Najlepsze porady ekspertów na temat siewu i uprawy nasion warzyw

Nic nie przebije satysfakcji z zasiadania do pysznego posiłku przygotowanego ze składników, z których wyhodowałeś nasionko. Ale sadzenie nasion nie gwarantuje zdrowych zbiorów – na drodze od kiełkowania do degustacji jest wiele pułapek. Aby mieć pewność, że uzyskasz obfite plony, na jakie zasługujesz, znaleźliśmy jedne z najlepszych artykułów, filmów i postów na Instagramie, w których znajdziesz porady ekspertów dotyczące siania i uprawy własnych nasion warzyw.

Zawartość 

  • Najlepsze powody do uprawy warzyw z nasion
  • Najlepsze porady dotyczące kiełkujących nasion warzyw
  • Najlepsze porady na temat bezpośredniego siewu nasion warzyw
  • Najlepsze porady na temat uprawy sadzenie sadzonek warzyw
  • Najlepsze warzywa do uprawy z nasion

Najlepsze powody, aby uprawiać warzywa z nasion

Nasiona umożliwiają uprawę szerokiej gamy niezwykłych upraw, takich jak „Rainbow Mix” marchwi Zdjęcie: Marchew (Organic) Seeds „Rainbow Mix” firmy Suttons

Podczas gdy supermarkety oferują duży wybór świeżych produktów, jeśli szukasz smaku i różnorodności, uprawa z nasion to miejsce, w którym odkryjesz prawdziwy cud warzyw. Craig, @craig_grows_veg, mówi: „Jedną z najlepszych rzeczy w uprawie własnej musi być pozornie nieskończona różnorodność produktów dostępnych z nasion”. Tylko spójrz na jego niesamowite marchewki! Tych kolorowych piękności nie kupisz w zwykłym sklepie!

Każdy, kto wychowuje rodzinę, wie, jak ważne jest budżetowanie gospodarstwa domowego, a uprawa z nasion to naprawdę doskonały sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za żywność. Aby pomóc Ci zacząć, Eli na popularnym ogrodniczym kanale YouTube, The Kitchen Garden with Eli and Kate, wyjaśnia, jak planuje swój ogród warzywny. Ten film jest doskonałym wprowadzeniem do sadzenia sukcesyjnego – sadzenia mało i często, aby zapewnić regularne, łatwe do opanowania zbiory przez całe lato.

Oprócz planowania siewu potrzebny jest system do utrzymywania porządku w nasionach. W Grow with Hema, ta entuzjastka ogrodów jadalnych i influencerka, przedstawia pełny przegląd swojego własnego systemu organizacji nasion. Przeterminowane nasiona? Hema mówi, że najlepiej zasiać je na parapecie: „Nasiona warzyw, takie jak rzodkiewka, burak, sałata i jarmuż, mogą dać ci najsmaczniejsze i pożywne małe sadzonki [do krojenia] sałatek i zup.”

Jeśli jesteś nowy w uprawie warzyw, możesz sobie wyobrazić, że wysiew nasion to coś, co robisz na wiosnę. W rzeczywistości siew trwa przez cały rok, od stycznia do grudnia. Zdziwiony? Sprawdź nasze miesięczne harmonogramy wysiewu tutaj na stronie internetowej Suttons, aby zapoznać się z zaskakującymi wysiewami – takimi jak bakłażany – które powinieneś rozpocząć w lutym.

Najlepsza rada dotycząca kiełkowania nasion warzyw

Zasiej nasiona boćwiny, aby uzyskać kolorowe i ozdobne jadalne zdjęcie: Nasiona buraków (liść) „Bright Lights” firmy Suttons

„Łatwo jest zniechęcić się szczegółami (lub czasem ich brakiem) na opakowaniu nasion”, mówi Katharine Woods z The Teabreak Gardener, ale „przeczytaj to, a zaczniesz rozumieć, czego potrzebuje twoja roślina. Następnie możesz pomyśleć o tym, jak możesz to zapewnić w kontekście własnego domu. Nie każdy ma szklarnię lub propagator, ale przy odrobinie namysłu każdy może wyhodować wszystkie oprócz najtrudniejszych nasion”. Aby zdekodować informacje na twoich pakietach nasion, jest to miejsce, od którego należy zacząć.

