzewu agrestu w doniczce i poznaj więcej najlepszych wskazówek.

Porady dotyczące przycinania krzewów agrestu

Agrest występuje w różnych kolorach, od białego i żółtego po czerwony i zielony Zdjęcie: Agrest „Hinnonmaki Red” Organic z Suttons

Martwisz się przycinaniem? Nie zniechęcaj się kolcami, mówi Lee Burkhill z Garden Ninja – dobra para rękawic ogrodniczych ochroni twoje dłonie. Agrest owocuje na drewnie, które ma od dwóch do trzech lat, ale coroczne usuwanie niektórych najstarszych łodyg zachęca do ciągłego dostarczania nowych gałęzi w celu odmłodzenia krzewu. Lee zaleca przycinanie agrestu na początku marca, kiedy pąki właśnie pękają. „Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest zobaczyć, w którą stronę zmierza nowy wzrost”, wyjaśnia. Obejrzyj jego doskonały film, aby łatwo zademonstrować.

Przycinanie pomaga również zwalczać szkodniki i choroby, jak wyjaśnia Tony z Simplify Gardening w swoim doskonałym filmie o przycinaniu agrestu. Woli przycinać w styczniu, usuwając przecinające się gałęzie i słaby wzrost, aby otworzyć środek krzewu i poprawić przepływ powietrza. „Idealnie szukamy odwróconego kształtu kielicha” — mówi, co zniechęca borowiki do składania jaj w środku rośliny.

Porady dotyczące zbioru agrestu

Przy odrobinie opieki krzewy agrestu rok po roku dają ogromne plony. Zdjęcie: Shutterstock

Jeśli prognozowany jest deszcz, Ann Marie z @that.vegetablist lubi szybko zbierać swój najbardziej dojrzały agrest „na wypadek, gdyby zbyt szybko spuchły i pękły”. Po zebraniu kilograma „trzebieży” zaledwie miesiąc wcześniej z tego samego krzaka, ten drugi 1,3-kilogramowy zaciąg stanowi imponujący plon. „Goosegogi nie są dla wszystkich, ale nie można zaprzeczyć, że są super hojne!” mówi Anna Maria. Rzuć okiem na jej ogromny łup i znajdź więcej praktycznych wskazówek na jej Insta.

Jeśli ptaki regularnie odwiedzają Twój ogród lub działkę, zbieraj agrest lub ryzykuj utratę zbiorów, jak dowiedziała się tego lata Natasha z @dig_sow_grow. Z dumą prezentuje swoje „małżeńskie zbiory agrestu” na Instagramie i nie może się doczekać obfitych zbiorów w przyszłym roku, kiedy jej sieci będą mocno założone!

Zbiór owoców to jedna z najlepszych części posiadania działki, według Chrisa z @veggieplot. Latem dostaje „codziennie świeże owoce za ułamek ceny supermarketów, bez głupich plastikowych tacek i opakowań, bez szkodliwych sprayów i chemikaliów!” Śledź go na Instagramie, aby zobaczyć jego absolutnie wspaniały agrest „Hinnonmaki Red” i dowiedzieć się, jakie inne owoce rośnie obok nich.

Adam z Działka Grow How uprawia deserową odmianę agrestu na swojej działce. Te czerwone owoce są znacznie słodsze niż zielone, które osobiście uznał za nieco kwaśne. Obejrzyj jego zabawny film, aby zobaczyć, jak zbiera dojrzały agrest, demonstrując jednocześnie, że jest po imieniu z wieloma swoimi produktami!

Skąd wiesz, że agrest jest dojrzały? Są dwa sposoby, aby to stwierdzić, mówi Claire z Claire’s Allotment. Po pierwsze, daj im trochę ścisnąć: „powinno się poddać… kiedy po raz pierwszy wychodzą, są bardzo twarde, ale w miarę upływu tygodni stają się ładne i miękkie”. A drugi sposób, aby stwierdzić, czy agrest jest gotowy? Obejrzyj wideo Claire, aby się dowiedzieć!

Co zrobić z agrestem

Nadmiar domowego agrestu można zamienić na dżemy, kruszonkę, a nawet wino!Zdjęcie: Shutterstock

Rachel z @thegoodlifeainteasy z chęcią zrobiłaby coś ze swojego agrestu, ale przyznaje, że nie może się powstrzymać przed jedzeniem ich „jak słodyczy”. Jej miska świeżo zebranego agrestu byłaby pełna po brzegi, gdyby ona i jej mały syn nie zjedli ich tak dużo! Entuzjazm Rachel do ogrodnictwa jest zaraźliwy, a jej konto na Instagramie to radość.

Prawdziwi ogrodnicy @four_green_thumbs zebrali w czerwcu prawie 6 kg agrestu, zbierając je trochę za wcześnie, aby gołębie ich nie złapały. Zaledwie miesiąc później spędzili wieczór na „myciu, sterylizacji i butelkowaniu 5,5 galona wina agrestowego”, co stanowi równowartość 32 butelek! Wystarczy powiedzieć, że jesteśmy trochę zazdrośni!

Teraz, gdy już wiesz, jak wszechstronny może być agrest, mamy nadzieję, że spróbujesz wyhodować go samodzielnie. Niezależnie od tego, które odmiany zdecydujesz się wypróbować, porady naszych blogerów pomogą Ci w pełni wykorzystać te niewymagające konserwacji rośliny, umożliwiając zbieranie pysznych, rodzimych owoców przez wiele lat.

Zdjęcie wiodące: Organiczny agrest „Invicta” od Suttons

Czytaj  Suttons wspiera Cancer Research UK