Kiełkowanie nasion zaczyna się od czystych doniczek i tacek, mówi Lee Burkhill, znany również jako Garden Ninja: „Jeśli nie chcesz tego jeść, to wyczyść to dobra zasada!” Kiedy to się skończy, Lee mówi: „Chociaż możliwe jest uprawianie sadzonek w tej 3-letniej, na wpół pustej, wysuszonej torbie kompostu za twoją szopą, zachęcam cię do zastanowienia się dwa razy. Jeśli poświęcasz czas na sianie, pielęgnację, a następnie sadzenie w doniczkach, właściwa mieszanka nasion jest pierwszym niezbędnym krokiem.”

Czytaj  Maksymalnie wykorzystaj swoje pomidory

Aby dać im największą szansę na sukces, wiele nasion najlepiej wysiewać w grupach, a nie pojedynczo, mówi Charles Dowding, supremo ogrodnictwa bezwykopowego: „Obserwowałem, jak rośliny lubią przebywać z przyjaciółmi w kępach”. Przejdź do tego doskonałego artykułu, aby uzyskać informacje o tym, ile nasion wysiać w kępach dla każdego z wymienionych warzyw.

Najlepsza rada dotycząca bezpośredniego siewu nasion warzyw

Nasiona bobu można wysiewać bezpośrednio do gruntu lub do pojemnika. Zdjęcie: Nasiona fasoli „The Sutton” z Suttons

Jeśli lubisz sadzić nasiona, które możesz wysiać bezpośrednio na ich ostateczne stanowiska bez potrzeby stosowania tacek na nasiona i propagatorów, sięgnij po bób, mówi Emma Bailey @emmasallotmentdiaries. „Jeśli masz wątpliwości, posadź bób, ponieważ szybko wyskoczy z ziemi i zapełni grządkę pięknymi zielonymi roślinami.”

Kolejny siewca bezpośredni, Shaz @grow.to.eat, sieje nasiona bezpośrednio w swoim tunelu foliowym, gdzie chce, aby jej plony rosły. Mówi, że „szpinak, rukola, rzodkiewka, dymka, rzepa i tatsoi zostały zasiane w blokach”, co dowodzi, że nie wszystkie uprawy wolą być sadzone w równych rzędach.

Kiedy ważna jest odległość między roślinami, istnieje świetny trik, dzięki któremu wysiejesz nasiona w odpowiedniej odległości od siebie. Na kanale Grow Veg na YouTube Ben Vanheems wyjaśnia, co musisz zrobić – będziesz potrzebować papieru toaletowego, mąki i wody oraz pędzla artystycznego. Zaintrygowany? Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się więcej o tym i innych genialnych sztuczkach, które pomogą Ci odnieść sukces w siewie nasion.

Gdy gleba nagrzewa się późną wiosną i wczesnym latem, zwiększa się różnorodność nasion, które można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Na popularnym blogu ogrodniczym, Growing Family, blogerka Catherine przedstawia długą listę warzyw, które możesz wysiać w czerwcu. Jednym z jej ulubionych dań są liście sałaty, które lubi, ponieważ są tak szybkie. „Niektóre odmiany mogą być gotowe do zbioru już po dwóch, trzech tygodniach.”

Najlepsza rada dotycząca uprawy i sadzenia sadzonek warzyw

Te rośliny cukinii zostały wyhodowane z nasion na parapecie przed sadzeniem. Zdjęcie: Cukinia (organiczne) Nasiona „Black Beauty” z Suttons

Jeśli zacząłeś wysiewać nasiona w pomieszczeniu, kiedy wykiełkują, będziesz musiał wykuć sadzonki i przesadzić je do większych doniczek lub przenieść je na ostateczne miejsca wzrostu. Na kanale YouTube, Sow Much More, gospodarz Becky Searle demonstruje, jak nakłuwać sadzonki, zadanie, które według niej może być naprawdę urocze i uważne, pod warunkiem, że wiesz, jak to zrobić. Obejrzyj jej wideo, zanim utkniesz.

Jeśli chodzi o sadzenie starannie pielęgnowanych sadzonek i młodych roślin w ogrodzie, wszystko zależy od czasu. Aby pomóc ci to zrobić dobrze, Matt Peskett z Grow Like Grandad oferuje szereg świetnych wskazówek, jak zaplanować sadzenie do perfekcji. Jeśli nadejdzie zimna wiosna, będziesz musiał zaczekać, aż temperatura gleby osiągnie poziom zbliżony do optymalnego przed siewem.

Czytaj  National Plant a Flower Day: nowe nasiona kwiatów, rośliny doniczkowe & Przewodniki po uprawie kwiatów

Jeśli mamy zimną, wilgotną wiosnę, Alan Down from Down to Earth wyjaśnia, że ​​niekoniecznie trzeba opóźniać zasiewy. Jednym ze sposobów na pokonanie pogody jest przeszczepienie sadzonek do modułów, aby kontynuować wzrost. Wyjaśnia, jak uprawiać rośliny w ten sposób, udzielając przydatnych porad na temat tego, które moduły najlepiej sprawdzają się w przypadku jakich warzyw i jak działają genialne komórki trenujące korzenie. Ten wpis jest wart przeczytania.

Na wypadek, gdyby pomimo twoich najlepszych wysiłków niektóre z twoich nasion warzyw nie powiodły się, zawsze powinieneś hodować kopie zapasowe, mówi Steph @stephs_allotment, która znalazła nieoczekiwanie dodatkową przestrzeń po podniesieniu czosnku. „Dobrze jest mieć plony gotowe do zastąpienia innych po zbiorach lub stratach spowodowanych pośpiechami, szkodnikami itp. Jak się okazało, zasiałem o wiele więcej DFB [fasolki karłowatej], niż początkowo miałem miejsce, więc wyszło idealnie.”~ 153~

Najlepsze warzywa do uprawy z nasion

Nasiona sałaty i mieszane liście łatwo rosną w pojemnikach i skrzynkach okiennych Zdjęcie: Nasiona sałaty „Cos Lettuce Mix” firmy Suttons

Jeśli szukasz świetnych pomysłów na łatwą uprawę warzyw z nasion, Ann Marie Hendry z Grow Veg dzieli się kilkoma prostymi opcjami na początek. Daje najwyższe rachunki sałatom, rzodkiewce i burakom, szczególnie jeśli zostawiłeś to trochę późno, a gleba jest już ładna i ciepła. Mówi, że „wytnij i przyjdź ponownie (lub liście) sałaty są najłatwiejsze i możesz cieszyć się kilkoma zbiorami z tej samej rośliny, po prostu odcinając to, czego potrzebujesz za każdym razem”.

Na wysoko ocenianym blogu ogrodniczym Lovely Greens, Tanya Anderson ujawnia swoje najlepsze typy. Zaleca rzodkiewki, które łatwo kiełkują i szybko rosną, dając pieprzowo-chrupiące zbiory. Potem są pierwsze wczesne ziemniaki, sałata, czosnek, groszek i nie tylko. Naszą ulubioną z jej listy są dynie, które oprócz tego, że wymagają regularnego podlewania i karmienia co dwa tygodnie latem, są łatwe w uprawie i stanowią świetną zabawę dla dzieci.

Fasolka szparagowa, dymka, sałata i kapusta pekińska należą do łatwych wielkanocnych nasadzeń Instagrammera Shaz. Jako mądra ogrodniczka przestrzega przed siewem i sadzeniem zbyt wcześnie, zanim minie ryzyko przymrozków. Dowiedz się, co jeszcze siała w swojej szopie, zaglądając na jej Insta @grow.to.eat.

Jeśli masz dostęp do szklarni, możesz wysiewać nasiona przez całą zimę – Hema w Grow With Hema z pewnością to robi. Jeśli brzmi to jak coś, czego chciałbyś spróbować, wejdź na jej blog i zobacz, co zasadziła. Pomyśl o wielu różnych warzywach, takich jak boćwina, jarmuż i pak choi – to świetny sposób na cieszenie się zdrowymi zielonymi warzywami przez zimę lub zebranie wczesnych plonów na następną wiosnę.

Wysiewanie warzyw z nasion to naprawdę świetny sposób na osiągnięcie stałych zbiorów wspaniałych świeżych produktów prawie przez cały rok. Mamy nadzieję, że uzbrojeni w to bogactwo pomocnych porad od naszych ulubionych ekspertów internetowych, będziesz gotowy, aby rozpocząć własną wegetariańską łatkę w tym sezonie. Jeśli masz ochotę spróbować czegoś innego, spójrz na nasze nowe nasiona warzyw tutaj.

Zdjęcie wiodące: Dwarf French Bean Seeds ‘Colour Mix’ od Suttons